دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

همه چيز درباره لمينت دندان

 آرزو
 ۱۱ آذر ۱۳۹۷
 4 views
 بدون دیدگاه

 • همه چيز درباره لمينت دندان

  خبرگزاري آريا –
  لمينت دندان چيست, معايب لمينت دندان
  بعد از انجام لمينيت بيمار بايد بهداشت دهان را کاملا رعايت کنند
  لمينت دندان (لامينت) يا ونير لايه‌اي از مواد همرنگ دندان يا مواد سفيد رنگ هاليوودي است که براي اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها يا بستن فاصله بين دندان‌ها و درمان دندان‌هاي شکسته روي دندان قرار داده مي‌شود.
  لمينت دندان (هم لمينت سراميکي و هم لمينت کامپوزيت دندان ) لايه اي است همرنگ دندان ها ، که براي اصلاح رنگ و يا اصلاح طرح دندان ها استفاده ميشود. اين روزها اين درمان يکي از رايج ترين درمان هاي ترميم زيبايي دندانپزشکي به شمار ميرود.
  شما در اين درمان زيباي مطابق ميل خود مي توانيد رنگ و فرم دندان هاي خود را انتخاب کنيد.
  براي انجام لمينيت شرايط خاصي لازم است. براي درمان زيبايي شرايط فک و لثه بايد مطلوب باشد. که اين شرايط را دکتر دندانپزشک تشخيص مي دهد که بيمار شرايط مطلوب براي اين درمان را دارا مي باشد يا نه.
  احياناً اگر بيماري مشکل فکي يا تحليل لثه يا نياز به ارتودونسي داشته باشد براي انجام اين درمان مناسب نمي باشد.
  بيماري که از هر لحاظ براي درمان لمينيت مناسب باشد. در طي دو مرحله اين درمان انجام مي شود. ابتدا بيمار در جلسه اول با تراش دندان ها در حد چند ميل و بدون آسيب به دندان تراش خورده مي شود و بعد از آن مرحله قالبگيري انجام مي شود.
  مرحله دوم، مرحله لابراتوار دندان مي باشد که توسط لابراتوار انجام مي شود. لمينت دندان يک پوسته بسيار نازک از جنس سراميک مي باشد که همان جنس دندان طبيعي است و بسيار مقاوم که کاملا شبيه دندان طبيعي است و تک به تک ساخته مي شود که بعد از ساخته شدن دندان ها توسط لابراتوار با مواد مخصوص به دندان هاي اصلي چسبانده مي شود که چسب بسيار مقاوم و توسط اشعه uv انجام مي شود.
  لمينت دندان چيست, معايب لمينت دندان
  لمينت دندان سراميکي از جنس سراميک يا در اصطلاح عاميانه تر از جنس چيني هستند
  بعد از انجام لمينيت بيمار بايد بهداشت دهان را کاملا رعايت کنند. از فشار زياد يا ضربه زدن به دندان خود داري کنند. نخ دندان حتما بايد استفاده شود هر ۶ماه يکبار براي چکاپ به دکتر خود مراجعه کنند. شما به راحتي مي توانيد غذا ميل کنيد. بدون فشار به دندان هاي زيري و دندان هاي لمينت شده، بر عکس کامپوزيت هيچ تغيير رنگي ندارند از شفافيت فوق العاده برخوردار مي باشد و شما مي توانيد با خيالي آسوده و بدون آسيب به دندان ها از لمينت براي مرتب کردن و تغيير فرم دندان استفاده کنيد. لمينيت يکي از بهترين درمان هاي زيبايي مي باشد.
  در صورت آسيب رسيدن به لمينيت يا شکسته شدن قابليت تعويض آن وجود دارد و به هر دليلي بر روي لمينيت ها تغيير رنگ به وجود آيد مي توان با يک پاليش به شکل اوليه خود باز گردد و شفاف و براق گردد. گاهي بر اثر ضربه يا فشار ممکن است لمينيت ها از روي دندان ها جدا شود که مي توان با مراجعه به پزشک، به چسباندن دوباره آن اقدام کرد. در لمينيت دندان با مشاهده هر گونه التهاب يا قرمزي لثه براي چکآپ مراجعه کنيد تا از سلامت لثه هاي خود مطمئن شويد.
  لمينت دندان چيست, معايب لمينت دندان
  دندان قروچه ميتواند باعث شکستگي هاي لمينت شود
  انواع لمينت دندان:
  لمينيت ها (ونيرها) دو نوعند :
  لمينت سراميکي دندان (روش غير مستقيم) : اين لمينت دندان سراميکي از جنس سراميک يا در اصطلاح عاميانه تر از جنس چيني هستند. داراي ظاهري زيباتر بوده، ثبات رنگ بيشتري داشته و نسبت به لمينت هاي کامپوزيتي مقاوم ترند. اين ونيرها پس از قالب گيري در لابراتوار ساخته ميشوند. هزينه ي لمينت دندان با اين روش در مقايسه با روش ديگر بيشتر است.
  لمينت کامپوزيتي (روش مستقيم ) : در مقابل لمينت سراميکي، كامپوزيت دندان قرار دارد که نسبت به لمينت سراميکي تراش کمتري به دندان داده ميشود (و حتي در مواردي که شرايط دنداني مناسب باشد بدون تراش انجام ميشود) ، ميزان پايش پذيري (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزيت دندان بيشتر است و تنوع رنگ بيشتري داشته (پس ميتواند کاملا همرنگ دندانهاي ديگر باشند). همچنين قيمت لمينت دندان با اين روش ارزان تر از روش ديگر است.
  چه افرادي نميتوانند از لمينت دندان استفاده کنند؟
  يکي از شرايط مهمي که هست نبودن عادت هاي دهاني بيمار است که دندان قروچه ميتواند باعث شکستگي هاي لمينت شده و به مرور زمان به آن آسيب وارد کند.
  کساني که پوسيدگي هاي وسيع روي دندانهايشان دارند. در اين صورت انجام لمينت سراميکي دندان و کامپوزيت دندان براي اين افراد به بعد از برطرف کردن پوسيدگي يا عفونت لثه هايشان موکول ميشود.
  کساني که سايش ميناي دندان شديدي دارند و بافت ميناي دندان آنها کافي نيست. براي اين گونه افراد معمولا به جاي لمينت دندان مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هستيم.
  خيلي‌ها لمينت دندان را با ايمپلنت دندان اشتباه مي‌گيرند در صورتيکه اين دو کاملا از يکديگر مجزا هستند و براي موارد خاص خودشان به کار مي‌روند. ايمپلنت يک روش کاشت دندان به جاي دندان‌هاي کشيده شده است در حالي که لمينت به منظور زيباسازي و فرم‌دهي به بد شکلي‌ها و بد رنگي‌هاي دندان استفاده مي‌شود.
  لمينت دندان چيست, معايب لمينت دندان
  لمينت دندان بسيار نازک است
  نازکي لمينت دندان چقدر است؟
  لمينت دندان بسيار نازک است. پوست تخم مرغ يا لنزي بسيار نازک را در نظر بگيريد. لمينت دندان دقيقا مشابه آن ها بسيار نازک بوده و در عين ظرافت باعث حفظ مينا و عملکرد دندان ميشود.
  از جمله عوارضي که براي درمان لمنيت هست شامل:
  ۱ – حساسيت هاي مدت دار بعد از درمان :
  درمان لمينت هم مانند بقيه ي درمان هاي ترميم دندان با حساسيت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زماني اين حساسيت از بين مي رود.
  ۲ – شکستگي دندان لمينت شده:
  براي اينکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود بايد فرد از ابتدا شرايط درمان را داشته باشد و به درستي انتخاب گردد و به بيماري هاي دهاني دچار نباشد تا از شکستگي دندان کاهش يابد و يکي از عواملي که طول عمر دندان را بالا ميبرد نخوردن غذاهاي سفت و گاز زدن هاي سخت بوده . اگر دنداني که درمان شده است و به علت هاي متفاوت با پريدگي و شکستگي همراه شود ميتوان در ترميم کردن آن با لمينت هاي سراميکي و يا کامپوزيتي آن را اصلاح کرد.
  ۳- غيرقابل بازگشت بودن
  به علت تراش دندان امکان برگشت به حالت اوليه ممکن نيست. ( امکان برداشتن لمينت)
  ۴ – تغيير رنگ لمينت:
  با خوردن نوشيدني ها و غذاهاي رنگدار و کشيدن قليان و سيگار و خوردن چاي و قهوه در مرور زمان به تغيير رنگ دادن لبه هاي دندان منجر شده و هرچقدر که اين مواد بيشتر مصرف ميشوند تغيير رنگ دندان نيز بيشتر شده و تاثير بيشتري ميگذارد و با کم کردن خوردن اين مواد رنگي به سلامت دندان خود اهميت داده و از تغيير رنگ آن پيشگيري کرده.
  لمينت دندان چيست, معايب لمينت دندان
  لمينت به عنوان پوششي است که فقط روي دندان را در بر گرفته
  طول عمر دندان لمينت شده
  در بيشتر موارد افراد سوال ميکنند که ممکن است لمينت از دندان جدا شود و يا در مرور زمان پوسيده شود که بايد گفت لمينت که به درستي نصب شود و طراحي دقيقي داشته باشد هيچوقت از دندان جدا نميشود ولي اگر به درستي نصب و طراحي نشود احتمال جداشدنش وجود داشته.
  اگر محيط دهان با تغييرات گرما و سرما روبرو شود باعث جداشدن لمينت شده و بايد کارهاي مراقبتي لازم را انجام داد تا از آسيب رسيدن به آن جلوگيري گردد. از گاز زدن و جويدن ته ديگ ها و ميوه هاي سفت بايد خودداري کرد و مراقبت هاي لازم انجام گيرد تا عمر لمينت دندان افزايش پيدا کند.
  دنداني که روي آن ترميم لمينت انجام شده به همان اندازه پوسيده ميشود که دندان طبيعي ميپوسد و به همان اندازه که به دندان طبيعي اهميت بهداشتي داده ميشود بايد به دندان درمان شده نيز داد تا سالم بماند.
  لمينت به عنوان پوششي است که فقط روي دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعايت نشود باعث ايجاد پلاک ميکروبي در آن شده و پوسيده شود و بايد آن را از پشت ترميم کرد.
  مزاياي انجام لمينت:
  بکار گذاشتن اين پوسته روي دندان از پوسيدگي و خراب شدنش جلوگيري کرده و برخلاف روکش هاي سراميکي که دور تا دور دندان تراشيده ميشود و بخش زيادي از دندان را از بين ميبرند براي بکار گذاشتن اين پوسته روي دندان ها مقدار کمي از آن تراشيده شده و باقي آن دست نخورده باقي مي ماند و يکي از موارد قابل توجه براي اين درمان ماندگاري رنگ اين دندان بوده که بسيار مداوم بوده و برخلاف ظاهر نازک آن بسيار مقاوم است و با رعايت کردن بهداشت دهاني طول عمر بيشتري را پيدا خواهد کرد.
  گردآوري:بخش سلامت و بهداشت بيتوته

برچسب ها

ارسال دیدگاه