دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

۱۱ کار غلطي که نبايد جلوي فرزندتان انجام دهيد!!

 آرزو
 ۱۹ آبان ۱۳۹۷
 3 views
 بدون دیدگاه

 • 11 کار غلطي که نبايد جلوي فرزندتان انجام دهيد!!

  خبرگزاري آريا –
  اشتباه والدين در تربيت فرزند
  والدين بايد در رفتارها و برخوردهاي خود در مقابل کودکانشان دقت زيادي به خرج دهند
  عبداللهي، کارشناس ارشد مشاوره و خانواده به ۱۱ مورد از رفتارهايي که والدين بايد از انجام آنها در مقابل کودکان خودداري کنند، اشاره کرد
  کارهايي که نبايد جلوي کودکان انجام دهيد
  کودکان بسيار باهوش و در عين حال تاثيرپذير بوده و از هر رفتار درست يا نادرست والدين خود الگو مي‌گيرند و به تدريج عادت‌هايي در آنها نهادينه مي‌شود.
  والدين بايد توجه داشته باشند که در مقابل چشم کودکان خود اقدام به رفتارهايي کنند که قصد دارند در دراز مدت اين عادات و رفتار را در فرزندان خود تثبيت کنند.
  به کار بردن الفاظ نامناسب در حضور کودک
  گاهي والدين در حين رانندگي، در خانه و يا محل کار ممکن است بر اثر فشارهاي روحي کنترل خود را از دست داده و از الفاظ نامناسب استفاده کنند، اما بايد توجه کرد که از بکاربردن اين الفاظ در مقابل کودکان کار به شدت اشتباهي است.
  بي‌احترامي به ديگران
  والدين کودکان بايد از هر گونه رفتار، کلامي يا غير کلامي (رفتاري) که نوعي بي‌احترامي به ديگران محسوب مي‌شود، خودداري کنند.
  پرهيز از ايجاد تنش و درگيري با اطرافيان
  والدين بايد در مقابل کودکانشان از هر گونه اعمالي که سبب ايجاد تنش و ناآرامي مي‌شود، پرهيز کنند و تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنند.
  نداشتن انعطاف در روابط بين فردي
  والدين بايد توجه داشته باشند که در روابط بين فردي، به خصوص در حضور کودکانشان با برخورد با اطرافيان انعطاف‌پذير بوده و سازگار باشند.
  بکارگيري الفاظ رکيک
  والدين بايد توجه کنند که به هيچ‌عنوان حتي در صورت استفاده ديگران از الفاظ رکيک، آنها را بکار نبرند، چرا که کودکان سريعا آنها را به خاطر سپرده و از آنها استفاده مي‌کنند.
  قدرداني نکردن از ديگران
  هنگامي که والدين در مقابل خدمتي که ديگران به آنها مي‌کنند، قدرداني نمي‌کنند، کودکان نيز از رفتار آنها الگو مي‌گيرند و همواره اقداماتي که ديگران براي آنها انجام مي‌دهند را وظيفه‌ آنها مي‌دانند.
  رفتار درست يا نادرست والدين
  بکاربردن الفاظ نامناسب در مقابل کودکان کار به شدت اشتباهي است
  بي اعتنايي به معنويات و واجبات ديني
  بي‌توجهي والدين به امور و وظايف ديني و شرعي همچون نماز و غيره سبب بي‌اعتنايي کودکانشان به اين امور و دوري از معنويات در آنها مي‌شود.
  عدم ابراز علاقه به درس و مطالعه
  اگر والدين به مطالعه و ادامه تحصيل علاقه و اهميت نشان ندهند، کودکان آنها نيز براي علم‌اندوزي و کسب دانش ارزشي قائل نمي‌شوند و در نتيجه کودکان آنها نيز براي ادامه تحصيل بي‌انگيزه خواهند شد، بنابراين والدين بايد با مطالعه روزانه و تشويق فرزندان خود براي ادامه تحصيل، اين علاقه را در آنها ايجاد کنند.
  شرکت نکردن در فعاليت‌هاي داوطلبانه و انسان دوستانه
  شرکت نکردن والدين در امور اجتماعي و فعاليت‌هاي خيرخواهانه (درختکاري، کمک به سالمندان، کمک به نيازمندان و غيره) سبب انزوا و اجتماع گريزي کودکان آنها مي‌شود و سبب عدم رشد و بلوغ اجتماعي آنها مي‌شود و در آينده اجتماعي آنها مشکلات متعددي ايجاد خواهد کرد.
  عدم مديريت و برنامه‌ريزي در امور روزانه
  بي‌نظمي و عدم مديريت والدين در امور روزانه، نوعي بي‌نظمي و بي برنامگي را در شخصيت کودکان آنها نهادينه مي‌کند بنابراين والدين بايد در امور روزانه خود مديريت و برنامه ريزي صحيحي داشته باشند تا کودکان از عادات صحيح آنها الگوبرداري کنند.
  نشان دادن ضعف در روابط با کودک
  والدين هنگام برخورد و مکالمه با کودکان خود بايد از کارهايي که ضعف و عجز آنها را نشان مي‌دهد همچون گريه کردن، اظهار عجز و لابه کردن و غيره اکيدا خودداري کنند چرا که با اين رفتارها سبب از بين رفتن اعتماد به نفس در کودکان خود مي‌شوند به طوري که فرزندانشان در آينده قدرت برخورد با مشکلات را از دست مي‌دهند.
  آنچه که اهميت دارد اين است که والدين بايد بدانند کودکان بسيار باهوش و تاثيرپذير بوده و با انجام هر کدام از ۱۱ رفتار ياد شده الگوهاي رفتاري کودکان خود را شکل مي‌دهند، بنابراين والدين بايد در رفتارها و برخوردهاي خود در مقابل کودکانشان دقت زيادي به خرج دهند.
  منبع : yjc.ir

برچسب ها

ارسال دیدگاه