دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

هشدارهاي اورژانس به زائران اربعين

 آرزو
 ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 1 views
 بدون دیدگاه

 • هشدارهاي اورژانس به زائران اربعين

  خبرگزاري آريا – سخنگوي سازمان اورژانس کشور بايدها و نبايدهاي بهداشتي براي زائران اربعين ٩٧ را تشريح کرد.
  به گزارش خبرگزاري آريا ، مجتبي خالدي در گفتگو با ايسنا با اشاره به حضور عوامل اورژانس در مسير حرکت زائران اربعين ۹۷ گفت: ۹۰۰ دستگاه آمبولانس، ۳۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ١٠فروند بالگرد، ۴دستگاه خودرو ارتباطات، ۴دستگاه تعميرگاه سيار، ٩واحد بيمارستان صحرايي، ۵۶ واحد کلينيک سيار و ٨٩ واحد مرکز درماني از جمله خدمات اورژانس کشور است.
  وي با بيان اينکه کل نيروهاي عملياتي اورژانس که در اربعين ٩٧ مستقر هستند ١٧٠٠٠ نفر هستند، گفت: از اين تعداد نيروهاي عملياتي درماني ٩٠٠٠ نفر، تيم‌هاي مديريت بيماري‌هاي واگير دار ۶۵٠ نفر و تيم‌هاي بهداشت محيط نيز در قالب ١٣٠ تيم فعاليت مي‌کنند.
  سخنگوي سازمان اورژانس کشور با اشاره به برخي توصيه‌هاي بهداشتي و درماني به زائرين در اربعين ٩٧ اظهارکرد: زائران قبل از آغاز سفر با پزشک معالج خود مشورت‌هاي لازم را انجام دهند و بعد از بازگشت از سفر نيز مجدد به پزشک معالج خود مراجعه کنند همچنين داروهاي مصرفي خود را متناسب با طول سفر و ليست داروهاي مصرفي و خلاصه سير بيماري خود را به صورت مکتوب به همراه داشته باشند و در صورت بروز علايم بيماري به مراکز درماني در طول مسير مراجعه کنند.
  وي با توصيه به زائرين در مورد به همراه داشتن برخي از وسايل مورد نياز اظهار کرد: داروهاي مورد نياز، بطري آب، ماسک يکبار مصرف، عينک آفتابي، پماد و وسايل پانسمان و دفترچه بيمه از جمله وسايلي است که به زائرين توصيه مي‌شود در اين مسير به همراه خود داشته باشند، همچنين انتخاب کوله پشتي مناسب، کفش راحت و اندازه، به همراه داشتن حداقل مقدار بار، به همراه داشتن کلاه لبه دار و لباس‌هاي مناسب گرما و سرما از ديگر توصيه‌ها به زائران است.
  خالدي همچنين اظهار کرد: زائرين از آب آشاميدني سالم (آب لوله کشي) يا «آب جوشيده به مدت يک دقيقه» استفاده کنند و از حمل هرگونه موادغذايي فاسد شدني در طول سفر و استفاده از ليوان هاي مشترک خودداري کنند و بعد از صرف غذا نيز حتما از چند قطره آب ليمو و يا آب ليموترش تازه استفاده کنند و از گرم کردن مجدد غذا نيز خودداري کنند.
  سخنگوي سازمان اورژانس کشور افزود: زائران از حبوبات و سبزيجات بيشتري در داخل غذاها استفاده کنند و در صورت مصرف نوشيدني، آب و دوغ کم نمک را به ساير نوشيدنيها ترجيح دهند همچنين ترجيحا از خرما و کشمش به مقدار کم به جاي قند در کنار چاي استفاده کنند.
  وي به مبتلايان به چربي خون بالا، ديابت و بيماري‌هاي قلبي و عروقي نيز توصيه کرد: از مصرف غذاهاي چرب و پرنمک و شيرين و در حجم زياد خودداري کنند.
  خالدي همچنين با اشاره به اينکه کليه افراد درگير در توزيع آب چاي و غذا بايد داراي کارت بهداشت معتبر باشند، گفت: همچنين رعايت بهداشت فردي در هنگام ارايه خدمات نيز ضروري است و احشام مورد استفاده براي ذبح و قرباني نيز بايد مورد تاييد دامپزشکي قرار بگيرند و ضمنا نظافت و شست و شو و گندزدايي بايد به صورت مستمر رعايت شود و استفاده از مايع دستشويي نيز جدي گرفته شود.
  وي همچنين تاکيد کرد: زائران دستهاي خود را قبل از تهيه غذا و درطول تهيه آن به صورت متناوب با آب و صابون بشويند و غذاهاي پخته را در درجه حرارت اتاق بيش از دو ساعت نگهداري نکنند، همچنين از مواد اوليه که تاريخ مصرف آنها منقضي شده است استفاده نکرده و از سرو چاي داخل ليوان هاي پلاستيکي شفاف و يا غذا در ظروف پلاستيکي خودداري نمايند؛ اما استفاده از ظروف پلاستيکي براي نوشيدني ها و غذاهاي سرد بلامانع است.
  خالدي همچنين اظهار کرد: پسماندهاي توليد شده، به صورت بهداشتي جمع آوري، انتقال و دفع گردد و در کنار هر ايستگاه صلواتي نيز سطل يا کيسه جهت جمع آوري مرتبط ظروف و ليوان‌هاي يکبار مصرف استفاده شود.
  سخنگوي سازمان اورژانس کشور در پايان با اشاره به طولاني بودن مسافت پياده روي زائران نيز گفت: اگر زائران به علت خستگي ناشي از راه از کاروان خود دور افتاده و جدا شده و دچار نگراني، تشويش،استرس و يا هر يک از علائم مشابه شدند به منظور پيشگيري از عوارض رواني و دريافت کمک هاي فکري و رواني به کارشناسان سلامت روان که در تيم هاي بهداشتي مستقر در مسير حضور دارند، مراجعه کنند.

برچسب ها

ارسال دیدگاه