دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

مهم‌ترين عوامل ايجاد سنگ کليه چيست؟

 آرزو
 ۲۳ دی ۱۳۹۷
 3 views
 بدون دیدگاه

 • مهم‌ترين عوامل ايجاد سنگ کليه چيست؟

  خبرگزاري آريا –
  علت سنگ کليه, پيشگيري از سنگ کليه
  افرادي که در برنامه غذايي‌شان ميزان کمي کلسيم وجود دارد درخطر ابتلا به سنگ کليه قرار دارند
  بروز سنگ کليه علل متفاوتي داد که در اين مطلب به مهم ترين علل ابتلا به سنگ کليه مي‌پردازيم.
  تا حالا به اين فکر کرده‌ايد که چرا برخي از افراد دچار سنگ کليه مي‌شوند و از اين بيماري رنج مي‌برند؟ چه عواملي در ايجاد سنگ کليه نقش دارند؟ از چه راه‌هايي مي‌توان از اين عوامل جلوگيري کرد؟ تمامي جواب اين سؤال‌ها را در اين مقاله بخوانيد.
  رايج‌ترين عوامل ايجاد سنگ کليه در بدن انسان
  جراحي براي کاهش وزن
  شايد شما هم به فکرتان برسد که مگر چاقي خود بر ايجاد سنگ کليه تأثير ندارد؟ جواب درست اين است که بله چاقي احتمال ابتلا شدن به اين مشکل را افزايش مي‌دهد. ولي زماني که فردي اقدام به انجام جراحي براي لاغري مي‌کند در واقع موجب تغيير در دستگاه گوارش خود مي‌شود و اين امر ايجاد سنگ کليه را تشديد مي‌کند؛ بهتر است بدانيد که پس از جراحي‌هاي کاهش وزن سطح اگزالات معمولاً بالاتر مي‌رود.
  ارثي بودن سنگ کليه
  از شايع‌ترين دلايل ايجاد سنگ کليه در بدن مي‌توان به ارثي بودن در خانواده اشاره کرد؛ توانايي نداشتن در جذب صحيح و مؤثر اگزالات مي‌تواند يک ويژگي ارثي به شمار رود.
  عفونت مکرر دستگاه ادراري (يوتي آي ها)
  در مواردي يوتي آي‌ها مي‌توانند ناشي از وجود سنگ کليه باشند، چراکه خود سنگ مي‌تواند جريان ادرار را مسدود کند و موجب بروز يوتي آي ها شود.
  داروهاي ميگرن
  برخي داروها مانند تويپرامات (توپوماکس) باعث افزايش سطح pH در دستگاه ادراري مي‌شوند و همين امر موجب سنگ کليه مي‌شود.
  علت سنگ کليه, پيشگيري از سنگ کليه
  افراد مبتلا به بيماري التهابي آي بي دي در خطر ابتلا شدن به سنگ کليه قرار دارند
  عدم کافي بودن کلسيم
  طبق تحقيقات انجام‌شده افرادي که در برنامه غذايي‌شان ميزان کمي کلسيم وجود دارد درخطر ابتلا به سنگ کليه قرار دارند، کلسيم موجود در مواد غذايي با اتصال به مواد شيميايي (اگزالات) مانع ورود آن‌ها به دستگاه ادراري و جريان خون و درنتيجه ايجاد سنگ کليه مي‌شود.
  چاي سرد
  چاي يکي از نوشيدني‌هاي سرشار از اگزالات است و به همين دليل خطر ابتلا به تشکيل سنگ در کليه را افزايش مي‌دهد.
  نوشابه‌هاي گازدار
  نوشابه گازدار را از برنامه‌هاي غذايي‌تان حذف کنيد چراکه به دليل ترکيبات تشکيل دهنده سبب ايجاد سنگ کليه مي‌شود علاوه بر اين، قند نوشابه هم مي‌تواند از دلايل سنگ‌سازي کليه باشد، چون قند پيوند مواد معدني را در بدن شما با تداخل کلسيم و جذب منيزيم بر هم مي‌زند.
  سبزيجات برگ‌دار
  جالب است بدانيد که اسفناج به‌عنوان يکي از سبزي‌هاي برگ‌دار داراي اگزالات زيادي است و همين امر موجب ايجاد سنگ کليه مي‌شود پس در مصرف اين نوع سبزي‌هاي وسواس و دقت بيش‌تري به خرج بدهيد هم‌چنين اگر سنگ کليه داريد از ساير سبزيجات مانند کلم کالي استفاده کنيد.
  مرکبات و سبزيجات
  اغلب مرکبات به دليل داشتن سيتريک اسيد مي‌توانند خطر ابتلا به سنگ کليه را در فرد کاهش دهند؛ به همين دليل مي‌توان با اضافه کردن چند قطره آب‌ليمو به آب از اين امر جلوگيري کرد؛ با مصرف اصولي و مناسب سبزيجات و مرکبات تا حدود زيادي مي‌توان از ايجاد سنگ کليه پيشگيري کرد.
  علت سنگ کليه, پيشگيري از سنگ کليه
  چاقي احتمال ابتلا شدن به سنگ کليه را افزايش مي‌دهد
  آي بي دي بيماري التهابي روده
  افراد مبتلا به بيماري التهابي آي بي دي مثل کرون و کوليت زخمي در خطر ابتلا شدن به سنگ کليه قرار دارند؛ بنابراين اختلالاتي مانند اسهال مي‌تواند از علائم اصلي تشخيص سنگ کليه در بدن باشد.
  ملين‌ها
  يکي ديگر از مهم‌ترين عوامل ايجاد سنگ کليه مصرف بيش‌ از حد ملين‌هاست که در برخي از کارکردهاي بدن اختلال ايجاد مي‌کنند؛ از جمله اين‌که با استفاده بيش‌ازحد ملين‌ها بدن براي جذب و مصرف مواد مغذي دچار اختلال مي‌شود و همين امر عدم تعادل الکتروليت را در پي دارد هم‌چنين اين مسئله موجب هيدراته شدن بدن هم مي‌شود.
  چاقي
  چاقي و اضافه‌وزن ريسک ابتلا به سنگ کليه را در افراد بسيار افزايش مي‌دهد؛ خانم‌هايي که در طول روز بيش از ۲۲۰۰ کالري مي‌خورند ۴۲ درصد بيش‌تر در معرض ابتلا به سنگ کليه قرار دارند؛ اضافه‌وزن داشتن تغييراتي را در دستگاه ادراري به وجود مي‌آورد و اين تغييرات تشکيل سنگ در کليه را در پي خواهد داشت.
  اميد که با آگاهي از مهم‌ترين عوامل ايجاد سنگ کليه از اين به بعد بيش‌تر حواستان به‌سلامتي و تندرستي خود باشد.
  منبع: yjc.ir

برچسب ها

ارسال دیدگاه