دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

قلبت را مرور کن

 آرزو
 ۱۷ مرداد ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • قلبت را مرور کن

  خبرگزاري آريا – اين روزها کمتر کسي است که با علائم مشکوک قلبي به پزشک مراجعه کند و برايش آنژيوگرافي پيشنهاد نشود. البته معمولا مشکلات قلبي ساده‌تر ابتدا با روش‌هاي ساده و کمتر تهاجمي مانند نوار قلب، تست ورزش، اکوکارديوگرافي و سي‌تي آنژيوگرافي تحت بررسي قرار مي‌گيرد، اما معمولا متخصص قلب با اين روش‌ها به تشخيص قطعي نمي‌رسد و براي تعيين راهکار درماني لازم از آنژيوگرافي صرف‌نظر نمي‌کند . دکتر اسماعيل خطير، متخصص قلب و عروق و عضو هيات مديره انجمن آترواسکلروز ايران درباره آنچه بايد از آنژيوگرافي بدانيد، مي‌گويد.
  آنژيوگرافي به معناي تصويربرداري از عروق است، به اين صورت که با تزريق ماده حاجب در داخل رگ‌هاي بدن از طريق شريان‌ها يا وريدهاي دست يا پا و به کمک اشعه ايکس مي‌توان از آنها تصويربرداري و فيلمبرداري کرد.
  آنژيوگرافي براي تمامي عروق بدن مانند آنژيوگرافي قلب، مغز، کليه، چشم‌ها، دست‌ها،‌ پاها و همه جاي بدن قابل انجام است. اين روش تصويربرداري يکي از دقيق‌ترين روش‌هاي تشخيصي در بيماري‌هاي عروقي است‌. بويژه در بيماراني که در آنها شک به انسداد عروق کرونر يا اشکال در خون‌رساني به عضله قلب وجود دارد .
  آنژيوگرافي خطر ندارد؟
  اين روش در هر صورت يک روش تهاجمي است و در موارد بسيار کمي ممکن است با خطرات و عوارضي همراه باشد. دارويي که براي بي‌حسي موضعي تزريق مي‌شود به صورت نادر ممکن است باعث بروز عوارضي مانند تنگي‌نفس شبه آسم و افت فشار خون شود. ماده حاجب که براي آنژيوگرافي استفاده مي‌شود ممکن است به بروز حساسيت در بدن منجر شود که در اکثر موارد اين علائم بسيار خفيف و به صورت احساس گرما، گرگرفتگي، تهوع، سرگيجه، کهير و حساسيت‌هاي پوستي تظاهر مي‌کند. گاهي اين علائم شديدتر بوده و تقريبا از هر ۴۰۰۰ نفر يک نفر دچار التهاب و تورم مجاري تنفسي و تنگي‌نفس مي‌شود. در موارد بسيار نادر حساسيت نسبت به ماده حاجب ممکن است موجب شوک آنافيلاکسي و مرگ شود که ميزان رخداد آن يک نفر در هر صدهزار نفر است. از عوارض ديگر آنژيوگرافي، مساله عفونت در محل کاتتريسم (لوله نازک، بلند و انعطاف‌پذير که در داخل رگ قرار مي‌گيرد) است که به صورت قرمزي و التهاب و ترشحات عفوني ديده مي‌شود و اکثرا با درمان آنتي‌بيوتيک قابل درمان است.
  از خون‌مردگي تا خونريزي‌هاي عروقي
  بيشتر بيماران، پس از آنژيوگرافي کبودي و خون‌مردگي را در ناحيه کاتتريسم تجربه مي‌کنند که بعد از چند روز خود به خود برطرف مي‌شود.
  ولي گاهي صدمات عروقي در حين انجام کار ممکن است شديدتر باشد و به بروز مشکلاتي مانند خونريزي، هماتوم (لخته شدن خون)، بروز ضايعاتي در جداره رگ و تشکيل لخته خون در جداره رگ منجر شود. اين لخته‌هاي خوني ممکن است از جداره رگ کنده شوند و همراه جريان خون به اندام‌هاي مختلف بدن بروند و به بروز حوادث حاد عروقي مانند سکته مغزي، قلبي و آمبولي‌هاي شرياني در اندام‌هاي مختلف منجر شوند. پارگي عروقي و خونريزي‌هاي داخلي نيز از عوارض جدي و خطرناک آنژيوگرافي است.
  سکته قلبي در حين آنژيو ممکن است‌؟
  خيلي‌ها نگران آن هستند که بيمار در حين آنژيو دچار سکته قلبي شود. آنچه ممکن است در مواردي براي بيمار اتفاق بيفتد، نامنظمي ضربان قلب و نه سکته قلبي است. به بيان ديگر، گاهي در حين آنژيوگرافي ريتم قلب نامنظم مي‌شود که ممکن است خود به خود منظم شود، ولي برخي اوقات درمان دارويي ضرورت پيدا مي‌کند.
  آنژيو کليه‌ها را ناراحت مي‌کند !
  ماده حاجبي که براي آنژيوگرافي استفاده مي‌شود ممکن است به کليه‌ها صدمه بزند و به نارسايي موقت يا دائم کليه‌ها منجر شود. بنابراين قبل از انجام آنژيوگرافي لازم است آزمايش‌هايي جهت تعيين کارکرد کليه‌ها انجام پذيرد تا از بروز مشکلات کليوي پيشگيري شود.
  آنژيوگرافي با احتياط
  بروز عوارض در آنژيوگرافي در برخي افراد بيشتر ديده مي‌شود‌. پس در اين‌گونه بيماران احتياط بيشتري صورت مي‌گيرد‌. اين افراد شامل:
  افراد مسن
  ديابت کنترل نشده
  نارسايي کليوي
  چاقي شديد
  نارسايي شديد قلبي
  وجود بيماري‌هاي خونريزي‌دهنده
  گرگرفتگي‌هاي شديد عروق قلبي
  بروز سکته‌هاي قلبي و مغزي جديد
  تب و عفونت
  کم‌خوني شديد
  فشار خون بسيار بالا
  نوزادان و بارداران هم آنژيو مي‌شوند
  آنژيوگرافي و کاتتريسم قلبي در همه افراد و بيماران قابل انجام است. حتي در نوزاداني که با بيماري‌هاي مادرزادي قلبي به دنيا مي‌آيند در همان روزهاي اول زندگي انجام کاتتريسم قلبي در بعضي از آنها ضروري است تا بتوانند تحت انجام درمان جراحي مناسب قرار گيرند. در خانم‌هاي باردار نيز امکان انجام کاتتريسم قلبي و آنژيوگرافي کرونر وجود دارد، ولي بهتر است به بعد از هفته بيستم حاملگي موکول شود .
  قبل و بعد از آنژيو بدانيد
  براي به حداقل رساندن امکان بروز عوارض آنژيوگرافي، مواردي را قبل از آن بايد در نظر گرفت:
  حدودا شش تا هشت ساعت ناشتا باشد.
  روزهاي قبل از آنژيوگرافي مايعات بيشتر مصرف شود.
  مصرف بعضي داروها مانند متفورمين قبل از آنژيوگرافي قطع شود.
  آزمايش ‌هاي لازم بخصوص از نظر کارکرد کليه‌ها انجام شود.
  سابقه حساسيت به يد يا ماهي يا مواد حاجب در تصويربرداري‌هاي قبلي در نظر گرفته شود.
  پونه شيرازي

برچسب ها

ارسال دیدگاه