دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

پديده زيرآب‌زني

 آرزو
 ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • پديده زيرآب‌زني

  خبرگزاري آريا –
  زيرآب‌زني,عادت زيرآب زني در افراد,انواع زير آب زني
  پديده زيرآب‌زني
  پديده زيرآب زني به معناي ارائه گزارش يا عدم ارائه گزارش در خصوص يک موضوع به صورت راست يا دروغ به مدير ,رئيس يا فردي است که در زندگي براي ما اهميت دارد.
  اين پديده اجتماعي مذموم که بيشتر در ادارات مرسوم است در ساير ارگان هاي اجتماعي هم مرسوم بوده و بر روابط افراد اثر گذار است.
  زير آب زني در هر قسم به معني بدگويي از فردي در مقابل ديگران است که در نتيجه آن فرد مذکور موقعيت اجتماعي ,کاري و يا محبوبيتش را از دست بدهد.
  بخش اعظمي از عادت زيرآب زني در افراد به گذشته ,روشهاي تربيتي و نوع زندگي خانوادگي افراد بستگي دارد. بخش ديگري از اين پديده اجتماعي به سازمان ها و افرادي که گزارش هايي از اين دست را مي پذيرند هم بستگي دارد.
  انواع زير آب زني
  ارائه گزارش نادرست در خصوص يک فرد: اين بدان معني است که عملي که از سوي فردي سر نزده است به وي نسبت داده شود و تلاش شود با استفاده از شواهد و مدارک ساختگي کاري را به فردي نسبت داده يا از او سلب کنند.
  ارائه گزارش صحيح در خصوص يک فرد: در اين شيوه يک عمل نادرست فرد برجسته شده و با بزرگ نمايي به رئيس گزارش مي شود تا به اين ترتيب موقعيت کاري وي تضعيف شود و يا آنکه جايگاه اجتماعي او تخريب گردد.
  ترکيب اطلاعات صحيح و نادرست در خصوص يک فرد: زيرآب زن حرفه اي معمولا از اين شيوه براي دستيابي به اهداف خود بهره مي برد بدان معنا که کارها و رفتار هاي کسي که قصد تخريب او را دارد به شيوه دلخواه خودش تفسير کرده و نظرات شخصي خودش را به ديگران القا مي نمايد.
  زيرآب‌زني,عادت زيرآب زني در افراد,انواع زير آب زني
  راهکارها
  **در صورتي که زير آب زن غير حرفه اي از نخستين روش براي تخريب شما بهره برده باشد و عمل غير واقعي را به شما نسبت داده باشد، تنها کافي است که پس از اطلاع از زير آب زني فرد مذکور حقيقت را آشکار کنيد. در اين موارد توصيه اکيد بر آن است که پس از افشاي عمل فرد مذکور هيچ گونه برخوردي با او انجام ندهيد اين امر علاوه بر اينکه او را شرمنده خواهد کرد بر بزرگي و اعتبار شما هم خواهد افزود.
  ** در صورتي که کار نادرستي انجام داده ايد و فرد زير آب زن با استفاده از اشتباه خود شما موقعيتتان را متزلزل نموده است بهترين راهکار اين است که اشتباه و خطاي خود را بپذيريد . همچنين ياد آور شويد که هيچ فردي خالي از عيب و اشکال نيست.
  با چنين فردي رفتاري محتاطانه داشته باشيد. بعدها مي توانيد طي يک صحبت دوستانه از او بخواهيد پيش از گلايه از شما اشکالاتتان را به خودتان بگويد تا شما آنها را اصلاح نماييد.
  ** زير آبزناني که از روش سوم يعني ترکيب واقعيت و دروغ استفاده مي کنند به شدت حرفه اي بوده و معمولا در شرايطي دست به کار مي شوند که قصد نابودي شما را دارند و به فکر تصاحب موقعيت شغل و اجتماعي شما هستند.
  در برخورد با اين افراد با يد دقت بسيار زيادي بکار ببريد همچنين با استفاده از دروغ هايي که در خصوص شما گفته اند بکوشيد خود را از اتهامات مبرا کنيد.
  بدترين شرايط زير آب زني اين است که فرد مذکور به صورت ناشناس زيرآب زني کرده باشد و شما از هويت او مطلع نباشيد. بحثي که در اين خصوص بسيار مهم است آنست که مديران بايد نهايت دقت خود را بکارببرند که در دام زير آب زنان گرفتار نشوند ضرب المثل شنونده بايد عاقل باشد از مصاديق چنين مواردي است!
  سازمان ها و محيط هاي اجتماعي که نسبت به بهداشت رواني در محيط کار بها مي دهند و بر پايه اصول مديريتي صحيحي بنا مي شوند کمتر با اين پديده مذموم اجتماعي دست به گريبان خواهند بود.
  معمولا در هر سازماني افرادي هستند که سبب توانايي هاشان مورد حسادت سايرين قرار مي گيرند اما اگر افراد حسود و سلطه جو هم باشند مشکل زير آب زني بروز خواهد کرد.
  امروزه رشته اي با عنوان روانشناسي صنعتي يا روانشاسي صنعت و مديريت وجود دارد که متخصصان اين رشته چنين افرادي را شناسايي مي کنند و به صورت مشاوره اي و بهداشت رواني به آنها کمک مي کنند. تا از اين حقارتي که دارند نجات يابند و کمک شان ميکنند تا به اين شيوه ها متوسل نشوند تا نه مزاحم ديگران شوند و نه خودشان را عذاب بدهند.
  سخن آخر
  مغزهاي بزرگ درخصوص ايده ها بحث مي کنند.
  مغزهاي متوسط در مورد حوادث صحبت مي کنند.
  مغزهاي کوچک درباره مردم گفتگو مي کنند.
  همگي بر اين باوريم که دنيا راه عبور است نه سراي ماندن ، پس اوقات گرانبهاي مان را به خوشه چيني زيبا ترين و بهترين اعمال صرف کنيم نه زشت ترين و بيهوده ترين آنها.
  منبع: مهارت هاي اساسي زندگي سالم . خسرو اميرحسيني

برچسب ها

ارسال دیدگاه