دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

نوشيدني هاي انرژي زا چه عوارضي را در پي دارند؟

 آرزو
 ۱۷ آذر ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • نوشيدني هاي انرژي زا چه عوارضي را در پي دارند؟

  خبرگزاري آريا – نوشيدن نوشابه هاي انرژي زا که براي تقويت فوري است براي سلامتي بسيار مضر هستند و اين خطرات بيشتر بخاطر ميزان زياد قند و کافئين موجود در آن ها مي باشد. در اين مقاله از دکتر سلام عوارض نوشيدن نوشابه هاي انرژي زا را آماده کرده ايم.
  مخلوط کردن الکل و نوشيدني‌هاي انرژي‌زا مي‌تواند منجر به عوارض مرگباري مانند مسموميت الکل شود. در اين نوشتار ديگر خطرات مرتبط با اين نوشابه‌هاي انرژي‌زاي کافئين‌دار را عنوان مي‌کنيم.
  نوشيدن نوشابه انرژي‌زا براي تقويت فوري مي‌تواند براي سلامتي مضر باشد و موجب بروز نگراني‌هايي درباره اثرات بالقوه اين نوشيدني‌هاي گازدار بر بدن است.
  نوشيدني‌هاي انرژي‌زا عمدتا حاوي قند، کافئين، آب، ويتامين‌ها، مواد معدني و محرک‌هايي نظير تائورين، جين‌سينگ و گوارانا هستند. برخي از اين نوشيدني‌ها حاوي تقريبا ۱۲ برابر کافئين بيشتر از قهوه هستند.
  محققان اظهار داشتند که اين خطرات عمدتا به دليل ميزان قند و کافئين موجود در اين نوشيدني‌ها است.
  در اکتبر سال جاري، يک زن ادعا کرد که مصرف بيش از حد نوشيدني‌هاي انرژي‌زا موجب ايجاد يک سوراخ در جمجمه شوهرش شده است. سازمان بهداشت جهاني (WHO) قبلا درباره عوارض مصرف نوشيدني‌هاي انرژي‌زا، به ويژه در جوانان هشدار داده است.
  در يک مطالعه جديد، محققان مطالعات جاري را درباره خطرات مصرف نوشيدني‌هاي انرژي‌زا مورد بررسي قرار دادند. آنها شواهدي را مبني بر اينکه نوشيدني‌هاي انرژي‌زا به طيف وسيعي از عوارض جسمي و رواني ناخواسته منجر مي‌شوند، پيدا کردند.
  اين نوشيدني‌ها به مدت طولاني با افزايش فشار خون، افزايش وزن و مشکلات خواب مرتبط شده بودند، اما يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهد که اين انرژي‌زاها با خطرات بيشتري نظير ابتلا به ديابت، آسيب کليه، پوسيدگي دندان و همچنين مشکلات رواني مانند اضطراب و سوء مصرف مواد مرتبط هستند.
  “جوسيمر ماتي” نويسنده مطالعه از دانشکده سلامت دانشگاه هاروارد، گفت: طيف گسترده‌اي از عوارض که نوشيدني‌هاي انرژي‌زا مي‌توانند به جاي بگذارند، بسيار شگفت انگيز است.
  محققان اين مطالعه خطرات ناشي از روند رو به رشد و رواج مخلوط کردن نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و الکل را يادآور شدند و در اين زمينه هشدار دادند.
  آنها مي‌گويند کساني که نوشيدني الکلي ترکيب‌شده با نوشيدني انرژي‌زا مصرف مي‌کنند، نسبت به زماني که فقط الکل استفاده مي‌کنند، الکل بيشتري مصرف مي‌کنند.
  اين به اين دليل است که نوشيدني‌هاي انرژي‌زا نشانه‌هاي مصرف زياد الکل را مي‌پوشانند که مي‌تواند به مصرف بيشتر الکل منجر شود.
  محققان همچنين اشاره کردند که مخلوط کردن نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و الکل مي‌تواند مرگبار باشد.
  “ماتي” و همکارانش در اين مطالعه نوشتند: در نتيجه اين افزايش مصرف الکل، افرادي که الکل حاوي نوشيدني انرژي‌زا مصرف مي‌کنند، احتمال بيشتري دارد که دچار کمبود آب بدن و مسموميت با الکل شوند.
  يافته‌هاي اين تحقيق همچنين موجب شد که محققان در برابر نوشيدن نوشيدني‌هاي انرژي‌زا به کودکان و نوجوانان نيز هشدار دهند.
  منبع: ايسنا

برچسب ها

ارسال دیدگاه