دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

نشانه‌ها و علائم خاموش سرطان خون

 آرزو
 ۸ آذر ۱۳۹۷
 6 views
 بدون دیدگاه

 • نشانه‌ها و علائم خاموش سرطان خون

  خبرگزاري آريا –
  علت سرطان خون, علائم سرطان خون در کودکان
  کبودي غيرعادي نتيجه‌ي تعداد کم پلاکت‌ها و يا مشکل لخته شدن خون است
  سرطان خون علائم ظريف و غافلگير کننده اي در سراسر بدن ايجاد مي کند که نياز به بررسي جدي دارد. اگر فرد به نوع حاد اين بيماري مبتلا باشد ممکن است بيماري او با سرعت زياد گسترش پيدا کند و اگر مبتلا به نوع مزمن آن باشد، در طول زمان و به آرامي بيماري پيشرفت کرده و بدتر مي شود. اگر شما متوجه اين علائم ظريف سرطان خون شديد، به سرعت آن را با پزشک در ميان بگذاريد.
  سرطان خون بر سلول‌هاي خوني فرد مبتلا اثر مي‌گذارد. اين بيماري باعث توليد بيش از حد گلبول‌هاي سفيد در مغز استخوان فرد شده که در نهايت اين گلبول‌ها وارد جريان خون مي‌شوند و توليد سلول‌هاي خوني سالم را سرکوب مي‌کنند.
  اگر چه ابتلا به اين بيماري ترسناک به نظر مي‌رسد اما نرخ بهبود سرطان خون همچنان در حال افزايش است.
  کم خوني (آنمي):
  کم خوني زماني رخ مي‌دهد که بدن با کمبود گلبول‌هاي قرمز مواجه شود. گلبول‌هاي قرمز وظيفه حمل اکسيژن در بدن را دارند و در صورتي که فردي از کمبود گلبول‌هاي قرمز رنج ببرد، علائمي چون خستگي، ضعف، سرگيجه، تنگي نفس، سردرد، رنگ پريدگي پوست و احساس غيرعادي سرما را خواهد داشت.
  احساس خستگي مزمن:
  اين نشانه را مي‌توان به عنوان اولين علامت سرطان خون تلقي کرد. با کاهش ميزان گلبول‌ها خون اکسيژن را به تمامي قسمت‌هاي بدن نمي‌رسد، در نتيجه مبتلايان دچار کم خوني و خستگي مزمن مي‌شوند و علايم دائمي، چون ضعف عضله، کمبود انرژي و خواب آلودگي دارند.
  علت سرطان خون, علائم سرطان خون در کودکان
  يکي از علايم سرطان خون که بندرت گزارش مي‌شود سردرد مکرر، شديد و طولاني است
  ايجاد کبودي روي سطح بدن با کوچک‌ترين ضربه:
  اگر بدنتان با برخورد با چيزي فورا دچار کبودي و خونريزي مي‌شود اين واکنش طبيعي نيست چرا که به دليل پايين بودن پلاکت خونتان با کوچک‌ترين ضربه دچار کبودي مي‌شويد. البته خونريزي از لثه، بيني و در ادرار بسيار خطرناک است و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنيد.
  زنان مراقب خونريزي‌هاي غير طبيعي (خونريزي شديد و طولاني مدت) عادت ماهانه‌تان باشيد. هر نوع خونريزي بدون علت مي‌تواند از علايم سرطان خون باشد. اين بيماري، ميزان پلاکت خون را پايين مي‌آورد و مانع از لخته شدن خون مي‌شود.
  کبودي غيرعادي نتيجه‌ي تعداد کم پلاکت‌ها و يا مشکل لخته شدن خون است. اين کبودي‌ها ممکن است در هر جاي بدن وجود داشته باشند، اما بيشتر در پا‌ها و دست‌ها ديده مي‌شوند. لکه‌هاي قرمز کوچک در زير پوست ناشي از خونريزي را پتشيا مي‌گويند. نقاطي که به دليل کاهش پلاکت خون ايجاد مي‌شوند.
  درد استخوان و مفصل:
  درد عميق استخوان‌ها، يکي از علايم آشکار سرطان خون است که در بيماري‌هاي ديگر شايع نيست. درد هنگامي بروز مي‌کند که مغز استخوان، بر اثر تراکم غيرعادي سلول‌هاي سفيد خون موجود در مغز استخوان، منبسط مي‌شود. استخوان‌هاي بلند پا و دست، اصلي ترين محل بروز اين درد است.
  علت سرطان خون, علائم سرطان خون در کودکان
  بسياري از علائم سرطان خون با علائم ساير بيماري‌ها مشترک است
  سردرد :
  يکي از علايم سرطان خون که بندرت گزارش مي‌شود، سردرد مکرر، شديد و طولاني است. برخي بيماران با درد از خواب بيدار مي‌شوند. رنگ پريدگي همراه با سردرد نيز از ديگر علايم سرطان خون است. زيرا جريان خون رساني به مغز و ستون فقرات محدود مي‌شود. در برخي موارد فرد دچار صرع نيز مي‌شود.
  ورم:
  در کودکان مبتلا به سرطان خون قسمت‌هاي مختلفي از بدن ممکن است ورم کند. به عنوان مثال ناحيه شکمي زماني که سلول‌هاي غير طبيعي در کبد و طحال تجمع مي‌يابند، صورت و بازوها زماني که فشار وارد بر بزرگ سياهرگ بالايي باعث ايجاد حوضچه‌هاي خوني در آن نواحي مي‌شود و گره‌هاي لنفاوي که توده‌هاي کوچک در دو طرف گردن، زير بغل‌ها يا روي ترقوه شکل مي‌گيرند، ورم مي‌کنند.
  البته توجه داشته باشيد که ورم گره‌هاي لنفاوي بيشتر نشانه عفونت است تا سرطان خون، همچنين تومورهاي انواع ديگر سرطان‌ها بيشتر احتمال دارد باعث فشار به بزرگ سياهرگ بالايي و ورم صورت شوند. اين ورم به هنگام بيدار شدن از خواب زياد است و به تدريج در طول روز کاهش مي‌يابد. اين حالت که سندرم بزرگ سياهرگ بالايي ناميده مي‌شود به ندرت در سرطان خون رخ مي‌دهد با اين حال مي‌تواند مرگبار باشد و به مراقبت‌هاي اورژانسي نياز دارد.
  لثه هاي متورم و بزرگ شده:
  اگر چه افزايش حجم لثه را مي توان هيپرپلازي دانست، ولي معمولا يکي از بارزترين نشانه هاي ابتلا به بيماري لوسمي حاد است. لوسمي يک نوع سرطان خون است که باعث توليد غيرطبيعي و بيش از حد سلول هاي سفيد خوني مي شود. اگر شما يک بيمار مبتلا به سرطان خون هستيد، هميشه به لثه هايتان نگاه کنيد تا متوجه تغيير اندازه ي آنها بشويد. اگر لثه ها متورم باشند، فرد هميشه يک احساس فشردگي در دهان خود دارد.
  علت سرطان خون, علائم سرطان خون در کودکان
  درد عميق استخوان‌ها، يکي از علايم آشکار سرطان خون است
  رنگ پريدگي شديد:
  مانند سردرد، خستگي و تنگي نفس، رنگ پريدگي غيرمعمول ممکن است نشانه اي از کم خوني در نوع حاد لوسمي و در برخي انواع مزمن آن باشد.
  از آنجا که بسياري از علائم لوسمي با ساير بيماري ها مشترک است، شمارش سلول هاي خوني و بيوپسي مغز استخوان به تشخيص نوع سرطان خون کمک مي کند.
  هر چقدر رنگ پريدگي بيشتر باشد نشانه ي پيشرفت بيشتر بيماري است. اين افراد اغلب بسيار خسته اند و به دليل کاهش شديد گلبول هاي قرمز خون، رنگ پريده هستند و در هنگام راه رفتن کم هم نفس نفس مي زنند.
  بثورات پوستي :
  تقريبا يک نفر از بيست نفر فرد مبتلا به لوسمي ممکن است راش پوستي داشته باشد که يک يا دو دسته اند. لوسمي پوست يا بثورات، ناشي از سندروم شيرين هستند که معمولا با سرطان خون در ارتباط است.
  لوسمي پوست تقريبا هميشه طوري به نظر مي رسد که در زير پوست تان يک توده قرار دارد و اين توده شروع به رشد مي کند و گاهي شبيه پلاک مي شود. از سوي ديگر، بثورات سندروم شيرين به نظر خشن و قرمز مي آيند، درست شبيه يک واکنش آلرژيک. اگرچه بثورات در تمام بيماري ها از نظر خارش و اندازه مشترک هستند، اما راش هاي مرتبط با سرطان خون روز به روز گسترش مي يابند و رشد مي کنند.
  عفونت‌هاي مکرر :
  فردي که مبتلا به سرطان خون است سلول‌هاي سفيد خونش نمي‌توانند با عفونت‌هاي به درستي مبارزه کنند در نتيجه بيمار دچار عفونت‌هاي مکرر مي‌شود، در حاليکه که فرد هميشه گمان مي‌کند دچار يک بيماري مانند آنفلوآنزا شده که همراه است با ساير نشانه‌هاي سرطان مانند کبودي، خستگي و ضعف. از آنجا که بسياري از علائم سرطان خون با علائم ساير بيماري‌ها مشترک است کمي در خصوص علائم دقت کنيد.
  در واقع اگر عفونت کوچکي داريد که نمي‌خواهد از بين برود، مهم نيست که چقدر آنتي بيوتيک توسط پزشک شما تجويز مي‌شود، ممکن است وقت آن رسيده باشد که تست شمارش کامل خون براي بررسي اختلال در گلبول‌هاي سفيد خون، هموگلوبين و سطح پلاکت را انجام دهيد.
  سطح غير طبيعي گلبول‌هاي سفيد خون منجر به اختلال در سيستم ايمني شده و مي‌تواند عفونت‌هاي مکرر و احساس سرماخوردگي دائم يا عفونت را ايجاد کند. اين علائم همراه با علائم ديگر مانند خستگي يا کبودي بايد به اندازه کافي براي مراجعه شما به پزشک کافي باشد.
  گردآوري: بخش سلامت بيتوته

برچسب ها

ارسال دیدگاه