دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

۱۰ علت مهم ريزش مو / عارضه خطرناک کراتينه کردن

 آرزو
 ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
 5 views
 بدون دیدگاه

 • 10 علت مهم ريزش مو / عارضه خطرناک کراتينه کردن

  خبرگزاري آريا – يک متخصص پوست و مو ضمن توضيحاتي درباره انواع ريزش مو و علل آن، گقت: ريزش ۷۰ تا ۱۰۰ تار مو در طول روز طبيعي است و با استفاده از يک شامپو با PH مناسب و رژيم غذايي مناسب مي‌توان از ريزش مو جلو گيري کرد.
  به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، دکتر بنفشه تميزي فر با اشاره به علل ريزش مو و با بيان اينکه ريزش ۷۰ تا ۱۰۰ تار مو در طول روز طبيعي است، گفت: زماني که فرد با مشکل ريزش مو به پزشک مراجعه مي‌کند بايد دقت داشت که اين نوع ريزش طبيعي است يا غير عادي. معمولا سر يک فرد ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار تار مو دارد و ريختن بيش از ۱۰۰ تار مو در طول روز غير طبيعي است. در عين حال رويت چند تار مو در شانه و بالش و… کاملا طبيعي است. ريزش مو زماني نگران کننده است که موي سر کم پشت و نازک شود.
  وي ادامه داد: چرخه رشد مو شامل سه فاز آناژن (مرحله رشد مو که دو تا شش سال طول مي‌کشد)، کاتاژن (مرحله گذري که چند هفته طول به طول مي‌انجامد) و تلوژن (مرحله استراحت يا ريزش مو) است. اگر نظم اين مراحل بر هم خورد، يک سري بيماري‌هاي مو ايجاد مي‌شوند.
  تميزي‌فر ضمن توضيح علل ريزش مو، اين بيماري را در چند دسته تقسيم بندي کرد و گفت: ريزش مو به علل مختلف در دسته بندي‌هاي گوناگون جاي مي‌گيرند که شايع‌ترين آن اختلالات مربوط به ساقه مو است. در اين نوع اختلال هر چيزي که به کراتين مو آسيب برساند و باعث شکستگي ساقه مو شود، موجب ريزش مو نيز مي‌شود مانند دکلره کردن، اتوي مو کشيدن، استفاده زياد سشوار در فاصله نزديک، استفاده از شامپوهايي که مو را خشک مي‌کند و …
  وي افزود: اسکارين نوع ديگر ريزش مو است. در اين نوع، سيستم ايمني به ريشه موها حمله مي‌کند و ريشه موها آسيب غيرقابل بازگشت مي‌بينند. ويژگي مشخص اين بيماري آن است که کف سر در جايي که مو ريخته، ملتهب و قرمز رنگ است و پوستش نازک مي‌شود. اين نوع ريزش بسيار مهم و جدي است و نياز به مراجعه پزشک دارد.
  ريزش موي ارثي
  اين متخصص پوست و مو در توضيح نوع ديگري از ريزش مو افزود: ريزش مو ارثي نوع ديگر و البته شايع ريزش مو است که هم در مردان و هم در زنان مشاهده مي‌شود. اين نوع ريزش مو به طورمعمول در مردان از سن ۲۰ سالگي و در زنان از سن ۴۰ سالگي بروز مي‌کند. در اين نو ع ريزش، مواجهه هورمون‌هاي موجود در بدن، ژن ريزش فعال مي‌شود و باعث نازک شدن و ريزش مو مي‌شود. اين نوع ريزش در مردان از شقيقه‌ها شروع مي‌شود و تاج سر موها کم کم نازک شده و مي‌ريزد. در عين حال به طور معمول اين مشکل در زنان از جلوي سر شروع نمي‌شود، بلکه تمام موهاي سر شروع به نازک شدن و ريزش مي‌کنند. همچنين بايد توجه کرد ريزش موي ارثي با ريزش موي مادرزادي تفاوت دارد. يک سري بيماري‌ها مادرزادي هستند و از همان بدو تولد اتفاق مي‌افتند.
  ريزش موي سکه‌اي
  وي در ادامه درباره ريزش موي سکه‌اي (ريزش آلوپسي آره آتا) نيز توضيحاتي داد و گفت: در ريزش موي سکه‌اي، در يک يا چند منطقه گرد يا تقريبا گرد در سر به طور ناگهاني موها ريزش مي‌کنند که در اين حالت پوست سر قرمز يا ملتهب نمي‌شود. اين نوع ريزش ممکن است بعد از يک استرس شديد روحي يا جسمي اتفاق افتد. همچنين ممکن است همراه با بعضي بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي تيروئيدي، بستري شدن در بيمارستان يا مصرف برخي داروها رخ دهد. در اين بيماري هم سيستم ايمني به ريشه مو حمله مي‌کند با اين تفاوت که ريشه مو کاملا از بين نمي‌رود.
  تميزي‌فر ادامه داد: گاهي اوقات ريزش موي سکه‌اي ممکن است تمام موي سر را درگير کند و ريزش در بخش زيادي از موهاي سر رخ دهد يا گاهي موهاي بدن نيز درگير مي‌شود و تمام موهاي بدن نيز مي‌ريزد. احتمال جواب درمان در اين دو مورد نسبت به ريزش موي “آلوپسي آره آتا” کمتر است و اين ريزش بعد از رفع استرس درمان مي‌شود. براي درمان اين نوع ريزش مو از تزريق داخل ضايعه يا محلول‌ها و کرم‌ها استفاده مي‌شود.
  اين متخصص پوست و مو افزود: ريزش مو ديگري وجود دارد که مانند ريزش موي سکه‌اي بر اثر استرس شديد يا بيماري رخ مي‌دهد با اين تفاوت که اين نوع ريزش مو بعد از چند ماه از بيماري يا استرس اتفاق مي‌افتد. همچنين اين ريزش مو تمام سر را درگير مي‌کند. با وجود اينکه مضطرب کننده است ولي معمولا از همه ريزش موها بهتر درمان‌پذير است و با درمان و مصرف داروها و محلول‌ها، مو مجددا رشد کرده و به حالت اوليه خود بازمي‌گردد.
  وي در ادامه صحبت‌هايش در توضيح علل ريزش مو، کمبود مواد غذايي يا بيماري‌هاي داخلي را از ديگر عوامل ريزش مو برشمرد و گفت: کم خوني، کمبود ويتامين دي، روي يا بيماري‌هاي لوپوس، تيروئيد و ديابت ممکن است سبب ريزش مو شوند. در اين نوع ريزش علاوه بر درمان موضعي ريزش بايد کمبودهاي غذايي بدن جبران و بيماري‌هاي زمينه‌اي نيز کنترل و برطرف شوند.
  ميزان PH يک شامپوي مناسب
  اين عضو انجمن متخصصان پوست ايران در بخش ديگري از صحبت‌هايش با اشاره به نوع شامپوهاي مناسب براي مو، گفت: استفاده از يک شامپو با PH مناسب مي‌تواند راهي براي جلوگيري از ريزش مو باشد. يک شامپو بايد چربي پوست را از بين ببرد و در عين حال ساقه مو را خشک و شکننده نکند. برهين اساس PH شامپو براي هر مو بايد متفاوت باشد. بطور کلي PH پوست سر اسيدي و بين پنج تا ۵٫۵ است و PH شامپوها معمولا قليايي بوده و بالاي هفت هستند. يک شامپو با PH پنج و نيم، چربي پوست سر را از بين نمي‌برد و به ميزان چرب بودن پوست، PH شامپو بايد بيشتر باشد. هر شخص با توجه به شرايط مو و پوست خود بايد شامپويي با PH مناسب انتخاب کند.
  خطر ريزش مو با شوره سر
  وي درباره شوره سر که ديگر عامل ريزش مو در افراد است، گفت: شوره سر نوعي قارچ است که روي پوست سر رشد کرده و موجب ملتهب شدن پوست و ريزش مو مي‌شود. اين نوع بيماري سر نيز بايد جدي گرفته شود و با استفاده از شامپوهاي ضدشوره از اين موضوع جلوگيري کرد.
  از شامپوهاي حاوي نرم کننده طبيعي استفاده کنيد
  تميزي‌فر درباره نرم کننده‌هاي موجود در شامپوها نيز توضيحاتي داد و گفت: معمولا استفاده از شامپوهايي که حاوي نرم کننده هستند، براي موها مفيد است؛ چرا که اين نرم کننده‌ها طبيعي هستند مانند آلوءورا، انبه يا روغن زيتون و يا پروتئين هيدروليز شده. اين نرم کننده‌ها با نفوذ به کوتيکول مو، حالتي طبيعي به مو مي‌دهند و از ايجاد الکتريسيته و شکنندگي موها (که باعث ريزش مو مي‌شود) جلوگيري مي‌کنند. در استفاده از نرم کننده‌ها لازم است توجه داشته باشيم که نبايد مدت زيادي روي مو بمانند؛ چرا که با نفوذ بيش از حد در کوتيکول، باعث کدر شدن تدريجي موها مي‌شوند و شست وشو موها سخت‌تر مي‌شود.
  کراتينه کردن مو ممکن است سرطانزا باشد!
  اين متخصص پوست و مو همچنين با بيان اينکه کراتينه کردن مو ضمن اينکه موجب ريزش مو مي‌شود، عواقب خطرناک ديگري را نيز به همراه دارد، گفت: حرارت ماده‌اي که باعث مي‌شود کراتين به مو بچسبد در طولاني مدت ممکن است سرطانزا باشد و بايد با احتياط و نهايتا يکي- دو بار اين کار انجام شود.
  عادات غذايي موثر در ريزش مو
  تميزي‌فر درباره رژيم‌هاي غذايي موثر در ريزش مو گفت: رژيم غذايي طبيعي که پروتئين و ويتامين و کربوهيدرات به مقدار کافي داشته باشد، از ريزش مو در فرد جلوگيري مي‌کند. گاهي در يک رژيم غذايي نامناسب، کمبود مواد مورد نياز بدن مانند آهن، روي و ويتامين‌هاي گروه بي و دي و … موجب ريزش مو مي‌شود. توصيه ما به افراد مصرف بيشتر ميوه‌ها، سبزيجات و لبنيات است که کمبودهايي مانند ويتامين دي را جبران مي‌کند. دريافت کم کالري در رژيم‌هاي غذايي شديد نيز موجب ريزش مو مي‌شود.
  وي در پايان تاکيد کرد: اشعه ماوراءبنفش نيز يکي از عواملي است که سبب ريزش مو مي‌شود.

برچسب ها

ارسال دیدگاه