دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

چگونه در طوفان گرد و خاک سلامت بمانيم؟

 آرزو
 ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 1 views
 بدون دیدگاه

 • چگونه در طوفان گرد و خاک سلامت بمانيم؟

  خبرگزاري آريا –
  بادشديد و گرد و خاک, باکتري گرد و خاک
  طوفان موجب ابتلا افراد به انواع بيماري‌ها به ويژه مشکل‌هاي تنفسي و بينايي مي‌شود
  ورود گرد و خاک به داخل ريه، چشم و بيني، با ابتلا به بيماري‌هاي مختلف همراه است، اما با برخي راهکار‌هاي ساده مي‌توان ميزان آسيب اين پديده هاي آب و هوايي را کاهش داد.
  طوفان گرد و خاک، شن و ماسه ازجمله پديده‌هاي طبيعي غيرقابل پيش بيني است. دراثر اين پديده باد با قدرت بالا ذره‌هاي گرد و خاک را همراه خود حمل کرده و اين اتفاق سبب ايجاد طوفان، کاهش ديد افقي و ابتلاي افراد به انواع بيماري‌هاي به ويژه مشکل‌هاي تنفسي و بينايي مي‌شود.
  کودکان، سالمندان، مبتلايان به بيماري‌هاي تنفسي و آلرژي ها، مبتلايان به بيماري‌هاي چشمي، زنان باردار و افراد مبتلا به بيماري‌هاي مزمن از جمله سرطان که سيستم ايمني بدن آن‌ها ضعيف شده است، بيش از ديگران در معرض ابتلا به بيماري و انواع مشکل‌هاي تنفسي قرار دارند.
  بادشديد و گرد و خاک, باکتري گرد و خاک
  طوفان گرد و خاک، شن و ماسه ازجمله پديده‌هاي طبيعي غيرقابل پيش بيني است
  کارشناسان براي حفظ سلامت وجلوگيري از آسيب در وضعيت گرد و خاک به افراد به ويژه گروه‌هاي در معرض ريسک سلامت توصيه مي‌کنند تا مساعد شدن وضعيت آب و هوا از منزل خارج نشوند. همچنين استفاده از پنجره‌هاي دو يا سه جداره، استفاده از عايق‌هاي پليمري کنار پنجره، استفاده از ماسک فيلتر دار، عينک، لباس‌هاي پوشيده و کلاه درهنگام خروج از منزل و قرار داشتن درمعرض آلودگي از جمله موارد تاثثير گذار در اين زمينه است.
  درهنگام گرفتار شدن در توفان شن و ماسه هرگز در مناطق کم ارتفاع، دامنه کوه‌ها و حفره‌ها پناه نگيريد، زيرا امکان مدفون شدن زير انبوهي از شن و ماسه وجود دارد.
  درصورتي که به طور ناگهاني درمعرض توفان گرد و غبار قرار گرفتيد و ماسک يا عينک و کلاه در اختيار نداريد، يک دستمال پارچه اي يا چند لايه دستمال کاغذي را مرطوب کرده و جلوي بيني خود قرار دهيد تا ميزان ورود مواد آلوده به مجاري تنفسي کاهش يابد.
  بادشديد و گرد و خاک, باکتري گرد و خاک
  هنگام گرفتار شدن در توفان شن و ماسه هرگز در مناطق کم ارتفاع و حفره‌ها پناه نگيريد
  استفاده از ماسک هاي فيلتر دار بهترين راه کاهش ورود گرد و غبار به مجاري تنفسي است
  پنجره‌هاي ماشين را بالا نگه داريد و هواکش‌هاي ماشين را ببنديد تا گرد و غبار کمتر وارد خودرو شود.
  در صورتي که در مناطقي زندگي مي‌کنيد که سابقه آلودگي هوا، توفان گرد و غبار را دارد هميشه جعبه کمک‌هاي اوليه حاوي ماسک، اسپري ضد آسم و ساير وسايل امدادي همراه خود داشته باشيد.
  در صورت احساس تنگي نفس، افزايش ضربان قلب، سرفه و مواردي از اين دست بلافاصله به مراکز درماني مراجعه کنيد.
  بادشديد و گرد و خاک, باکتري گرد و خاک
  استفاده از ماسک هاي فيلتر دار بهترين راه کاهش ورود گرد و غبار به مجاري تنفسي است
  پس از رسيدن به خانه يا محل کار، دست و صورت خود را شسته و لباس‌ها را تعويض کنيد.
  درصورتي که به طور ناگهاني با توفان شن مواجه شديد از وسايلي، چون کيف، کوله پشتي، کتاب و مواردي از اين دست مانند نوعي سپر براي جلوگيري از ورود گردو خاک به مجاري تنفسي و چشمان خود استفاده کنيد.
  به اطلاعيه‌ها و اعلان‌هاي سازمان‌هاي امدادي و آب و هوا شناسي گوش دهيد و تا پايان توفان يا گرد و غبار درمحل امن باقي بمانيد.
  منبع:yjc.ir

برچسب ها

ارسال دیدگاه