دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

قیمت لوازم خانگی پس از گران شدن دلار، چه تغییری کرد؟

 کیمیا
 ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
 11 views
 بدون دیدگاه

 • بازار ترسناکی شده است. گشتی در بازار لوازم خانگی زدیم و قیمت های سال گذشته بسیاری از محصولات را با قیمت حال حاضر آنها و بعد از ماجراهای دلار مقایسه کردیم، اتفاق جالب اینجا بود که علاوه بر ثابت ماندن قیمت بسیاری از کالاها، حتی با کاهش قیمت در بعضی محصولات نیز رو به رو شدیم.

  روزنامه هفت صبح – علی هادی زاده: بازار ترسناکی شده است. گشتی در بازار لوازم خانگی زدیم و قیمت های سال گذشته بسیاری از محصولات را با قیمت حال حاضر آنها و بعد از ماجراهای دلار مقایسه کردیم، اتفاق جالب اینجا بود که علاوه بر ثابت ماندن قیمت بسیاری از کالاها، حتی با کاهش قیمت در بعضی محصولات نیز رو به رو شدیم. البته حواستان باشد در این گزارش ما به سراغ برندهای لوکسی که حتی بی بهانه هم گران می شوند نرفتیم و بیشتر به سراغ مدل هایی رفتیم که مردم استقبال بیشتری از آنها کرده اند.

  قیمت لوازم خانگی پس از گران شدن دلار، چه تغییری کرد؟

  مایکروویو

  در بازار مایکروویوها پرفروش ترین مدل ها همان هایی هستند که به وظیفه اصلی یک مایکروویو وفادار بوده و کار بیشتری از آنها ساخته نیست. منظورمان مدل های ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی است که ظرفیت متوسطی داشته و فقط غذا را گرم می کنند. در این مدل های ارزان قیمت نام سه برند بیشتر دیده می شود. فلر، میدیا و البته برند ایرانی هاردستون.

  مایکروویو ۲۰ لیتری مدل MW 201S فلر، پارسال همین موقع حدود ۳۵۰ هزار تومان قیمت داشته است و اکنون قیمتش به ۳۸۰ هزار تومان رسیده است. مایکروویو میدیا مدل AG928EHR در اردیبهشت سال گذشته با قیمت ۷۹۰ هزار تومان فروخته می شد ولی اکنون قیمت آن حدود ۵۹۰ هزار تومان است. مایکروویو هاردستون مدل MWM2000 نیز در فروردین سال گذشته با قیمتی حدود ۵۹۰ هزار تومان فروخته می شد که با افت قیمت اکنون حدود ۴۲۰ هزار تومان معامله می شود.

  اجاق گاز

  یکی از پرفروش ترین ها اجاق گاز سینجر مدل SG-2X90FST است که در بهار سال گذشته حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت داشت. اکنون این محصول با کمی افزایش قیمت حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می شود. یکی دیگر از محصولات پرفروش بازار اجاق گاز بدون فر آلوارس مدل ۳۰۰۲ اسست که در ابتدای ورودش در سال گذشته حدود ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت و اکنون حدود ۵۳۰ هزار تومان معامله می شود. اجاق گاز هاردستون سری میلتون مدل D2vWJ هم مثل سینجر با حدود ۱۰۰ هزارتومان افزایش قیمت از یک میلیون و ۸۰۰ به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

  یخچال

  در بازار یخچال فریزر نیز با اتفاق های گوناگونی روبرو شدیم. محصولات اروپایی مثل بوش افزایش قیمت عجیب و غریبی داشتند. ولی مدل های ایرانی و حتی یخچال های خارجی مثل میدیا و ال جی تقریبا در همان بازه قیمتی سال گذشته باقی مانده اند. مثلا یخچال فریزر ساید بای ساید میدیا مدل HC683WEN در مهر سال گذشته قیمتی حدود سه میلیون و ۶۹۰ هزار تومان داشت ولی اکنون با قیمت سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله می شود.

  ساید بای ساید بنتلی ال جی مدل SXB55SS نیز در اردیبهشت با قیمتی حدود هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می شد و اکنون با کمی افزایش قیمت، حدود هشت میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به دست خریدار می رسد. یخچال ایرانی هاردستون مدل HD7 نیز در اوایل زمستان سال گذشته با قیمتی حدود سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان عرضه شد. ولی بعد از عید با افت قیمت مواجه شده و اکنون با قیمتی حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

  ماشین لباسشویی

  اولین گزینه لباسشویی اینورتر پاکشوما ۹ کیلویی مدل WFI – 90429WT بود که در تیر سال – گذشته با قیمت دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وارد بازار شده و اکنون با قیمت دو میلیون و ۲۲۰ هزار تومان در بازار فروخته می شود. . لباسشویی ال جی مدل LGWN – 1015SS نیز در بهمن و با قیمت سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان وارد بازار شده و در اردیبهشت امسال قیمتش به سه میلیون و ۷۳۰ هزار تومان رسیده است. یعنی رشدی حدود ۸۰ هزار تومان آن هم در بازه قیمتی سه میلیون. ماشین لباسشویی هفت کیلویی اسنوا مدل SWD 171WN نیز گزینه بعدی ما بود که در اردیبهشت پارسال با قیمت حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شده و اکنون با ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله – می شود.

  قیمت لوازم خانگی پس از گران شدن دلار، چه تغییری کرد؟

  ماشین ظرفشویی

  ماشین های ظرفشویی نیز بسته به محل تولید افزایش قیمت های متفاوتی داشته اند. مدل های اروپایی تا یک میلیون افزایش قیمت را هم تجربه کرده اند ولی مدل های پرفروش بازار خیلی تکان نخورده اند. مثلا ماشین ظرفشویی مجیک مدل ۲۷۰۲-DWA در بهمن ماه حدود دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت داشته و اکنون نیز با همان قیمت فروخته می شود. بلومبرگ مدل GSN9583 نیز در خرداد سال گذشته با قیمتی حدود دو میلیون و ۸۸۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسیده است؛ اکنون با کمی افزایش قیمت در بازار با قیمت دو میلیون و ۹۲۰ هزار تومان معامله می شود.

  ظرفشویی هاردستون مدل DW4112-S نیز که یکی از پرطرفدارترین مدل های ایرانی محسوب می شود، قیمت خود را از حدود یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان در بهار پارسال، به حدود دو میلیون و ۵۰ هزار تومان در بازار کنونی رسانده.

  جاروبرقی

  در بازار جاروبرقی چندان با کاهش قیمت روبه رو نشدیم ولی بودند گزینه هایی که – قیمت شان ثابت بود. البته افزایش قیمت ها هم چیز عجیب و غریبی نبودند. در حد ۵۰ و یا نهایت ۱۰۰ هزار تومان آن هم در مدل های د گران قیمت و پیشرفته، توصیه ما این است که اگر می خواهید وارد این بازار شوید، به سراغ مدل های ایرانی مثل پارس خزر بروید که قیمت با ثبات تری داشته اند. مثلا پارس خزر مدل VC – 2200W در خردادماه پارسال حدود ۴۳۰ هزار تومان قیمت داشت و اکنون با قیمت ۴۶۰ هزار تومان فروخته می شود.

  جاروبرقی فلر مدل VC221W نیز در اردیبهشت پارسال حدود ۴۷۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسید، ولی اکنون با قیمت ۵۲۰ هزار تومان به فروش می رسد جاروبرقی فیلیپس مدل FC9170 از معدود گزینه هایی بود که نه تنها افزایش قیمتی نداشت، بلکه کاهش قیمت محسوسی را هم تجربه کرده بود. این مدل از قیمت ۹۲۰ هزار تومان در سال گذشته به ۹۰۰ هزار تومان در بازار کنونی رسیده است. می دانیم که ۲۰ هزار تومان چیز دندان گیری نیست، ولی در بازاری که بعضی جنس ها میلیونی گران شده اند کاهش ۲۰ هزار تومان چیز نادری است.

  تلویزیون

  بازار تلویزیون بسیار متعجب مان کرد. هرچه در بازارهای دیگر جنس هایی که قیمت ثابتی داشتند کمتر بودند، در بازار تلویزیون تقریبا همه مدل ها این قاعده را رعایت کرده بودند. از مدل های خارجی گرفته تا مدل های ایرانی. مثلا ال جی مدل LG LED 43LJ55000GI از قیمت یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی در مهر به حدود یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده بود.

  طبق آمار فروشنده ها، با اینکه همه به تلویزیون های ۴۰ اینچ و بزرگتر علاقه مند هستند، ولی مدل های ۳۰ اینچی نیز هنوز مشتریان زیادی دارند. مثلا دوو مدل H2000 که ۳۲ اینچی است، از قیمت ۹۸۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده است. در این میان تلویزیون ایرانی ایکس ویژن مدل ۴۳XK555 نیز از گزینه هایی بود که ما را به کالای ایرانی امیدوار کرد. یک کالای باکیفیت که با افزایش قیمت ۴۰ هزار تومانی از یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان در تابستان پارسال به یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسیده بود.

  اتو

  اتوها بیشتر با کاهش قیمت روبه رو شده اند تا افزایش قیمت. دلیل اصلی آن هم این است که زود به زود مدل های جدید آمده و مدل های قبلی سریع دچار افت قیمت می شوند. مثلا هاردستون مدل SIP2206 از حدود ۱۴۰ هزار تومان در سال گذشته به ۱۳۰ هزار تومان رسیده است. بعضی مدل ها هم افزایش قیمتی در حد ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان تجربه کرده اند؛ مثلا اتوبخار فیلیپس مدل ۳۰/GC2991 در یک سال از ۱۹۵ هزار تومان به ۲۰۵ هزار تومان رسیده است. یا اتوی پیشرفته و گران قیمت تفال مدل FV9745 از ۴۳۰ هزار تومان به ۴۶۰ هزار تومان رسیده است. در مجموع با توجه به بازه قیمتی این بازار خیلی تغییر خاصی در قیمت های این حوزه حس نکردیم.

برچسب ها

ارسال دیدگاه