دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

پيشگيري از حساسيت پوست دست ها به مواد شوينده‌

 آرزو
 ۸ خرداد ۱۳۹۷
 7 views
 بدون دیدگاه

 • پيشگيري از حساسيت پوست دست ها به مواد شوينده‌

  خبرگزاري آريا –
  حساسيت پوست دست‌,علائم حساسيت پوست دست,درمان حساسيت پوست دست
  حساسيت پوست دست‌ها به مواد شوينده‌
  شوينده‌هاي مختلف که به طور مرتب توسط خانم خانه استفاده مي‌شود، موجب از بين رفتن رطوبت و چربي سطح پوست مي‌شود. با از بين رفتن اين لايه‌هاي محافظ مواد محرک حساسيت‌زاي موجود در شوينده‌ها به لايه‌هاي عمقي پوست نفوذ مي‌کنند و باعث آسيب مي‌شوند. از اين مرحله است که مشکلات خانم خانه شروع مي‌شود. وقتي پوست خشک شد، حتي مواد بي‌ضرري مانند آب و شامپوي بچه هم مي‌توانند موجب تحريک بيشتر پوست و بدتر شدن ضايعه شوند.
  حساسيت دست‌ها به مواد شوينده‌
  مواد مضر براي پوست دست
  عوامل زيادي مي‌توانند به پوست دست آسيب برسانند. تماس زياد با آب و هواي خيلي خشک، صابون‌ها، مواد پاک‌کننده، پودرهاي رختشويي، حلال‌ها، مواد شيميايي، دستکش‌هاي لاستيکي و حتي مواد به کار رفته در کرم‌ها و فرآورده‌هاي بهداشتي مي‌توانند موجب حساسيت دست‌ها شود.
  علائم حساسيت پوست دست
  بعد از تحريک اوليه توسط مواد حساسيت‌زا، ابتدا پوست معمولا خشک و پوسته‌پوسته شده و دچار خارش مي‌شود. پوست نوک انگشتان و پشت دست که حساس‌تر هستند قبل از بقيه نقاط دچار اين مشکل مي‌شوند.
  قرمزي، ترک‌خوردگي و براق شدن پوست در مراحل بعد رخ مي‌دهند.
  در موارد شديد ممکن است پوست دچار تاول‌هاي ريزي شود و کف دست و لاي انگشتان نيز درگير شوند.
  معمولا بعد از چندين بار ايجاد علائم، پوست ناحيه مبتلا ضخيم‌تر از ساير نقاط بدن خواهد شد.
  خارش زياد بزرگترين مشکل اين بيماري است که مبتلايان را آزار مي‌دهد. شدت خارش به حدي است که معمولا در اثر خاراندن زياد، خونريزي و زخم‌هاي کوچک در دست ديده مي‌شود.
  مواد شوينده در تماس با پوست دست، چربي‌هاي موجود بر روي پوست را از بين مي‌برد و آن را در برابر عوامل خارجي نفوذپذير مي‌کند
  درمان حساسيت دست
  معمولا حساسيت دست با قطع تماس با ماده محرک به مرور زمان خودبه‌خود بهبود مي‌يابد، اما با تماس مجدد با ماده محرک علائم مجددا تکرار مي‌شود.ممکن است پزشک براي درمان و ترميم پوست شما از مجموعه‌اي از روش‌ها استفاده کند.در درمان، کرم يا پماد مرطوب کننده معمولا استفاده مي‌شود. اين کرم بايد به تنهايي مصرف شود و آن را نبايد همراه با ساير کرم‌هاي دست به پوست ماليد.
  گاهي پزشک از پمادهاي حاوي کورتون جهت درمان حساسيت دست استفاده مي‌کند.
  گاهي نيز براي درمان مشکل پوست بايد آنتي‌بيوتيک‌هاي خوراکي مصرف شود.
  در پاره‌اي موارد زماني که ضايعات پوستي دست‌ها در حال ترميم هستند، منظره ناخوشايندي (به خاطر دلمه بستن) پيدا مي‌کنند که به تدريج برطرف مي‌شود. گاهي هم اين ضايعات پس از بهبودي دوباره عود مي‌کنند.
  در صورت عود بيماري، حتما پزشک خود را از عود مجدد ضايعه پوستي دست‌هايتان مطلع کنيد.
  ضايعات پوست دست‌ها معمولا دير درمان هستند. ادامه درمان، رعايت دستورات پزشک و نيز حفظ ارتباط بيمار با پزشک در مدت درمان، بسيار اهميت دارد.
  حساسيت دست‌ها به شرط رعايت نکات فوق، درمان شدني است. اما به ياد داشته باشيد که حتي پس از بهبودي کامل حساسيت دست در صورت عدم رعايت، احتمال عود آن زياد است. پس سعي کنيد نکات زير را به صورت عادت روزمره درآورده و هميشه آنها را رعايت کنيد.
  برخي مواد شوينده مي‌توانند به درون پوست نفوذ کرده و التهاب شديد پوستي و سوختگي‌هاي شيميايي را سبب شوند.
  پيشگيري از حساسيت پوست دست
  براي جلوگيري از آسيب رسيدن به پوست دست‌هايتان توصيه‌هاي آسان زير را اجرا کنيد:
  – با پوشيدن دستکش مي‌توان از دست‌ها در برابر صابون‌ها، پاک‌کننده‌ها و ساير مواد شيميايي مراقبت کرد. در فواصلي که از دستکش استفاده نمي‌کنيد، آنها را در هواي آزاد آويزان کنيد تا خشک شوند.
  – زمان کار با مواد شوينده علاوه بر دستکش مناسب و نفوذناپذير، از کرم‌هاي مرطوب‌کننده نيز استفاده کنيد.
  – در انجام کارهاي روزمره منزل مثل سبزي پاک کردن يا آب‌ليمو ‌گرفتن، دستکش نخي دست کنيد.
  – در صورت امکان حتما براي شستشوي لباس‌ها از ماشين لباسشويي استفاده کنيد.
  – در موقع شستن دست‌ها از آب ولرم استفاده کنيد و مقدار کمي صابون به کار ببريد.
  – در هر بار شستشوي دست، حلقه و انگشتر را از دست خارج کنيد. حلقه و انگشتر، صابون و رطوبت را در زير خود جمع کرده و موجب آزرده شدن پوست مي‌شوند.
  – به منظور حفظ رطوبت پوست پس از شستن دست‌ها، از کرم مرطوب کننده استفاده کنيد.
  – زمستان‌ها از دستکش استفاده کنيد تا مانع از خشکي و پوسته شدن دست‌هايتان شود.
  – به خاطر بسپاريد که تماس با کدام فرآورده يا انجام کدام فعاليت سبب ايجاد حساسيت مي‌شود.
  در صورت مشاهده علائمي مانند تغيير رنگ پوست ، سوزش ، خارش و درد ، به منظور جلوگيري از بيماري‌هاي پوستي لازم است سريع به پزشک مراجعه شود
  مواد شوينده به ريه آسيب مي‌رسانند
  شوينده‌هايي مانند وايتکس که خانم‌هاي خانه‌دار از آنها براي شست‌وشوي زمين و در و ديوار استفاده مي‌کنند، علاوه بر اين‌که مي‌توانند به علت داشتن ترکيبات قليايي موجب سوختگي و آسيب پوست شوند، استنشاق آنها نيز به خاطر تبخير سريع، مي‌تواند به بافت‌هاي ريه آسيب برساند.
  جوهرنمک نيز خواصي مانند وايتکس دارد. اگر جوهر نمک به صورت تصادفي با دست تماس پيدا کرد، بهترين اقدام درماني اين است که ناحيه موردنظر به سرعت با آب شسته شود.
  چنانچه هنگام استفاده از موادي چون وايتکس و جوهرنمک در فضاي بسته فرد دچار سوزش چشم و سرفه شد، بايد به‌ سرعت از آن فضا که مملو از گازهايي با غلظت اسيدي و قليايي بالاست، خارج شود. بهترين راه پيشگيري از آن هم، زدن ماسک است.
  منبع: seemorgh.com

برچسب ها

ارسال دیدگاه