دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

مهار سرطان سينه در ۴ گام

 آرزو
 ۱۳ آبان ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • مهار سرطان سينه در 4 گام

  خبرگزاري آريا – سرطان سينه نخستين علت مرگ زنان است که متاسفانه به‌‌رغم تلاش‌هاي بسيار، آمار مبتلايان به اين بيماري روز‌به‌روز در حال گسترش است.
  اين درحالي است که تشخيص بموقع و زودهنگام اين بيماري هم از بروز آن پيشگيري کرده و هم امکان درمان مناسب را ميسر مي‌سازد.
  گزارش پيش رو در گفت‌وگو با چهار نفر از متخصصان مرکز تحقيقات سرطان سينه جهاد دانشگاهي، مروري بر پيشگيري، تشخيص زودهنگام و درمان موثر اين بيماري خواهد داشت .
  بخش اول: پيشگيري از سرطان
  پيشگيري يک عامل کليدي در برنامه کنترل سرطان است لذا پرهيز از برخي فعاليت‌هاي پرخطر و رعايت برخي نکات مي‌تواند ما را تا حد زيادي از بروز سرطان‌ مصون دارد.
  دکتر کيوان مجيدزاده، رئيس پژوهشکده معتمد مرکز تحقيقات سرطان سينه جهاددانشگاهي با اشاره به اين که سيگار، چاقي و توارث مهم‌ترين علل بروز سرطان در افراد به شمار مي‌رود، مي‌گويد: از بين مجموعه عوامل بروز سرطان، برخي از آنها قابل پيشگيري است که با آموزش، تغيير نگرش و تغيير عملکرد در اجتماع طي ده تا ۲۰ سال مي‌توانيم ۷۵ درصد ميزان ابتلا به انواع سرطان‌ را کاهش دهيم.
  وي با اشاره به اين‌که براساس تحقيقات اخير، سيگار بيشترين خطر عامل ايجاد سرطان در افراد به شمار مي‌آيد، مي‌افزايد: اين عامل کاملا قابل پيشگيري است و پرهيز از اين رفتار پرخطر درصد بسيار بالايي از احتمال ابتلاي افراد به سرطان را کاهش مي‌دهد. همچنين چاقي به عنوان دومين علت اصلي ايجاد سرطان قابل پيشگيري بوده و درصورت حفظ وزن متعادل مي‌توان تا حدود ۵۰ درصد از بروز اين بيماري پيشگيري کرد.
  دکتر مجيدزاده با اشاره به اين‌که برخلاف تصور عامه افراد، دلايل وراثتي نيز تا ۵۰ درصد از بروز سرطان سينه پيشگيري مي‌کند، تاکيد مي‌کند: افرادي که ناقل ژن‌هاي خطر ساز سرطان هستند در طول زندگي خود به احتمال ۵۰ تا ۸۰درصد مبتلا به سرطان مي‌شوند. بنابراين افرادي که در خانواده آنها بيش از دو نفر به سرطان مبتلا شده‌اند يا در بين يکي از اعضاي خانواده سرطان خاص ديده شده (سرطان سينه در يک مرد) يا ابتلا به سرطان در يکي از اعضاي خانواده در زير ۴۰ سال اتفاق افتاده، توصيه مي‌شود تحت مراقبت باشند .
  بخش دوم: تشخيص زودهنگام
  سرطان سينه جزو سرطان‌هاي درمان‌پذير است که اگر بموقع تشخيص داده شود، قابل درمان بوده و فرد مي‌تواند زندگي عادي داشته باشد.
  دکتر آسيه الفت‌بخش، جراح سرطان سينه و عضو هيات علمي پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهي با اشاره به اين‌که اگر بيماري فقط با ماموگرافي تشخيص داده شود فرد بيمار پس از درمان مي‌تواند طول عمر طبيعي داشته باشد، مي‌گويد: تشخيص در هريک از مراحل بعدي درمان را پيچيده‌تر مي‌کند.
  وي مي‌افزايد: شروع معاينه سينه در خانم‌ها از ٢٥ سالگي توسط متخصصان سرطان سينه و در مراکز معتبر، همچنين مراجعه بموقع پس از مشاهده علائم مشکوک در سينه از جمله لمس توده، ترشحات غير طبيعي، فرورفتگي در پوست سينه يا نوک سينه، تغيير اندازه ناگهاني يا تغيير رنگ پوست و زخم نوک سينه به تشخيص بموقع کمک مي‌کند.
  بخش سوم: درمان سرطان سينه
  دکتر عصمت‌السادات هاشمي، مدير کلينيک بيماري‌هاي سينه پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهي درخصوص روش‌هاي درماني سرطان سينه مي‌گويد: پس از تشخيص قطعي سرطان سينه، با توجه به نوع و شرايط هر بيمار برنامه‌ريزي درماني توسط پزشک مشخص مي‌شود.
  وي جراحي، شيمي‌درماني، هورمون‌درماني و راديوتراپي را از درمان‌هاي سرطان سينه مطرح کرده و مي‌افزايد: با توجه به تحولات و پيشرفت علم در حوزه‌هاي جراحي و انکولوژي، نتايج مثبتي را در اغلب بيماراني که بموقع مراجعه مي‌کنند، شاهد هستيم. بعلاوه درمان سرطان سينه در کشور ما در حد و اندازه‌هاي درمان‌ کشورهاي پيشرفته دنيا انجام مي‌شود.
  بخش چهارم: درمان‌هاي نوين سرطان سينه
  درمان‌هاي فناورانه در حوزه سرطان افق روشني را در درمان سرطان‌ها ايجاد مي‌کند.
  دکتر رامين صرامي‌فروشاني، معاون پژوهشي آموزشي پژوهشکده معتمد مرکز تحقيقات سرطان سينه جهاددانشگاهي با تاکيد بر اين که امروزه در دنيا روش‌هاي جديد درماني در زمينه سرطان‌ از جمله سرطان سينه ابداع و توسعه‌يافته است، اظهار مي‌کند: در حال حاضر بهره‌گيري از روش‌هاي درماني نوين نظير سلول‌درماني، ايمني‌درماني و استفاده از درمان‌هاي هدفمند با کمک مولکول‌هاي آنتي‌بادي و هدف‌گيري سلول‌هاي سرطاني به صورت مستقيم، از جمله روش‌هاي درماني نوين است که تحولي اساسي در درمان سرطان دنيا ايجاد خواهد کرد.
  وي استفاده از سلول‌درماني با بهره‌گيري از سلول‌هاي دندريتک و فناوري کارتي سل در حوزه ايمني‌درماني را از طرح‌هاي راهبردي پژوهش‌هاي پژوهشکده معتمد برشمرده و تاکيد مي‌کند: اين روش‌ها در حال توسعه است که دستاوردهاي بسيار مثبتي را در آينده‌اي نزديک براي بيماران سرطاني به همراه دارد.
  پونه شيرازي

برچسب ها

ارسال دیدگاه