دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

چند راهکار موثر خانگي براي درمان گوش درد کودکان

 آرزو
 ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • چند راهکار موثر خانگي براي درمان گوش درد کودکان

  خبرگزاري آريا –
  درمان خانگي گوش درد کودکان در بسياري از موارد گوش درد بچه‌ها مي‌تواند علامتي از يک عفونت باکتريايي باشد
  گوش درد انگار بخشي از دوران کودکي است و بيشتر بچه‌ها دست کم يک بار اين درد را تجربه مي‌کنند. گوش درد مي‌تواند شديد باشد و احساس ناراحتي و بيقراري زيادي براي کودک ايجاد کند. هر کسي ممکن است دچار عفونت گوش شود اما بچه‌ها خيلي بيشتر از بزرگ‌ترها دچارش مي‌شوند. از هر شش کودک، پنج کودک دست کم يک بار طي سه سال اوليه‌ي زندگي خود دچار عفونت گوش مي‌شوند.
  در بسياري از موارد گوش درد بچه‌ها مي‌توانند علامتي از يک عفونت باکتريايي باشد اما گوش درد مي‌تواند به دليل گرفتگي بيني، تغيير فشار، عفونت سينوسي، جرم گوش و التهاب لوزه‌ها نيز ايجاد شود. علات گوش درد در بچه‌ها کوچک‌تر علاوه بر کشيدن گوش مي‌تواند بيقراري، گريه، مشکل در خوابيدن و تب خفيف و ترشح مايعات از گوش باشد. اگر کودک‌تان گوش درد دارد در اين مطلب چند راهکار موثر خانگي به شما توصيه مي‌کنيم که مي‌تواند اين درد را تا حدودي تسکين بدهد.
  هشدار: اگر کودک علائمي چون مشکلات تعادلي، شنوايي يا واکنش به صداها، تب و يا تورم داشت ممکن است مشکل جدي‌تري وجود داشته باشد که حتما و فورا بايد به پزشک مراجعه کنيد.
  کمپرس گرم
  براي کاهش احساس ناراحتي، هر چه زودتر گوش دردناکش را گرم کنيد. اين گرما از درد کاسته و حتي جلوي تکثير ميکروارگانيسم‌ها را مي‌گيرد.
  يک پارچه‌ي تميز را به آب گرم آغشته کنيد، خوب بچلانيد و آن را به مدت ۵ دقيقه روي گوش قرار دهيد. ۱۰ دقيقه صبر کنيد و سپس دوباره همين کار را تکرار کنيد. همچنين مي‌توانيد يک بطري آب گرم يا پَد حرارتي روي گوش دردناک بگذاريد. يک راه ديگر هم اين است که يک فنجان نمک را در فر يا مايکرويو گرم کنيد، نمک را داخل پارچه‌اي بريزيد و گره بزنيد و آن را ۱۰ دقيقه روي گوش بگذاريد. هر چقدر که لازم بود اين کار را تکرار کنيد. خود ِ کمپرس گرم هم مي‌تواند موجب بيقراري کودک شود.
  کمپرس سرد
  گوش درد کودک را با کمپرس سرد هم مي‌توانيد تسکين بدهيد. سرما باعث کرخت شدن عصب‌هاي اطراف گوش شده و در نتيجه از درد کم خواهد شد.
  يک تکه پارچه را به آب سرد آغشته کرده و خوب بچلانيد، ان را روي گوش قرار دهيد و بگذاريد ۲۰ دقيقه بماند. همچنين مي‌توانيد مقداري يخ را در حوله‌ي بپيچيد و روي گوش بگذاريد. هرگز يخ را مستقيما روي پوست نگذاريد.
  سير
  سير يک راهکار موثر خانگي است که گوش درد بچه‌ها را فورا تسکين مي‌دهد. خاصيت درد کُش و ضد باکتريايي سير کمک مي‌کند گوش درد عفوني تا حدودي تسکين بيابد.
  يک قاشق چايخوري سير خرد شده را همراه با دو قاشق غذاخوري روغن کنجد حرارت دهيد، خنکش کنيد و روغنش را جدا کنيد. دو يا سه قطره از اين روغن سيردار شده را در گوش بريزيد. مي‌توانيد از اين قطره‌ي خانگي گوش، ۲ تا ۳ بار در روز استفاده کنيد. براي پيشگيري از گوش درد بچه‌ها خيلي خوب است که هر روز يک حبه سير بخورند.
  شير مادر
  شير مادر داراي آنتي بادي‌هاي طبيعي است که مي‌توانند التيام هر نوع عفونت گوشي را سرعت بدهد. پژوهشي نشان داده ميزان عفونت گوش در کودکاني که از شير مادر تغذيه مي‌کنند طي سال اول زندگي بسيار کمتر است. يعني آشکارا مي‌توان نتيجه گرفت که تغذيه با شير مادر، يکي از بهترين راهها براي پيشگيري از گوش درد کودک است. علاوه بر تغذيه با شير مادر مي‌توانيد چند قطره از اين شير را با قطره چکان در گوش دردناک بريزيد تا درد تسکين پيدا کند. هر چند ساعت يکبار مي‌توانيد اين کار را تکرار کنيد.
  روغن زيتون
  اگر گوش کودک هيچ ترشحي ندارد و علامتي از پارگي پرده گوش نمي‌بينيد، مي‌توانيد از روغن زيتون براي تخفيف گوش درد استفاده کنيد. اين روغن مانند روان کننده عمل کرده و کمک مي‌کند عفونت برطرف شود.
  کمي روغن زيتون را ولرم کنيد و با قطره چکان، ۳ تا ۵ قطره از آن را در گوش بچکانيد. يک پنبه توپي در گوش بگذاريد تا روغن بيرون نريزيد. اين کار را مي‌توانيد يک تا دو بار در روز انجام دهيد.
  درمان کايروپراکتيک
  درمان کايروپراکتيک نيز راهکار موثر ديگري براي برطرف کردن گوش درد ناشي از عفونت در کودکان و نوزادان است. عصب‌هاي بالاي گردن بر سلامت و عملکرد بافت‌هاي داخلي گوش و اطراف آن اثر مي‌گذارند. گاهي ناهمترازي ستون فقرات مي‌تواند در کنترل و تنظيم نورولوژيکي اختلال ايجاد کرده و فرد را مستعد ابتلا به عفونت کند.
  کايروپراکتورها مي‌توانند با استفاده از فشار بسيار اندک، نواحي از ستون فقرات را که همترازي دارد اصلاح کرده و جا بينندازند و در نتيجه عملکرد سيستم عصبي نرمال‌تر شود.
  درمان خانگي گوش درد کودکان
  گوش درد مي‌تواند شديد باشد و احساس ناراحتي و بيقراري زيادي براي کودک ايجاد کند
  وضعيت خواب
  وضعيت خوابيدن کودک هم مي‌تواند علت گوش درد او باشد. صاف دراز کشيدن مي‌تواند احساس فشار و درد در گوش دچار عفونت را تشديد کند. براي همين توصيه مي‌کنيم وضعيت خوابيدن او را تغيير دهيد.
  براي بچه‌هاي بزرگ‌تر مي‌توانيد يک بالش اضافي زير سرشان قرار بدهيد و آنها را تشويق کنيد که به سمت گوشي که درد نمي‌کند بخوابند. خوابيدن روي گوش دردناک باعث مي‌شود گوش درد ناشي از عفونت بدتر شود. براي بچه‌هاي کوچک‌تر نيز مي‌توانيد در زير تشک‌، يکي دو بالش بگذاريد تا سرشان بالاتر قرار بگيرد.
  دستگاه رطوبت ساز
  اگر گوش درد کودک ناشي از سرماخوردگي يا عفونت دستگاه تنفسي فوقاني است، استفاده از دستگاه بخور يا رطوبت ساز در اتاقي که کودک مي‌خوابد، کمک زيادي خواهد کرد. تنفس در هواي مرطوب کمک مي‌کند از التهاب راههاي هوايي دستگاه فوقاني تنفس کاسته شده و از فشار وارد بر پرده‌ي گوش کاسته شود و در نتيجه گوش درد تسکين پيدا کند.
  مي‌توانيد دستگاه رطوبت ساز تهيه کنيد يا يک کاسه آب در اتاق بگذاريد تا رطوبت هوا بيشتر شود. از هر کدام که استفاده مي‌کنيد حتما آن را جاي مطمئني قرار دهيد و ضمنا آن را تميز نگه داريد تا کپک نزند.
  بخار گرم
  يکي از بهترين راهکارهاي خانگي براي تسکين گوش درد ناشي از احتقان يا عفونت سينوسي در بچه‌ها، استنشاق بخار گرم است.
  بخار کمک مي‌کند گرفتگي بيني کمتر شده و با عفونت سينوسي نيز مبارزه مي‌کند که مي‌تواند تنفس را تا حدودي آسان‌تر کند. گرماي رطوبت، ترشحات را نيز رقيق‌تر کرده و دفع آن را راحت‌تر مي‌کند. براي بچه‌هاي کوچک‌تر، دوش آب گرم را باز کنيد و در را ببنديد تا بخار فرار نکند. کودک را در حمام پُر از بخار نگه داريد و بگذاريد دست کم ۳۰ دقيقه اين هوا را تنفس کند. براي بچه‌هاي بزرگ‌تر نيز مي‌تونيد يک کاسه‌ي بزرگ آب جوش تهيه کرده و از کودک بخواهيد ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بخار را تنفس کند. اين کار را روزي يک تا دوبار انجام دهيد.
  مکيدن يا جويدن
  يکي از دلايل عمده‌ي گوش درد بچه‌ها، تغيير فشار هواست که مي‌تواند هنگام سفر با هواپيما يا رفتن به ارتفاعات روي بدهد.
  در چنين مواردي، عمل ِ مکيدن يا جويدن مي‌تواند کمک زيادي به کاهش فشار در شيپور استاش گوش کند و گوش درد را تسکين بدهد. بچه‌هايي که از شير مادر تغذيه‌ مي‌کنند نيز با مکيدن مکرر سينه‌ي مادر احساس بهتري خواهند داشت. بچه‌هاي بزرگ‌تر مي‌توانند آبنبات سفت بمکند. کودکان بالاي ۴ سال هم مي‌توانند آدامس بجوند تا گوش‌شان باز شود.
  چند نکته
  مي‌توانيد براي تسکين گوش درد به کودک‌تان مسکن‌هايي مانند استامينوفن يا ايبوپروفن بدهيد.
  از آنتي بيوتيک بيش از حد استفاده نکنيد زيرا معمولا موجب مقاومت نسبت به آنتي بيوتيک خواهد شد.
  بعد از حمام کردن کودک، از باد گرم سشوار از راه دور براي خشک کردن گوش استفاده کنيد تا آب در گوش کودک نماند.
  اگر با شيشه به کودک شير مي‌دهيد، سر او را بالا نگه داريد تا شير وارد شيپور استاش گوش نشود.
  منبع: bartarinha.ir

برچسب ها

ارسال دیدگاه