دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

لبخندهاي هاليوودي و کساني که نبايد "لمينت" کنند

 آرزو
 ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
 9 views
 بدون دیدگاه

 • لبخندهاي هاليوودي و کساني که نبايد "لمينت" کنند

  خبرگزاري آريا – رييس انجمن دندان پزشکان عمومي ايران ضمن ارايه توضيحاتي درباره روش‌هاي زيبايي دندان مانند لمينت و کامپوزيت عوارض احتمالي آن‌ها، گفت: افرادي که بهداشت دهان و دندان خود را رعايت نمي‌کنند يا عادت به دندان قروچه دارند، کانديد مناسبي براي انجام اين روش‌هاي زيبايي نيستند.
  به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، دکتر غلامرضا غزنوي متخصص پروتزهاي دنداني، درباره روش‌هاي جديد در طب دندانپزشکي که براي لبخند زيباتر در اين روزها طرفداران زيادي جذب کرده، گفت: همانطور که در جراحي‌هاي زيبايي، اگر فرد مشکل خاصي نداشته باشد و تغيير چشمگيري در او ايجاد نشود، نبايد تحت جراحي قرار گيرد، در دندانپزشکي نيز به همين صورت است و اگر فردي مشکل خاصي در فرم دندان‌ها نداشته باشد و صرفا براي لبخندي زيباتر و دندان‌هايي سفيدتر تمايل به انجام لمينت و کامپوزيت داشته باشد، اين دلايل براي شروع اين کار در او کافي نيست.
  وي افزود: به طور کلي در هر کاري از پزشکي، پزشک موظف است بيمار را از هر جهت معاينه کامل کند و بعد در مرحله تشخيص نيازهاي بيمار را با دانسته‌هاي خود تطابق دهد و در صورت لزوم درمان و پيشگيري، به بيمار کمک کند. در دندانپزشکي هم بايد لزوم لمينت براي بيمار وجود داشته باشد. خيلي از هنرپيشه‌ها در دنيا با استفاده از قالب‌هاي چيني متحرک در مراسم‌ها لبخندشان را به نمايش مي‌گذارند و حاضر نيستند به سلامت دندان خود براي زيبايي آسيب بزنند.
  فوايد لمينت و کامپوزيت
  غزنوي ضمن اشاره به اينکه کامپوزيت و لمينت از پيشرفت‌هاي علم دندانپزشکي هستند، گفت: در روش پرکردگي دندان، موادي که استفاده مي‌شد خاصيت چسبندگي نداشت و بايد حجم زيادي از دندان تراشيده مي‌شد تا اين مواد به صورت قالبي در دندان جاي گيرد، اين در حالي است کامپوزيت طبيعتي دارد که که مي‌تواند به سطح دندان بچسبد و از ميزان تراشيدگي اضافي مي‌کاهد.
  وي در ادامه گفت: در گذشته براي سفيد کردن از روکش استفاده مي‌کردند که در اين روش نيز حجم زيادي از دندان را مي‌تراشيدند، اما در لمينت اين کار با مقدار کمتري انجام مي‌شود در کامپوزيت هم که تراشيدگي وجود ندارد.
  تفاوت لمينت و کامپوزيت
  اين متخصص پروتزهاي دنداني در باره تفاوت‌هاي کامپوزيت و لمينت گفت: کامپوزيت ماده‌اي خميري شکل است که به صورت آماده و با رنگ و زيرساخت مختلف روي دندان مي‌چسبد و در پرکردگي و ترميم زيبايي بکار مي‌رود. در حاليکه لمينت بايد به طور يک دست در لابراتوار قالب‌گيري شود و با تراشيدگي اندک روي دندان قرار مي‌گيرد. در لمينت شيارهاي مختلف روي دندان قابل ايجاد است. عده زيادي معتقدند لمينت درخشندگي و زيبايي بيشتري به دندان مي‌دهد.
  طول عمر کامپوزيت و لمينت چقدر است؟
  غزنوي در ادامه صحبت‌هايش درباره طول عمر اين روش‌هاي زيبايي گفت: اين روش‌ها مثل تمام جراحي‌هاي زيبايي يک درمان دائمي است و اينطور نيست که بگوييم يک يا ۱۰ سال طول عمر دارند. لمينت و کامپوزيت هم نيازمند مراقبت هستند و با فشار بر روي دندان‌ها و… دچار شکستگي مي‌شوند، اما اين ايرادات قابل ترميم مجدد هستند.
  وي همچنين درباره تغيير رنگ در لمينت و کامپوزيت گفت: اين موضوع نيز به رعايت شديد بهداشت دهاني بستگي دارد. در عين حال لمينت‌هاي چيني تقريبا تغيير رنگ نمي‌دهند. در کامپوزيت نيز ممکن است تغيير رنگ رخ دهد، اما با يک پاليش ساده به حالت اوليه بازمي‌گردد.
  اين متخصص در پاسخ به اين سوال که آيا لمينت يا کامپوزيت باعث پوسيدگي مي‌شود؟ گفت: خود لمينت يا کامپوزيت باعث پوسيدگي نمي‌شود، مگر اينکه پوسيدگي زير دندان وجود داشته باشد يا مشکل گيرغذايي وجود داشته باشد يا اينکه مشکلي در رعايت بهداشت دهاني باشد.
  چه افرادي نبايد لمينت انجام دهند؟
  رييس انجمن دندانپزشکان عمومي ايران در ادامه در پاسخ به اين سوال که انجام لمينت براي چه کساني ممنوع است؟ گفت: کساني که عادت دارند دندان قروچه کنند (دندان‌هايشان را محکم روي هم فشار دهند) و يا کساني که به مقدار زياد ترشي يا مواد اسيدي مصرف مي‌کنند و کساني که بيماري‌هاي مفصلي دارند و مهم‌تر از همه کساني که بهداشت دهان را رعايت نمي‌کنند، نبايد از اين روش‌ها استفاده کنند؛ چرا که لمينت مستلزم استفاده منظم از نخ دندان و مسواک است.
  چه افرادي کانديداي مناسب انجام لمينت هستند؟
  وي درباره اينکه چه کساني کانديد مناسب انجام لمينت هستند، گفت: افرادي که بدفرمي‌هاي مادرزادي در دندان خود دارند (ميخي شکل بودن دندان) يا پوسيدگي‌هايي روي سطح بيروني دندان دارند، بين دندان‌هايشان به طور بد شکلي فاصله است و با ارتودنسي قابل درمان نيست و يا کساني که به دليل املاح موجود در آب آشاميدني محل زندگي‌شان دچار بدرنگي روي دندان‌هايشان شدند ،کانديد مناسبي براي انجام لمينت هستند.
  وي در ادامه گفت: در صورتيکه بدفرمي دندان‌ها به گونه‌اي باشد که به صورت در هم رفته باشد و براي لمينت يا کامپوزيت نياز باشد که حجم زيادي از دندان را تراشيد و اين کار موجب آسيب رساني و پوسيدگي شود، بايد از انجام کامپوزيت و لمينت خودداري کرد و بيمار را براي ارتودنسي ارجاع دهيم.
  لزوم انجام تسهيلاتي براي تامين کالاهاي دندانپزشکي
  غزنوي با اشاره به اينکه در دندانپزشکي معمولا پزشکان از تعرفه‌ها تبعيت مي‌کنند، گفت: بسياري از دندانپزشکان، داوطلبانه سعي مي‌کنند از افزايش قيمت دستمزد خود خودداري کنند و خواستار اين هستيم دستگاه‌هاي دولتي نيز از افزايش قيمت ابزار و مواد دندانپزشکي جلوگيري کنند. توصيه ما اين است دولت هر چه زودتر تسهيلاتي را براي تامين کالاهاي موردنياز دندانپزشکي فراهم کند.
  وي در پايان با بيان اينکه سواد و استعداد در دندانپزشکان ايراني در رقابت با اروپايي‌هاست و در خاروميانه در درجه اول قرار دارد، گفت: نرخ دندانپزشکي ايران در منطقه خليج فارس از کشورهاي ديگر بسيار کمتر است و اين موضوع به شدت در توريسم سلامت مورد توجه قرار گرفته و مراجعه کنندگان زيادي را از کشورهاي همسايه داريم.

برچسب ها

ارسال دیدگاه