دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

علت و علائم بزرگ شدن کليه و درمان بزرگي کليه ها

 آرزو
 ۲ آذر ۱۳۹۷
 1 views
 بدون دیدگاه

 • علت و علائم بزرگ شدن کليه و درمان بزرگي کليه ها

  خبرگزاري آريا –
  بزرگ شدن کليه نشانه چيست, سنگ کليه بزرگ
  کليه‌هاي بزرگ‌شده ممکن است مادرزادي باشند اما اين بيماري نادر است
  کُليه يا قُلوه يکي از اندام‌هاي دروني بدن انسان و برخي ديگر از جانداران است. کار کليه تصفيه خون از مواد زائد و دفع متابوليت‌هاي بدن مي‌باشد جالب است بدانيد انسان مي‌تواند با ۲۰٪ کليه‌هايش زندگي نسبتاً سالمي داشته باشد.
  هر کليه حدود ۱۱ سانتي متر طول و شش سانتي متر ضخامت دارد. به قولي هر کليه انسان بالغ به اندازه حدود يک دست مشت شده است. متوسط وزن کليه در مردان نيز ۱۵۰ گرم و در زنان ۱۳۵ گرم است. محور طولي کليه ها نيز به سمت پايين و به سمت خارج است. پس بنابراين قطب هاي بالايي کليه نسبت به قطب هاي پاييني به خط وسط نزديک ترند.
  بزرگ شدن کليه‌ها بدين معني است که کليه بطور غيرعادي بزرگ‌تر از اندازه‌ي معمول مي‌باشد. در بيماراني که بزرگ شدن کليه را تجربه کرده‌اند، اين مشکل بيشتر ناشي از دلايل زمينه‌اي شديد بوده است. بزرگ شدن کليه‌ها زياد شايع نمي‌باشد و معمولاً مرتبط با برخي اختلالات خاص است که ناشي از نقائص مادرزادي، ناهنجاري‌هاي ساختاري، عفونت، بارداري، انسداد مجرا و آسيب‌ديدگي مي‌باشد. بزرگي کليه تنها گاهي اوقات در حين معاينه و هنگامي که بيمار نوزاد، کودک يا يک بزرگسال لاغر است، قابل احساس است. ساير علائم بيماري کليه معمولاً در ابتدا تشخيص داده مي‌شوند.
  بزرگي کليه قابل درمان و کوچک شدن است و در اين صورت چگونگي انجام آن چيزي است که پزشک پس از تعيين دليل اين مشکل مشخص مي‌کند. در بيشتر موارد، تورم از علائم يک مشکل بزرگ‌تر مانند کليه پلي‌کيستيک يا حتي برخي سرطان‌ها است که مستلزم درمان‌هاي تهاجمي جهت سالم ماندن بيمار مي‌باشد.
  بزرگ شدن کليه نشانه چيست, سنگ کليه بزرگ
  سوزش يا درد حين ادرار ممکن است نشانه‌اي از عفونت مجاري ادرار باشد
  دلايل بزرگ شدن کليه ها:
  بزرگ شدن کليه مي‌تواند دلايل مختلفي از ابتلا به بيماري کليه پلي کيستيک گرفته تا عفونت‌ کليه، برگشت ادرار و سرطان کليه داشته باشد. بزرگ شدن کليه ممکن است در زماني که پزشک در حال درمان بيماري‌هاي مرتبط با پروستات است يا زماني که لگن را معاينه مي‌کند مشخص شود.
  کليه‌هاي بزرگ‌شده ممکن است مادرزادي باشند اما اين بيماري نادر است. برخي ديگر از دلايل بزرگ شدن کليه‌ها عبارتند از:
  هيدرونفروز
  معمولاً بزرگ شدن کليه‌ها به دليل ابتلا به هيدرونفروز است. هيدرونفروز يک بيماري است که در آن ادرار توليد شده در کليه‌هاي سالم به دليل وجود سنگ‌هاي کليوي، تومورها، فشارهاي کيستي، چرخش کليه و… نمي‌توانند از آن خارج شوند.
  در اين حالت تخليه ادرار به درستي انجام نمي‌شود و بنابراين ادرار در کليه‌ها محبوس مي‌شود. احتباس ادرار باعث افزايش فشار درون کليه‌ها شده و لگن را بزرگ مي‌کند. هر قسمت باريک شده يا مسدود شده در مجراي ادرار مي‌تواند باعث ابتلا به هيدرونفروز شود که يکي از علل بزرگ شدن کليه‌ها است.
  سنگ کليه
  سنگ کليه تجمع مواد معدني و نمک سخت شده درون کليه‌ها است. ايجاد سنگ کليه درون کليه‌ها باعث رشد کليه‌ها شده و منجر به بزرگ شدن آنها مي‌شود. افراد مبتلا به اين بيماري از تکرر ادرار، سوزش ادرار، حالت تهوع، تب و درد کمر، درد شکم و درد پهلوها رنج مي‌برند.
  بيماري کليه‌ پلي کيستيک
  بيماري کليه پلي کيستيک يک اختلال ژنتيکي است که مي‌تواند نسل به نسل به افراد خانواده منتقل شود. در اين بيماري گروهي از کيست‌ها در يک يا دو کليه شکل مي‌گيرند. اين کيسه‌هاي پر از مايع باعث رشد کليه‌هاي شده و در نتيجه کليه‌ها بزرگ‌تر از اندازه طبيعي خود مي‌شوند.
  برخي ديگر از علائم کليه پلي کيستيک شامل تورم غير طبيعي، کمر درد، سر درد، تکرر ادرار و بالا رفتن فشار خون مي‌شود. در صورتي که اين بيماري درمان نشود، فشار خون بالا مي‌تواند خطرات جدي مانند سکته مغزي، حمله قلبي و نارسايي کليه براي بيمار ايجاد کند.
  گلومرولونفريت
  گلومرونفريت نوعي بيماري کليوي است که باعث التهاب حاد يا مزمن کليه‌ها مي‌شود. گلومرولي واحدهاي کوچکي هستند که به عنوان فيلتر و جمع کننده مايع عمل مي‌کنند. عفونت‌هاي باکتريايي و ويروسي مانند بيماري‌هاي ايمني باعث مي‌شوند که گلومرولي ها نتوانند عمل فيلتر مواد زائد در کليه‌ها را انجام دهند. در نتيجه آب در کليه‌ها محبوس شده و کليه‌ها بزرگ مي‌شوند.
  نفريت حاد
  در نفريت حاد، تورم زماني که سطح يا داخل کليه‌ها متورم شده باشد ايجاد مي‌شود که مي‌تواند باعث بزرگ شدن کليه‌ها نيز شود.
  بزرگ شدن کليه نشانه چيست, سنگ کليه بزرگ
  يک رژيم غذايي سالم از سلامت کليه‌ها محافظت خواهد کرد
  علائم بزرگ شدن کليه ها:
  درد
  سوزش يا درد حين ادرار ممکن است نشانه‌اي از عفونت مجاري ادرار باشد که مي‌تواند باعث بزرگ شدن کليه‌ها شود. اين درد ممکن است در نزديک لگن، بالاي مثانه يا نزديک ناحيه پايين شکم حس شود. مردان مبتلا به يک عفونت اغلب درد را در انتهاي مجراي ادرار احساس مي‌کنند، در حالي که اين درد در زنان اغلب در نزديکي بازشدگي واژن وجود دارد.
  دردي که در يک طرف پايين شکم حس مي‌شود اغلب مرتبط با تورم سريع کليه است. منشأ درد در صورت بزرگ شدن کليه همچنين ممکن است در پايين کمر باشد يا از شکم نشأت بگيرد. هنگامي که پوشش خارجي کليه متورم مي‌شود، مي‌تواند باعث درد شديد، حالت تهوع و استفراغ گردد. سنگ کليه همچنين مي‌تواند باعث درد شديد در پايين کمر شود. هنگامي که سنگ در مجاري ادراري قرار گيرد، مي‌تواند موجب بزرگ شدن کليه و ايجاد دردي شود که بصورت موجي بروز پيدا کرده و ۲۰ تا ۳۰ دقيقه ماندگار است.
  تغييرات در ادرار
  تغييرات در الگوي دفع ادرار ممکن است پزشک را ترغيب کند که براي معاينات بيشتر و کنترل رشد، کليه‌ها را بررسي نمايد. انواع مختلف ديابت باعث تکرر ادرار و آسيب به کليه‌ها مي‌شوند. با اينکه نياز به دفع مکرر ادرار در طول شب در ميان افراد مسن غير متداول نيست، اما اغلب نشان دهنده‌ي مراحل اوليه اختلال کليه است. بزرگ شدن کليه‌ها يکي از عوارض جانبي شب ادراري است. خون در ادرار يکي ديگر از علائمي است که پزشک بايد براي کنترل آن، بزرگ بودن کليه‌ها را بررسي کند.
  تورم
  تورم گاهي اوقات زماني مورد توجه قرار مي‌گيرد که بيمار دچار افزايش وزن سريع مي‌شود و ارتباطي با دلايل ديگر ندارد. طبق نظر پزشکان، نارسايي کليه در اثر نشت مايع به بافت‌هاي بدن حاصل مي‌شود.
  نارسايي قلبي مي‌تواند باعث تورم کليه شود زيرا پمپاژ ضعيف قلب به کليه اين علامت را مي‌دهد که نمک و مايعات را نگه دارد. بيماري کبدي پيشرفته نيز باعث تورم کبد مي‌شود زيرا اين عضو نمک و مايعات را نگه مي‌دارد. در صورتي که تورم محدود به يک ناحيه باشد مي‌توان احتمال بيماري کليه را رد کرد، زيرا کل بدن در اثر احتباس مايعات در کليه‌ها تحت تاثير قرار مي‌گيرد.
  تشخيص بزرگ شدن کليه ها:
  بزرگ شدن کليه‌ها معمولاً با استفاده از اسکن اولتراسوند تشخيص داده مي‌شود. براي تشخيص علت اين بيماري ممکن است به آزمايش‌هاي بيشتري نياز باشد. اسکن اولتراسوند با استفاده از امواج صوتي يک تصوير از داخل کليه‌هاي شما ايجاد مي‌کند. اگر کليه‌هاي شما متورم شده باشند، اين حالت بايد به وضوح نشان داده شود.
  آزمايش‌هاي بيشتر براي تشخيص بزرگ شدن کليه‌ها عبارتند از:
  آزمايش خون: جهت بررسي عفونت
  آزمايش‌هاي ادرار: براي بررسي عفونت و همچنين اثرات خون (اين اثرات مي‌توانند به علت سنگ کليه باشند)
  اوروگرافي داخل وريدي: پس از تزريق رنگ خاصي که وارد جريان خون شما مي‌شود، يک تصوير توسط اشعه ايکس از کليه‌هاي شما گرفته مي‌شود؛ رنگ تزريق شده جريان ادرار از طريق مجاري ادراري را نشان مي‌دهد که مي‌تواند براي شناسايي هرگونه انسداد مفيد باشد.
  سي تي اسکن توموگرافي کامپيوتري: شبيه تصوير اشعه ايکس است، اما از تصاوير چندگانه و يک کامپيوتر براي ايجاد يک تصوير سه بعدي از داخل بدن شما استفاده مي‌کند.
  بزرگ شدن کليه نشانه چيست, سنگ کليه بزرگ
  بزرگ شدن کليه‌ها بدين معني که کليه بطور غيرعادي بزرگ‌تر از اندازه‌ي معمول مي‌باشد
  پيشگيري از بزرگ شدن کليه ها:
  با رعايت و انجام اين دستورالعمل‌هاي سلامتي، مي‌توانيد تا حد زيادي از بروز التهاب کليه جلوگيري کنيد:
  – داشتن وزن متعادل
  – ترک سيگار
  – حفظ فشار خون با وجود محدوديت‌هاي سلامت
  – حفظ قند خون در سطح متعادل با توجه به محدوديت‌هاي سلامت
  – ورزش
  يک رژيم غذايي سالم از سلامت کليه‌ها محافظت خواهد کرد. به افرادي که مشکلات کليوي دارند اغلب توصيه مي‌شود تا پروتئين کمتري خورده و مصرف نمک را قطع کنند. يکي ديگر از کارهايي که مي‌توان انجام داد، مشورت با متخصص غذايي است تا بتوان يک رژيم غذايي متناسب با عملکرد کليه را پيش گرفت و تا حد امکان از مصرف داروهايي مانند داروهاي غيراستروئيدي ضدالتهابي که به کليه‌ها آسيب وارد مي‌کند پرهيز نمود.
  درمان بزرگ شدن کليه:
  درمان بزرگ شدن کليه‌ها اغلب شامل تشخيص و درمان علل زمينه‌اي است.
  آنتي بيوتيک
  عفونت منجر به موارد پيلونفريت عفونت کليه مي‌شود که اغلب با آنتي بيوتيک هاي خاص درمان مي‌گردد. آنتي بيوتيک هاي معمولي که براي درمان اين نوع عفونت استفاده مي‌شوند شامل‌تري متيوپريم همراه با سولفامتوکسازول (باکتريمي)، سيپروفلوکساسين (سيپرو) يا لووفلوکساسين (لواکين) هستند اما انتخاب آنتي بيوتيک به پيشينه آلرژي و نتايج آزمايشگاهي باکتري‌هايي که باعث عفونت مي‌شوند، بستگي دارد. دوره‌هاي درمان با اين آنتي بيوتيک ها معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز طول مي‌کشند. موارد بيماري کليوي پلي کيستيک به طور کلي به ارث برده مي‌شوند و به ندرت منجر به مشکلات جدي کليه مي‌شوند.
  دياليز
  هدف از دياليز اين است که خون را فيلتر کند (فيلتر کردن خون يکي از وظايف کليه‌هاست). هنگامي که کليه‌ها ضعيف عمل مي‌کنند، مواد زائد به درستي فيلتر نمي‌شوند. دياليز مي‌تواند با فيلتر کردن به کليه‌ها کمک کند. خطر متوسطي همراه با دياليز وجود دارد، اما اگر مزاياي دياليز بيشتر از خطر باشد، اين درمان توصيه مي‌شود.
  پيوند کليه
  اگر کليه شما بيش از حد آسيب ديده باشد، ممکن است عمل جراحي پيوند کليه توصيه شود. تنها بعضي از بيماران متقاضيان خوبي براي پيوند کليه محسوب مي‌شوند. عوامل مؤثر شامل سن شما، سلامت عمومي و در دسترس بودن کليه‌اي است که بتوان آن را پيوند زد. کليه عوامل ذکر شده براي پيوند کليه در نظر گرفته خواهند شد.
  عمل جراحي
  جهت از بين بردن انسداد، برداشتن تومور يا ترميم برخي مشکلات خاص، ممکن است به عمل جراحي نياز باشد. عمل جراحي خطراتي را به دنبال دارد و در طول عمل جراحي و زمان بهبود بيمار نياز به مراقبت دقيق خواهد داشت.
  گردآوري:بخش سلامت بيتوته

برچسب ها

ارسال دیدگاه