دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

مصرف استاتين‌ها براي افراد بي‌خطر است؟

 آرزو
 ۱۷ آذر ۱۳۹۷
 4 views
 بدون دیدگاه

 • مصرف استاتين‌ها براي افراد بي‌خطر است؟

  خبرگزاري آريا – مصرف `استاتين‌`ها که امروزه يکي از پرمصرف‌ترين داروها براي مقابله به بيماري‌هاي قلبي – عروقي هستند همچون تمامي داروهاي ديگر با عوارض جانبي همراه است.
  به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، استاتين‌ها از دسته داروهايي هستند که معمولا براي کاهش کلسترول خون تجويز مي‌شوند و به گفته کارشناسان، مصرف آن تقريبا براي بيشتر افراد بي‌خطر است.
  با اين حال نتايج يک تحقيق جديد نشان مي‌دهد زمانيکه استاتين‌ها براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي-عروقي مصرف شوند، ممکن است عوارض جانبي آن بسته به سن، جنسيت و نوع استاتين مصرفي بر فوائد اين دارو غلبه کند.
  به طور مثال دو داروي “آتورواستاتين” و “رزوواستاتين” در صورتيکه در يک دوره ۱۰ ساله مصرف شوند نسبت به دو نوع ديگر اين داروها موسوم به “سيمواستاتين” و “پراواستاتين” در همين بازه زماني فوائدي را براي سلامت قلب و عروق به همراه دارند.
  همچنين در اين بررسي آشکار شد در مجموع، فوائد استاتين‌ها براي بيماري قلبي-عروقي نسبت به آنچه در بيشتر دستورالعمل‌هاي دارويي به آن اشاره شده درصورتيکه بيش از ۱۰ سال مصرف شود با ريسک بالاتري همراه است.
  در اين مطالعه فوائد و خطرات استاتين‌ها تنها در مواقعي که در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي از جمله حمله قلبي و سکته مغزي توصيه مي‌شود مورد ارزيابي قرار گرفته و شامل تاثير اين دارو پس از حمله قلبي نمي‌شود.
  دکتر “ميلو پوهان” نويسنده ارشد اين مطالعه از دانشگاه زوريخ در سوئيس مي‌گويد: يافته‌ها حاکي از آن است که آستانه خطر نسبت به آنچه کارشناسان تعيين کرده‌اند بالاتر است. عوارض جانبي اين دارو به سن، جنسيت و نوع وضعيت سلامت بستگي دارد.
  به گفته دکتر پوهان، به طور کلي يک “دستورالعمل” براي همه افراد کاربرد ندارد و بنابراين تاثير اين دارو نيز براي افراد و در شرايط مختلف، متفاوت است. براي مثال در مورد مصرف استاتين‌ها، آستانه خطر با سن افزايش پيدا مي‌کند و به اين مفهوم است که براي برخورداري از فوائد خالص اين داروها لازم است خطر بيماري قلبي-عروقي بالاتر و جدي‌تر باشد.
  اين تحقيق در حالي منتشر شده که آمارها خبر از افزايش قابل ملاحظه نرخ مصرف داروهاي استاتين در ايالات متحده دارند.
  به گزارش شبکه خبري سي‌ان‌ان، مهمترين پيامِ متخصصان در اين مطالعه براي افرادي که قرار است از اين دسته داروها استفاده کنند اين است که بايد با تشخيص پزشک متخصص، ميزان خطر بيماري قلبي و عروقي به دقت و باحساسيت بيشتري در فرد ارزيابي شود و در نهايت با مشورت پزشک تعيين شود که فوائد مصرف دارو به مضرات آن غلبه دارد يا عکس اين امر صادق است به طوري که از مواجهه بيمار با عوارض جانبي مصرف غيرضروري دارو پيشگيري شود.

برچسب ها

ارسال دیدگاه