دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

ژنيکوماستي در مردان

 آرزو
 ۱ آذر ۱۳۹۷
 5 views
 بدون دیدگاه

 • ژنيکوماستي در مردان

  خبرگزاري آريا –
  رشد پستان,پستان مردان,بيماري مردان,ژنيکوماستي
  همه مي دانيم که در سن بلوغ و تحت تاثير هورمون استروژن ـ که مهم ترين هورمون زنانه است ـ در دختران پستان ها شروع به رشد مي کند. در پسرها به دليل وجود هورمون تستوسترون ـ که مهم ترين هورمون مردانه است ـ رشد پستان ها ايجاد نمي شود و اين اعضا در همان حالت بچه گانه باقي مي مانند.
  واضح است که اگر به هر دليل در مردان ميزان هورمون استروژن نسبت به تستوسترون زياد شود، رشد غيرطبيعي پستان ها در مردان را شاهد خواهيم بود. البته چند حالت فيزيولوژيک يعني طبيعي نيز وجود دارد که باعث ژنيکوماستي مي شود. اولين نوع ژنيکوماستي فيزيولوژيک مربوط به دوران بلوغ است. بسياري از پسرها اواسط دوره بلوغ يعني حدود ۱۴ سالگي بزرگي و برآمدگي دردناکي را در پستان هايشان متوجه مي شوند. اين حالت معمولا زودگذر بوده و طي ۶ ماه از بين مي رود و همزمان با رشد اندام هاي مردانه است.
  در پسران و مردان چاق نيز رشد پستان ها نسبت به ديگران بيشتر است. البته حجم عمده اين رشد مربوط به چربي است، اما قسمتي از آن به دليل تبديل هورمون مردانه در بافت چربي به هورمون زنانه است که به رشد بافت هاي پستاني منجر مي شود. مردان پير نيز بتدريج با کم شدن هورمون مردانه و زياد شدن بافت چربي درجاتي از ژنيکوماستي را تجربه مي کنند که غير طبيعي نيست.
  نکته اي که بايد به آن توجه کرد، اين است که سرعت ايجاد ژنيکوماستي اهميت زيادي دارد. وقتي اين مشکل سريع ايجاد مي شود، پستان ها نسبت به لمس حساس مي شود و در اين موارد بايد احتمال وجود بيماري ها را در نظر داشت. نکته ديگر، خروج خون و تغيير شکل پوست پستان است که حتما بايد به عنوان يک نشانه خطر مورد توجه قرار گيرد. همان طور که گفته شد، پسران اواسط بلوغ به موازات رشد اندام هاي مردانه به طور موقت رشد مختصري در پستان هايشان خواهند داشت. توجه به اين موضوع لازم است که اگر رشد پستان ها با رشد اندام هاي جنسي هماهنگ شود، به عنوان کمبود هورمون هاي مردانه، فرد بايد مورد معاينه و بررسي هاي آزمايشگاهي قرار گيرد. گاهي اين اتفاق در مردان بالغ که حتي صاحب فرزند هستند نيز رخ مي دهد که بايد به دليل به هم خوردن تعادل هورمون هاي جنسي مورد بررسي و درمان قرار گيرد. گاهي ژنيکوماستي نشانه بيماري هاي خطرناکي مثل تومورهاي هيپوفيز است. دراين بيماري به دليل رشد تومور توليد هورمون هاي کنترل کننده غده هاي سازنده هورمون مردانه مختل شده و بيمار به موازات رشد پستان ها دچار افت قواي جنسي مي شود و وجود سردرد و نقص بينايي، تشخيص اين بيماري را محتمل مي کند.
  تومورهاي بيضه نيز مي تواند با ايجاد ژنيکوماستي خود را نشان دهد، در اين حال معمولا رشد يکي يا هر دوي بيضه ها علامت بيماري است.
  منبع:jamejamonline.ir

برچسب ها

ارسال دیدگاه