دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

والدين متفاوتي براي فصل امتحانات باشيد !

 آرزو
 ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • والدين متفاوتي براي فصل امتحانات باشيد !

  خبرگزاري آريا –
  والدين متفاوتي براي فصل امتحانات باشيد
  بيشترين ميزان عدم توافقها، ناراحتيها، تيره شدن روابط، تعارضات، دورشدن و فاصله گرفتن والدين و فرزندان در زمان امتحانات است. اين نتيجه، حاصل استخراج نتايج پرسشنامه اي است که در آن از والدين و فرزندان آنها درخواست شده بود به اين سؤال پاسخ دهند:” چه مواقعي بيشترين اختلافات بين شما بروز مي کند؟ “
  جالب آنکه پاسخ والدين و فرزندان به اين سؤال يکسان بود: «زمان امتحانات» .
  والدين مي گفتند: فرزندان حرفها و راهنماييهاي ما را نمي شنوند،
  فرزندان مي گفتند: والدين تصور مي کنند ما حرفهاي آنان را در بار اول نشنيده ايم و مدام تکرار مي کنند، درس بخوان، نمره خوب بگير، چرا به فکر خودت نيستي، ما خير و صلاح تو را مي خواهيم و… گوشهاي ما پر است از اين حرفها.
  بدون ترديد فصل امتحانات يادآور دغدغه ها و نگرانيهاست. اين دغدغه ها و نگرانيها محدود به دانش آموز نمي شود، بلکه فضاي خانه و خانواده را نيز در بر مي گيرد. گويي والدين و اعضاي خانواده امتحان دارند. دانش آموز براي رهايي , گاه به مطالعه بيشتر روي مي آورد و گاه درس و کتاب را به کناري نهاده و در برابر آنها سر تسليم فرود مي آورد و گاه به هر دوي اين رفتارها مي پردازد. والدين نيز براي رهايي گاه چاره جوييهايي را در پيش مي گيرند و گاه با تذکرات مداوم دانش آموز را به خواندن درسها و مطالعه بيشتر توصيه مي کنند.
  اين سؤال بسياري از والدين است: ” وظيفه آنها در شروع فصل امتحانات چيست؟ ” و ” آيا ضروري است والدين خودشان را درگير مسائل درسي فرزندانشان کنند؟ “
  “آيا بهتر است بي اعتنا و بي تفاوت فرزندانشان را به حال خود رها کنند؟ “
  و اما وظايف والدين :
  ۱) فضايي آرامبخش، شور آفرين و اطمينان بخش بيافرينند
  قطعاً اصلي ترين وظيفه والدين ايجاد فضايي صميمي، دلگرم کننده، فرحبخش و شورآفرين است. چنين فضايي درون محيط خانواده، دغدغه ها و نگرانيها را به حداقل مي رساند، امکان بروز استعدادها را ميسر مي سازد، تواناييهاي هوشي و عاطفي فرزندان را گسترش مي دهد و فرزندان را مسئول و متکي به خود بار مي آورد.
  ۲) سامان بخشيدن به مسائل و مشکلات اقتصادي در ايام امتحانات
  بدون ترديد مسائل مالي نقشي در نمرات تحصيلي و موفقيت فرزندان ايفا مي کنند، سامان بخشيدن مسائل مالي در زمان امتحانات وظيفه اي مهم است که بايد والدين آنها را جدي بگيرند.
  واقعيت آن است که مسائل مالي گاه عرصه را بر والدين تنگ مي سازد. طبعاً تحمل اين مشکلات صبر آنان را سرريز کرده و فشارهايي را به دانش آموزان منتقل مي کند ظرفيت دانش آموز محدود است و حساسيت وي زياد. برنامه ريزي اقتصادي در طول سال و به ويژه در زمان امتحانات بيشترين کمک به دانش آموز است، تا با آسودگي خاطر به مسائل درسي و تحصيلي بپردازد.
  ۳) انعکاس تعديل يافته فراز و نشيبها
  مشکلات هميشه وجود دارند. شايد مشکلات به تنهايي و به خودي خود مهم نباشد مهم چگونگي مواجهه با اين مشکلات است.سعي کنيد در ايام امتحانات حتي الامکان همه مشکلات را به فرزندان منتقل نکنيد. تلاش کنيد مشکلات را با همه ابعاد و زواياي نگران کننده و طاقت فرسا به آنان بازگو نکنيد.
  ۴) پرهيز از اختلافات خانوادگي در حضور فرزندان
  فرزندان شما خواه ناخواه از اختلافات شما و همسرتان آگاه مي شوند. سعي کنيد اين اختلافات را در حضور آنها دامن نزنيد. بيان اختلافات و بازگويي مجدد آنها به همراه القاب تحقير آميز، جسم و روح فرزندتان را فرسوده مي سازد. آزردگي خاطر و فرسودگي جسم و روح فرزندتان مجالي براي يادگيري دروس به آنها نخواهد داد.
  ۵) امتحان دانش آموز، وظيفه دانش آموز است نه وظيفه والدين
  والدين مسئوليتهاي خودشان را دارند و دانش آموز مسئوليتهاي خودش را دارد. امتحان جزو وظايف اوست. اين وظيفه فرزند شماست که به موقع درس بخواند، تمرين حل کند. خود را براي امتحان کلاس و امتحان ثلث آماده کند. شما وظايف ديگري داريد. بهتر است هر کسي به وظايف خودش بپردازد.
  ۶) خود را با مدرسه، معلمان، انجمن اوليا و مربيان بيشتر کنيد
  ارتباط هر چه بيشتر شما با مدرسه و معلمان باعث خواهد شد فرزندتان با دلگرمي بيشتري درسها را دنبال کند. در ملاقات با معلمان و مشاوران از راهنماييها و توصيه هاي آنها حداکثر استفاده را ببريد. به اين توصيه ها و راهنماييها عمل کنيد. در انجمن اولياء مربيان شرکت مداوم داشته باشيد. شما مي توانيد از راهنماييها و تجربه هاي ديگر والدين در مورد فرزندشان استفاده کنيد، اطلاع يابيد چه کارهايي به سود فرزندان است و چه کارهايي بي نتيجه است.
  ۷) محدودکردن رفت و آمدهاي خانوادگي
  به ميهماني رفتن و ميهماني دادن زياد، وقت زيادي از شما و فرزندانتان خواهد گرفت. در زمان امتحانات، ميزان رفت و آمدها را کم کنيد.
  ۸) تفريحات برنامه ريزي شده را جايگزين ساير فعاليتها کنيد
  درس خواندن طولاني و خسته کننده به سود فرزندتان نيست. تفريح هر چند تفريحات ساده نظير گردش در فضاي آزاد، کوه، پارک رفتن و… فوائد زيادي براي شما و فرزندتان دارد. غالب اين تفريحات هزينه هاي کمتري در مقايسه با يک ميهماني رفتن يا ميهماني دادن بر دوش شما مي گذارد.
  ۹) در برنامه هاي درسي فرزندتان دخالت نکنيد
  فرزندان شما بارها و بارها از معلمان، مشاوران و مدير مدرسه توضيحات فراواني شنيده اند. تاکيدهاي بيش از حد، امر و نهي هاي مکرر، سرزنش، دستورات شما در موقعيت دشوار امتحاني از سوي فرزندتان به عنوان دخالت تلقي مي شود. اگر فرزندتان تصميم گرفته به ميزان اندکي مطالعه کند، مطمئناً با امر و نهي شما همين ميزان اندک مطالعه را نيز انجام نخواهد داد.
  ۱۰ ) در فرصتهاي مناسب، فرزندتان را تاييد و تشويق کنيد
  با تشويق و تاييد فرزندتان حس عجيبي در وي رشد مي کند. او احساس مي کند که قدرت عجيبي پيدا کرده است. قادر است بيشتر مطالعه کند، تمرين کند، ياد بگيرد، يادگيري برايش جالب و شورانگيز خواهد شد. شما مي توانيد در لحظه اي که موفق به حل مسئله اي شده است، يا در حال مطالعه است و شما از در وارد مي شويد، در لحظه اي که به پاکنويس مطالب درسي مي پردازد و حتي لحظه اي که کتابهايش را با نظم خاصي جمع و جور مي کند. او را تحسين کنيد. يک جمله کوتاه کافي است «مي بينم به دفتر و کتابهايت سرو سامان داده اي»، «وقتي ديدم داري مطالعه مي کني خوشحال شدم» لحن گرم و صميمي شما بر تاييد و تشويق صد چندان مي افزايد. سعي کنيد احساس خودتان را به او بازگو کنيد.
  ۱۱) از تحقير، سرکوب کردن و طعنه زدن جداً بپرهيزيد
  بدون هيچ ترديدي کلمات ناراحت کننده، طعنه آميز و ريشخندکننده اجازه فعاليتهاي مفيد را از فرزندتان سلب مي کند. آيا شما خودتان حاضريد طعن، نيشخند، کلمات تحقيرآميز بشنويد و با وجود اين، کاري مثبت و سازنده انجام دهيد. کاهش کلمات منفي و تحقير آميز باعث افزايش موفقيت فرزندتان خواهد شد.
  ۱۲) شنونده صميمي حرفها و شکايتهاي فرزندتان باشيد
  هميشه اوضاع بر وفق مراد نيست. گاه دانش آموز از درسي تنفر دارد گاه نسبت به رفتار معلمي اعتراض دارد يا از يادگيري درسي عاجز است. در بيشتر اين مواقع فرزندتان، راهنماييهاي شما را نمي خواهد، او به دنبال گوش شنوايي است.
  به دنبال آن است که کسي حرفهايش را بشنود و قضاوت نکند. او با دردل کردن احساس سبکي خواهد کرد. در چنين موقعيتهايي به استقبالش برويد. از قضاوت کردن درباره حرفهايش جداً بپرهيزيد. از توصيه کردن اجتناب ورزيد. وظيفه شما فقط شنيدن است. حرفهايش را بپذيريد، سعي کنيد احساس او را درک کنيد، مطمئن باشيد همه چيز به خير و خوشي خواهد گذشت.
  منبع: seemorgh.com

برچسب ها

ارسال دیدگاه