دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

قلب چه کساني هرروز آسپيرين مي‌خواهد؟

 آرزو
 ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
 8 views
 بدون دیدگاه

 • قلب چه کساني هرروز آسپيرين مي‌خواهد؟

  خبرگزاري آريا – مصرف آسپيرين در بيش از ۱۰ درصد افرادي که براي جلوگيري از حمله قلبي يا سکته روزانه دوزهاي پايين اين قرص را مصرف مي‌کنند بيش از آن‌که مفيد باشد، مضر است.
  مطالعه‌اي که در سال ۲۰۱۵ در Journal of the American College of Cardiology منتشر شد نشان داد تقريبا ۱۲ درصد بيماراني که آسپيرين براي آنها تجويز مي‌شود نبايد آسپيرين مصرف کنند. به گفته محققان مصرف نابجاي آسپيرين در زنان حدود ۱۷ درصد بيشتر از مردان است. با توجه به اين‌که بسياري از افراد بدون نسخه، آسپيرين مصرف مي‌کنند اين درصد مي‌تواند بيشتر از اين نيز باشد. آسپيرين به رقيق شدن خون و جلوگيري از تشکيل لخته کمک مي‌کند، اما بسياري از محققان معتقدند زيان‌هاي مصرف روزانه يک آسپيرين، بيشتر از فوايد آن است.
  تحقيقات نشان مي‌دهد بيماراني که ريسک حمله قلبي و سکته در آنها پايين است احتمالا نيازي به مصرف آسپيرين ندارند. در مطالعه‌اي که در ژورنال قلب منتشر شد ۲۸ هزار زن سالم ۴۵ سال به بالا روزانه دارونما يا صد ميلي‌گرم آسپيرين مصرف کردند. بعد از ۱۵ سال مصرف روزانه آسپيرين ريسک بيماري‌هاي قلبي را به ميزان کمي کاهش داد، اما تعداد زيادي از اين زنان از خونريزي‌هاي گوارشي طولاني‌مدت رنج مي‌بردند.
  وزن يک عامل کليدي است
  وزن يک فرد مي‌تواند تعيين‌کننده ميزان موثر بودن آسپيرين در جلوگيري از مشکلات قلبي باشد. مطالعه‌اي که بتازگي در نشريه The Lancet منتشر شد نشان مي‌دهد اکثر افرادي که روزانه دوز پاييني از آسپيرين مصرف مي‌کنند و بيشتر از ۷۰ کيلوگرم وزن دارند در مقايسه با کساني که وزن کمتري دارند فايده کمتري از مصرف آسپيرين دريافت مي‌کنند. محققان نتيجه‌گيري کردند که استفاده از رويکرد يکسان در مورد همه افراد راه خوبي براي پيشگيري از مشکلات قلبي مثل حمله قلبي و سکته نيست. در نهايت، براي کساني که ريسک مشکلات قلبي در آنها پايين است، مصرف روزانه آسپيرين مي‌تواند ريسک عوارض جانبي را بشدت افزايش دهد. بنابراين بهتر است با پزشکتان در مورد لزوم مصرف آسپيرين صحبت کنيد.
  منبع: mnn.com
  مترجم: ياسمين مشرف

برچسب ها

ارسال دیدگاه