دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

يک تغيير کوچولو در همسر

 آرزو
 ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
 8 views
 بدون دیدگاه

 • يک تغيير کوچولو در همسر

  خبرگزاري آريا –
  تذکر دادن به همسر,اختلاف زن و شوهر,نقد و اصلاح در ازدواج
  اگر در همسر خود از يک سو، شاهد نواقص و نقاط ضعفي هستيم بايد تذکرات خود را در قالب مودّت و رحمت به او هديه دهيم.
  تذکر دادن به همسر
  مردي را تصور کنيد که بعد از مشکلات و تشنجات محيط کار خود، ناراحت و خسته وارد منزل مي شود. او با مشاهده کوچکترين نابساماني در منزل، مثلا دعواي بچه ها و يا شور بودن غذا، شروع به داد و فرياد مي کند. و يا خانمي را در نظر بگيريد که وقتي وارد خانه مي شود ، مشاهده مي کند که همسرش آشپزخانه را شلوغ و به هم ريخته کرده ، پوست تخمه ها را روي فرش ريخته ، لباسهايش را روي مبل انداخته و کلا منزل را به بازار شام تبديل کرده است، نا خود آگاه يک جيغ بنفش مي زند. حال همسر وي چه واکنشي مي تواند داشته باشد؟
  در مقابل مي تواند شروع به داد و فرياد و شکايت کند تا از او کم نياورد، ادامه اش را هم که خودتان مي دانيد. اما در يک واکنش ديگر مي تواند با خوش رويي و بيان الفاظ لطيف و محبت آميز با همسر خود همدل شود و عصبانيت او را کاهش دهد.
  به يقين واکنش دوم امکان گفتگو و ارتباط بيشتر و اتخاذ تصميم بهتري بين آن دو را فراهم مي آورد. پس هر گاه اختلاف زن و شوهر به برخوردهاي فيزيکي انجاميد، مي توان نتيجه گرفت که هيچ يک از ان دو از توانايي انديشه و مهارت هاي گفتاري و عاطفي مناسب بهره نبرده اند.
  هر چه افراد از قدرت انديشه و به تبع آن از مهارت کلامي بيشتري برخوردار باشند، از قدرت جسمي خود کمتر استفاده مي کنند و از درگيري هاي غيرکلامي و فيزيکي فاصله ي بيشتري مي گيرند.
  مسئله ي «نقد و اصلاح» در ازدواج، تربيت فرزند و ارتباط هاي اجتماعي، مسئله اي جدّي است که ظرافت هاي خاص و آگاهي هاي در خور خود را مي طلبد.
  اگر در همسر خود از يک سو، شاهد نواقص و نقاط ضعفي هستيم و از سوي ديگر پايداري آرامش خانواده و رفع معايب و پيشرفت او را طالبيم، بايد تذکرات خود را در قالب مودّت و رحمت به او هديه دهيم.
  همه ي ما به تجربه دريافته ايم که هر تذکّري هر چند کوچک و کم اهميت، دردآور است. اگر قرار باشد که به خود ما تذکّري داده شود، نبضمان تندتر مي زند؛ قلبمان به تپش مي افتد و بالاخره احساس ناخوشايندي به ما دست مي دهد. حتي اگر اين تذکّر را خصوصي هم بدهند، احساس مي کنيم که آبرويمان در نزد گوينده رفته است؛ به تعبير ديگر همين که در اين فضا قرار مي گيريم، احساس مي کنيم که تمام شخصيت ما به مخاطره افتاده است.
  اگر به زعم خود فرد نقّادي هستيد، بايد بدانيد که نقّاد کسي است که با ظرافت نظر، خوب ها را از بدها جدا مي کند. در واقع او همواره در کمين صيد خوبي هاست. اما آفت غالب اين گونه سخن آن است که گاه نحوه ي کلام، جدال برانگيز مي شود؛ در حقيقت مشکل از آنجايي آغاز مي شود که به نحوي، ساختار بحث بر پايه ي ايراد و اشکال شکل مي گيرد؛ يعني مي خواهيم ايراد بگيريم و شخص مقابل، مي خواهد از خود دفاع کند.
  “چرا فلان رفتار را با مادرم داشتي؟” و يا “تو چرا هر وقت برادرم را ميبيني، اينقدر اخم مي کني؟” و يا ” چرا با بچه اينجوري حرف مي زني؟”
  لذا هنگامي که از همسر خود ناراحت هستيم، با او صحبت نکنيم؛ بگذاريم آرام شويم تا بتوانيم آن تذکر را در قالب مودّت و رحمت مطرح کنيم. در گفتار و کردار، در سکنات و رفتار و در دلبري ها، اين مودّت و رحمت بايد ظهور کند. به خصوص آقايان بايد دقت بيشتري داشته باشند. در روايات تأکيد ويژه اي بر ايشان شده است. مرد نبايد در برخورد با همسرش سرسنگين باشد؛ بايد با او بسيار نرم برخورد کند، بايد به او ابراز محبت کند؛ علاقه خود و خوبي هاي او را به زبان بياورد و عشق خود را نثار وي کند. نگويد خودش مي داند که من چقدر دوستش دارم! دانستن کافي نيست، بلکه اين علاقه بايد به کلام بيايد.
  منبع:تبيان

برچسب ها

ارسال دیدگاه