دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

موسيقي باعث مي شود قلب شما آرام شود

 آرزو
 ۲۲ شهریور ۱۳۹۷
 11 views
 بدون دیدگاه

 • موسيقي باعث مي شود قلب شما آرام شود

  خبرگزاري آريا –
  اثرات مطلوب موسيقي
  موسيقي شفادهنده روح است‎
  موسيقي مي‌تواند شما را بخنداند يا بگرياند، شما را برانگيزاند يا آرام کند. برخي مي‌گويند موسيقي شفادهنده روح است، اما به‌جز اين‌ها موسيقي ممکن است براي سلامت قلب شما هم سودمند باشد.
  گرچه موسيقي نمي‌تواند پلاک‌هاي چربي در شريان‌هاي شما را بزدايد و دريچه معيوب قلب را شما را ترميم کند. اما مي‌تواند به بهبودي‌تان پس از عمل جراحي قلب کمک کند، پس از حمله قلبي يا سکته مغزي شما را زودتر به زندگي طبيعي بازگرداند،استرس شما را بکاهد و فشارخون شما را پايين بياورد.
  در دهه‌هاي اخير پژوهش‌ها نشان داده‌اند که موسيقي مي‌تواند در درمان افراد از بيماري آلزايمر تا درد مزمن و مشکلات سوءمصرف مواد روان‌گردان سودمند باشد.
  ازجمله اين پژوهش‌ها مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:
  – يک بررسي نشان داد بيماران قلبي بستري که براي ۳۰ دقيقه در روز موسيقي گوش مي‌کنند، فشارخون کمتر، سرعت ضربان قلب پايين‌تر و ناراحتي کمتر نسبت به بيماراني دارند که موسيقي گوش نمي‌دهند.
  – يک بررسي ديگر به اين نتيجه رسيد که بيماراني که حمله قلبي را از سر گذرانده‌اند فقط براي ۲۰ دقيقه در روز در محيطي ساکت به موسيقي آرامش‌بخش گوش مي‌دهند، نسبت به بيماران مشابهي که در اتاقي ساکت بدون موسيقي استراحت مي‌کنند، اضطراب و تشويش کمتري دارند.
  – در يک بررسي ديگر مردان و زناني که مدت کوتاهي پس از جراحي قلب به موسيقي گوش‌داده بودند، نسبت به افرادي که پس از جراحي در اتاق ساکتي قرار گرفته بودند، اضطراب کمتري داشتند و در کمتري را گزارش کردند.
  – در يک بررسي ديگر اندازه‌گيري جريان خون در ساعد گروهي از داوطلبان سالم را که به موسيقي يا نوارهاي آرامش‌بخشي (ريلکسيشن) گوش مي‌کردند، انجام شد. هنگامي که اين داوطلبان به موسيقي شادي‌بخش يا نوارهاي آرامش‌بخشي گوش مي‌کردند، جريان خون به‌طور عمده‌اي افزايش مي‌يافت و هنگامي که به موسيقي برانگيزاننده اضطراب گوش مي‌کردند، جريان خون کاهش مي‌يافت.
  مزاياي گوش دادن به موسيقي
  موسيقي ممکن است براي سلامت قلب شما هم سودمند باشد‎
  – در يک بررسي ديگر داوطلبان سالمندي که براي ۲۵ دقيقه در روز براي چهار هفته به موسيقي آرامش‌بخش گوش مي‌کردند، فشار سيستولي يا فشار حداکثرشان تا ۱۲ نمره و فشار دياستولي يا حداقلشان تا ۵ نمره کاهش مي‌يافت، درحالي‌که در يک گروه که به موسيقي گوش نمي‌کردند، تغييري در فشارخون رخ نداد.
  البته همه بررسي‌ها درباره رابطه ميان موسيقي و سلامت قلب به چنين نتايجي نرسيده‌اند. چندين بررسي ديگر هم هستند که هيچ اثري بر معيارهاي فيزيولوژيکي مانند ضربان قلب يا فشارخون يا بهبودي پس از اعمال روي قلب نشان ندادند.
  اين نتايج متناقض چندان حيرت‌آور نيست. يکي از بزرگ‌ترين موانع درباره تأثير موسيقي بر قلب خود موسيقي است. درمان با موسيقي مانند درمان با يک چيز واحد تکرارپذير مانند داروي کاهنده چربي خون از نوع استاتين يا تمرين‌هاي تنفسي کاهنده استرس نيست. انواع متفاوتي از موسيقي وجود دارند که احتمالاً تأثيرات متفاوتي بر قلب و بدن مي‌گذارند.
  موسيقي همچنين بسيار شخصي است، يک موسيقي که ممکن است براي شما بسيار آرامش‌بخش باشد، ممکن است شخصي ديگر را بسيار بيازارد.
  يک رشته از پژوهش‌هاي فعلي در حوزه موسيقي‌درماني بر اين موضوع متمرکز هستند که صداها يا تمپوهاي خاص بدون توجه به پسند موسيقيايي شنونده چه اثري بر قلب مي‌گذارند. يافتن ملودي آرامش‌بخشي که در افراد با علائق موسيقيايي متفاوت سرعت ضربان قلب را پايين بياورد، فشارخون را کاهش دهد و جريان خون را بهبود بخشد، پيشرفتي در اين زمينه شمرده مي‌شود.
  امروزه در مراکز درماني پيشرو در جهان موسيقي‌درماني به‌طور رايجي براي افراد که تحت اعمال جراحي روي قلب قرار مي‌گيرند يا در حال بهبودي از حمله قلبي هستند يا در حال کنار آمدن با نارسايي قلبي يا عوارض قلبي ديگرشان هستند، به کار مي‌رود.
  بيماران را ترغيب مي‌کنند پيش از جراحي، در حين جراحي و پس از جراحي به موسيقي گوش کنند. بررسي‌ها نشان مي‌دهند که موسيقي به تسکين درد و اضطراب ياري مي‌رساند و صداهاي تشويش آفرين يا پرت‌کننده حواس را مي‌پوشاند. نواختن موسيقي آرامش‌بخش به شما امکان مي‌دهد که خودتان را در فضايي بزرگ و آزاد حس کنيد، نه در اتاق محصور بيمارستان.
  يک کاربرد مهم ديگر موسيقي‌درماني در افرادي است که بايد با يک عارضه قلبي کنار بيايند، چه افرادي که در حال بهبودي از حمله قلبي هستند و چه افرادي که بايد با درد قفسه صدري، نارسايي قلبي و لنگش ناشي از بيماري شريان‌هاي محيطي زندگي کنند.
  بيماري قلبي مي‌تواند بسيار استرس‌زا باشد و برخي افراد احساس مي‌کنند کنترلشان بر روي زندگي‌هايشان را ازدست‌داده‌اند. موسيقي‌درماني مي‌تواند استرس را بکاهد، يک راهبرد خوشايند براي کنار آمدن با شرايط باشد و احساس کنترل بر موقعيت را به افراد بدهد.
  منبع خبر: همشهري آنلاين

برچسب ها

ارسال دیدگاه