دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

کبدي که بي‌سر و صدا چرب مي‌شود

 آرزو
 ۱۸ دی ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • کبدي که بي‌سر و صدا چرب مي‌شود

  خبرگزاري آريا –
  کبد چرب, اندام‌هاي حياتي بدن, بيماري‌هاي کبدي
  کبد يکي از بزرگ‌ترين و حساس‌ترين اندام‌هاي حياتي بدن، نقش بسيار مؤثري در سلامت ايفا مي‌کند. از اين‌رو، حفظ بهداشت و سلامت اين عضو حياتي به دليل نزديکي با ديگر اندام‌هاي مهم از قبيل معده، طحال و روده‌ها اهميت بسياري دارد. يکي از مشکلاتي که کبد با آن دست و پنجه نرم مي‌کند، توليد چربي بيش از حد معمول توسط خودش است.
  در حالت طبيعي، چربي براي کبد مفيد است، ولي اگر توليد آن در بدن به بيش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد برسد، فرد در معرض ابتلا به انواع بيماري‌هاي کبدي قرار مي‌گيرد. در برخي موارد تشخيص ديرهنگام بيماري و عوارض ناشي از آن، باعث بروز ناهنجاري‌ها و مشکلات شديد جسمي مي‌شود.
  انواع کبد چرب
  به طور کلي، کبد چرب به دو نوع الکلي و غير الکلي تقسيم مي‌شود. بيش از ۱۵ ميليون آمريکايي در مصرف مشروبات الکلي زياده‌روي مي‌کنند که بين ۹۰ تا ۱۰۰ درصد از آنها در نهايت به کبد چرب مبتلا مي‌شوند. اين بيماري حتي با مصرف مقدار کمي از مشروبات الکلي نيز بروز مي‌کند.
  در ابتلا به کبد چرب الکلي، ژنتيک يا وراثت (انتقال از والدين به فرزندان) به دو شکل نقش موثري دارند؛ در يک روش، روي مقدار الکل مصرفي تأثير گذاشته و در روش ديگر، روي ميزان آنزيم‌هاي کبدي که در تجزيه يا سوخت و ساز الکل دخيلند، مؤثر است. از عوامل ديگري که در ايجاد کبد چرب الکلي نقش دارند، مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: هپاتيت C که به التهاب کبد منجر مي‌شود، تجمع بالاي آهن چاقي و رژيم غذايي.
  نوع ديگر اين بيماري، کبد چرب غيرالکلي است که شايع‌ترين علت ابتلا به بيماري مزمن کبدي به شمار مي‌رود. تجمع بيش از حد چربي در کبد برخي افراد، آنها را مستعد ابتلا به بيماري کبد چرب مي‌کند. در کبد چرب غيرالکلي، مبتلايان معمولا الکل مصرف نمي‌کنند يا مقدار مصرف آنها بسيار پايين است و ابتلا به اين بيماري مي‌تواند به آسيب دائم به کبد منجر شود. در نتيجه بروز اين بيماري، کبد بزرگ شده و در طول زمان، بافت‌هاي زخم شده جايگزين سلول‌هاي کبدي مي‌شوند که سيروز کبدي نام دارد.
  در چنين مرحله‌اي از بيماري، کبد بدرستي کار نمي‌‌کند و فرد دچار نارسايي کبدي مي‌شود و در نهايت به دليل وخامت بيماري، جان خود را از دست مي‌دهد. هر دو نوع کبد چرب در دنيا شايع است؛ ولي نوع غيرالکلي آن شيوع بيشتري دارد. به طوري که بيش از ۲۰ درصد افراد بالغ به کبد چرب غيرالکلي مبتلا مي‌شوند و بالاتر از شش ميليون کودک از يکي از انواع اين بيماري رنج مي‌برند که در ميان کودکان آسيايي و اسپانيايي بيشتر مشاهده مي‌شود. شواهد اخير نشان مي‌دهد کبد چرب غيرالکلي خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را در کودکاني که از چاقي و اضافه وزن رنج مي‌برند، افزايش مي‌دهد.
  کبد چرب غيرالکلي
  علت اصلي ابتلا به کبد چرب غيرالکلي هنوز بدرستي مشخص نيست، ولي در اين ميان، برخي عوامل مؤثر، خطر ابتلا به اين مشکل را افزايش مي‌دهد. در برخي موارد، علت خاصي براي اين بيماري يافت نمي‌شود، ولي شواهد حاکي از آن است که وراثت نقش مؤثري در اين ميان ايفا مي‌کند. از سوي ديگر، احتمال بروز آن در افراد ميانسالي که چاق هستند، بالاتر است. اين افرد همچنين از کلسترول يا تري‌گليسيريد بالا و ديابت يا علائم پيش‌ديابتي (مقاومت انسوليني) رنج مي‌برند.
  عوامل بروز کبد چرب غيرالکلي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:
  ـ مصرف برخي داروها
  ـ هپاتيت ويروسي
  ـ بيماري خودايمني يا ارثي کبدي
  ـ کاهش سريع وزن
  ـ سوء تغذيه
  مطالعات اخير نشان مي‌دهد رشد بيش از حد باکتري‌ها در روده کوچک و ديگر تغييرات ايجاد شده در روده‌ها ممکن است با بروز کبد چرب غيرالکلي در ارتباط باشد.
  کبد چرب در زنان باردار
  بيماري کبد چرب گاه ممکن است در دوران بارداري هم پيش بيايد که مي‌تواند جان مادر و جنين را در معرض خطر قرار داده و باعث بروز نارسايي کبد و کليه، عفونت شديد يا خونريزي شود. در اين ميان هورمون‌ها نقش مهمي در بروز بيماري کبدي ايفا مي‌کنند. در دوران بارداري و به محض تشخيص کبد چرب، متخصصان بسرعت نوزاد را به دنيا مي‌آورند.
  کبد چرب, اندام‌هاي حياتي بدن, بيماري‌هاي کبدي
  کبد چرب، بيماري خاموش
  پزشکان، بيماري کبد چرب را به دليل بروز ديرهنگام علائم، بيماري خاموش مي‌نامند که بخصوص در مراحل ابتدايي علامتي از خود بروز نمي‌دهد. در صورت پيشرفت بيماري که تا چند سال يا حتي چند دهه به طول مي‌انجامد، علائمي مانند خستگي، کاهش وزن يا اشتها، ضعف، حالت تهوع، سرگيجه و اختلال در تصميم‌گيري يا نبود تمرکز ديده مي‌شود. اين علائم معمولا باعث درد در مرکز يا قسمت راست و فوقاني شکم، بزرگي کبد و تغيير رنگ و تيره شدن رنگ پوست بخصوص در گردن و نواحي زير بغل مي‌شود.
  در کبد چرب الکلي، پس از مدتي مصرف زياد مشروبات الکلي، علائم تشديد مي‌يابد. به مرور زمان با شدت يافتن علائم، امکان بروز سيروز کبدي افزايش يافته و کبد کارايي خود را از دست مي‌دهد که با علائم زير خود را نشان مي‌دهد: احتباس مايعات، ضعيف شدن ماهيچه‌ها، خونريزي داخلي، زرد شدن پوست و چشم‌ها و نارسايي کبد. آزمايش خون ازجمله راه‌هاي شناسايي بيماري به شمار مي‌رود، ولي تنها راه قطعي براي تشخيص کبد چرب نمونه‌برداري از سلول‌هاي کبدي است.
  درمان‌هايي که قطعي نيست
  پژوهشگران تاکنون به درمان قطعي براي بيماري کبد چرب دست نيافته‌اند. از آنجا که برخي بيماري‌هاي زمينه‌اي مانند ديابت، مي‌تواند نقش مؤثري در اين ميان داشته باشد، درمان بيماري‌هاي زمينه‌اي شرايط بيمار را تا حد زيادي بهبود مي‌بخشد. در افراد مبتلا به کبد چرب، قطع مصرف الکل بهترين راهکار به شمار مي‌رود و مي‌تواند تا حدي پيشرفت بيماري را آهسته کند. در کبد چرب الکلي، اگر افراد مصرف الکل را ادامه دهند، به هپاتيت الکلي يا سيروز کبدي مي‌انجامد.
  پزشکان توصيه مي‌کنند افراد مبتلا به کبد چرب که از اضافه وزن و چاقي رنج مي‌برند، بهتر است به آرامي وزن خود را کم کنند. مطالعات جديد حاکي از آن است که کاهش وزن حداقل ۹ درصدي طي بيشتر از يک ماه مي‌تواند باعث بازگشت بيماري التهابي کبد غيرالکلي شود. حتي کاهش وزن کمتر از اين مقدار نيز مي‌تواند به کاهش تجمع چربي در کبد کمک کند.
  داشتن رژيم‌هاي غذايي سالم و متعادل و افزايش فعاليت‌هاي بدني در بهبود شرايط جسمي بيماران مبتلا به کبد چرب بسيار مؤثر است. علاوه بر اين، محدود کردن کالري‌هاي مصرفي و اجتناب از مصرف رژيم‌هاي غذايي سرشار از کربوهيدرات‌هاي تصفيه شده و زود هضم نيز مي‌تواند مفيد باشد. اين رژيم‌هاي غذايي خاص عبارتند از محدود کردن مصرف نان، برنج، سيب‌زميني، ذرت و مواد قندي مصنوعي که در آبميوه‌ها و نوشيدني‌هاي ورزشي يافت مي‌شود.
  مصرف برخي داروها نيز مي‌تواند روند بيماري را کُند کند يا حتي آن را تا حد زيادي بهبود ‌بخشد. مطالعات باليني انجام گرفته روي اثربخشي آنتي‌اکسيدان‌هاي خاص و استفاده از داروهاي جديد ديابت که در درمان کبد چرب موثرند، نشان مي‌دهد برخي روش‌هاي درماني قادرند تا حد زيادي بيماري را بهبود بخشند. ويتامين E، ماده معدني سلنيوم، بتائين، متفورمين و برخي ديگر از داروها در اين ميان مؤثر واقع مي‌شوند. حتي ويتامين‌ها و مواد معدني نيز به بهبود شرايط کمک مي‌کند.
  يافته‌هاي جديد درباره نقش باکتري‌ها در پيشرفت روند بيماري کبد چرب مي‌تواند گزينه‌هاي درماني جديدي را پيش روي دانشمندان قرار دهد به طوري که نتايج به دست آمده حاکي از آن است که مي‌توان برخي رژيم‌هاي نامتعادل غذايي را در افراد مبتلا به کبد چرب با مصرف مواد پروبيوتيک متعادل کرد. مواد پروبيوتيک، مکمل‌هاي غذايي متشکل از باکتري‌ها يا قارچ‌هاي زنده و مفيد براي بدن هستند.
  در موارد شديد بيماري کبد چرب که فرد دچار سيروز کبدي مي‌شود، تنها راه درمان، پيوند کبد است. جراح در عمل پيوند، کبد آسيب ديده را خارج کرده و آن را با کبد سالم جايگزين مي‌کند. با رعايت نکات توصيه شده از سوي پزشک و ملاحظاتي درخصوص برخي راهکارها و نيز رژيم‌هاي غذايي متعادل مي‌توان روند پيشرفت بيماري را کند کرد.
  منبع:jamejamonline.ir

برچسب ها

ارسال دیدگاه