دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

چگونه کتابخوان شويم؟

 آرزو
 ۲ آذر ۱۳۹۷
 3 views
 بدون دیدگاه

 • چگونه کتابخوان شويم؟

  خبرگزاري آريا –
  فوايد کتاب
  نخستين قدم براي کتابخوان‌شدن، دوست‌داشتن است
  چگونه به مطالعه‌کردن عادت کنم؟ براي شروع مطالعه روزانه چه کتابي مناسب‌تر است؟چگونه يک کتاب را بخوانم و اصلا چطور يک کتابخوان شوم؟ پرسش‌هايي که ذهن هر فرد در شروع فرآيند عادت به مطالعه با آن روبه‌رو مي‌شود.
  با توجه به تأثير آموزش در پيشرفت اجتماعي، فرهنگي کشور، ترويج فرهنگ مطالعه از ارزش‌هاي ديني و ملي به شمار مي‌آيد. در فرهنگ و تمدن اسلامي، کتاب جايگاه ويژه‌اي دارد و همواره به آن عنايتي خاص شده است.
  اسلام، معجزه‌اش کتاب است و نخستين پيام آن، امر به خواندن است. در روايات نيز به اصل هديه‌دادن، به منظور افزايش محبت بسيار تأکيد و سفارش شده است؛ به همين منظور در اين مطلب سعي کرد‌ه‌ايم به اختصار به بيان ٥ راهکار در مورد نحوه کتابخواني بپردازيم.
  قدم اول، دوست‌داشتن
  نخستين پيشنهاد ما اين است: اگر کتابي را دوست نداريد، نخوانيد. نخستين قدم براي کتابخوان‌شدن، دوست‌داشتن است.
  زندگي آن‌قدر هم بلند نيست که ما با دوست‌نداشته‌هايمان آن را طي‌ کنيم. پس در کتابخواني هم توجه کنيد، کتابي را انتخاب کنيد که دوست داريد و از خواندن آن لذت مي‌بريد.
  اگر مي‌خواهيد يک کتابخوان حرفه‌اي شويد، نخست کتاب را پيش چشم قرار دهيد و ببينيد آيا از خواندن اين کتاب لذت مي‌بريد يا خير؟ مي‌توانيد بخش کوتاهي از کتاب برگزيده خود را هم بخوانيد.
  اگر ارتباط برقرار کرديد، آن کتاب را براي مطالعه انتخاب کنيد.
  با کتاب همراه شويم
  يکي از راه‌هاي ترويج کتابخواني در دسترس‌‌بودن آن است. در ميان درگيري‌ها و مشغله‌هاي روزانه زمان‌هاي بسياري وجود دارد که مي‌توان از آن به‌عنوان فرصتي براي کتابخواني بهره برد.
  در زمان‌هايي که به کتاب دسترسي داشته باشيم؛ بهترين زمان براي کتابخواني است؛ زمان‌‌هاي انتظار، مترو و… . اگر آدمي نيستيد که به سادگي کتاب دست‌تان بگيريد و بخوانيد، در مرحله اول هميشه يک کتاب همراه خود داشته باشيد و هرکجا که مي‌رويد، با خود ببريد.
  مي‌توانيد از کتاب‌هاي کم‌حجم هم استفاده کنيد. اگر هم علاقه‌اي به حمل کيف و کتاب نداريد، استفاده از کتابخوان الکترونيکي را پيشنهاد مي‌کنيم.
  بهترين زمان براي کتابخواني
  يکي از راه‌هاي ترويج کتابخواني در دسترس‌‌بودن آن است
  تعيين زمان ‌کتابخواني
  شما چه ساعتي در روز غذا مي‌خوريد؟ پاسخ به اين سوال براي شما ساده است؛ چون شما زمان‌هاي مشخصي را براي صرف غذا تعيين کرده‌ايد.
  اين موضوع را در حوزه کتابخواني نيز بايد دنبال کنيد. زمان‌هاي مشخصي را براي کتابخواني تعيين کنيد. به‌طور مثال، پيش از خوابيدن زمان مناسبي براي کتابخواني است؛ اين يک راه عالي براي پايان‌دادن به روز است و راهي موثر براي آرامش قبل از خواب.
  شما مي‌توانيد اين زمان را براي کتابخواني انتخاب کنيد. اگر شما يک مهلت تعيين‌شده براي اتمام کتاب داشته باشيد، مي‌توانيد مطمئن باشيد که زمان لازم براي خواندن آن کتاب را در بين روز و شب‌هايتان پيدا مي‌کنيد.
  از کتابخواني لذت ببريد
  چرا از کتابخواني لذت نمي‌بريم؟ پرسشي که تعدادي از افراد مطرح مي‌‌‌کنند؛ يکي از دلايل عدم لذت کتابخواني؛ نبود مکان مناسب براي کتابخواني است.
  شما مي‌توانيد براي خواندن کتاب، به کتابخانه برويد. شايد مدت‌هاست به کتابخانه نرفته‌ايد، اما بهتر است مجددا سري به يک کتابخانه بزنيد.
  امروزه کتابخانه‌ها نسبت به قبل فضاهاي بهتري را دارا هستند؛ فضاي بسيار مناسبي براي کتابخواني. اگر هم رفت‌وآمد به کتابخانه برايتان سخت است.
  نحوه کتاب‌خواندن هم مي‌تواند در ميزان لذت کتابخواني تاثيرگذار باشد. دقت کنيد ‌لحن، آهنگ بيان و حالت چهره‌تان را با متن هماهنگ کنيد.
  اشتراک‌گذاري کتاب
  دوستان کتابخوان براي خود بيابيد؛ يک اصل بين کتابخوان‌هاي حرفه‌اي رايج است: آدم‌هايي که عاشق کتاب هستند، سعي مي‌کنند با ديگر آدم‌‌هاي عاشق کتاب متصل شوند.
  دوستان کتابخوان، کتاب‌هاي پيشنهادي بسياري دارند، حتي شما مي‌توانيد کتاب‌‌هايتان را با آنها به اشتراک بگذاريد.
  کتاب قرض دهيد و کتاب قرض بگيريد. وقتي رابطه نزديک با چنين کساني پيدا مي‌کنيد، ميل شما هم به خواندن هم افزايش پيدا مي‌کند. اصلا مي‌توانيد در يک شبکه اجتماعي تجربيات خود را از يک کتاب با دوستان خود به اشتراک بگذاريد.
  در مورد کتابي که خوانده‌ايد، در فضاي مجازي با دوستان خود صحبت کنيد.
  منبع: روزنامه شهروند

برچسب ها

ارسال دیدگاه