دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

عادات مضر براي مغز

 آرزو
 ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
 8 views
 بدون دیدگاه

 • عادات مضر براي مغز

  خبرگزاري آريا – نتايج يک پژوهش نشان داد که تماشاي بيش از حد تلويزيون در دهه دوم زندگي انسان مي‌تواند در ادامه زندگي به مغز آسيب برساند.
  به گزارش خبرگزاري آريا از تسنيم، آخرين باري که با خود فکر کرده‌ايد که نمي‌توانم اين غذا را بخورم زيرا به سلامت مغزم آسيب مي‌رساند، چه زماني بوده است؟ اگر همانند بيشتر افراد باشيد، احتمالاً اين گونه فکر نکرده‌ايد، اما شايد زمان ايجاد تغيير در اين زمينه فرا رسيده باشد.
  پژوهش‌ها نشان داده‌اند که با عبور از مرز ۴۰ سالگي، حجم مغز در هر دهه حدود پنج درصد کاهش مي‌يابد. در اين ميان برخي عادات بد مي‌توانند روند انحطاط مغز را تسريع کنند.
  تماشاي بيش از حد تلويزيون
  نتايج يک پژوهش نشان داد که تماشاي بيش از حد تلويزيون در دهه دوم زندگي انسان مي‌تواند در ادامه زندگي به مغز آسيب برساند.
  در اين مطالعه که طي يک بازه زماني ۲۳ ساله انجام شد، پژوهشگران به بررسي اين مساله پرداختند که چگونه تلويزيون و فعاليت جسماني بر سلامت مغز ۳,۲۰۰ شرکت کننده مرد و زن تأثيرگذار هستند. اين افراد از ميانگين سن ۲۵ سال در زمان آغاز مطالعه برخوردار بودند.
  پس از پايان مدت زمان مطالعه، پژوهشگران دريافتند افرادي که بيش از حد تلويزيون تماشا مي‌کردند (بيش از سه ساعت در روز) در مقايسه با آن‌هايي که کمتر اين کار را انجام مي‌دادند، احتمال بيشتري داشت در آزمون‌هاي عملکرد ذهني نتايج ضعيف‌تري کسب کنند.
  با اين وجود، ما نبايد عوامل مرتبط ديگر را ناديده بگيريم. افرادي که طي روز ساعات طولاني را به تماشاي تلويزيون اختصاص مي‌دهند، احتمال بيشتري دارد فعاليت بدن کم و انتخاب‌هاي غذايي ناسالم داشته باشند.
  مطالعات بسياري نشان داده‌اند که دريافت کالري کم براي يک زندگي طولاني و سالم عاملي کليدي محسوب مي‌شود. در حقيقت، نتايج يک پژوهش نشان داد، افرادي که پرخوري مي‌کنند احتمال بيشتري دارد تسريع در آهنگ تحليل ذهني خود را تجربه کنند
  چند وظيفگي
  توانايي شما در چندوظيفگي ممکن است يک ابرنيرو نبوده و در واقع به حافظه و توجه شما آسيب وارد کند. مطالعه‌اي که در دانشگاه استنفورد انجام شد، اين شرايط را ثابت کرده است.
  در اين مطالعه، دانشجويان پرسشنامه‌هايي درباره استفاده از رسانه‌ها را تکميل کردند سپس پژوهشگران عملکرد آن‌ها در سه آزمون شناختي را مقايسه کردند.
  نتايج نشان دادند افرادي که استفاده زيادي از رسانه داشتند، تمرکز ضعيف و دشواري در تغيير وظايف را نشان داده‌اند.
  استفاده از ماري‌ جوانا
  افرادي که از ماري‌جوانا استفاده مي‌کنند بر اين باورند که اين ماده هيچ اثر منفي بر بدن ندارد، اما علم نظري مخالف اين افراد دارد.
  در مطالعه‌اي که در نشريه «Journal of Neuroscience» منتشر شد، پژوهشگران دريافتند جواناني که از ماري‌جوانا استفاده مي‌کردند، تغييراتي در ساختار مغز خود را به واسطه تغيير در آميگدال تجربه کرده‌اند.
  آميگدال وظيفه کنترل احساسات و نوکلئوس اکومبنس، پاداش و اعتياد را کنترل مي‌کند، را بر عهده دارد.
  اين اثرات افرادي که از ماري‌جوانا استفاده مي‌کردند را هرچه بيشتر مستعد اعتياد به مواد مخدر مي‌کرد.
  همچنين، آن‌ها احتمال بيشتري داشت به روش‌هاي ناشناخته تغيير در احساسات و فرايندهاي تفکر خود را تجربه کنند.
  سيگار نيز حتي گزينه‌اي بدتر محسوب مي‌شود زيرا مشخص شده است که سيگار کشيدن موجب کوچک شدن مغز مي‌شود.
  پرخوري
  مطالعات بسياري نشان داده‌اند که دريافت کالري کم براي يک زندگي طولاني و سالم عاملي کليدي محسوب مي‌شود. در حقيقت، نتايج يک پژوهش نشان داد، افرادي که پرخوري مي‌کنند احتمال بيشتري دارد تسريع در آهنگ تحليل ذهني خود را تجربه کنند.
  البته نيازي به گرسنگي کشيدن نيست و مي‌توانيد مواد غذاي مغذي کم کالري را جايگزين مواد غذايي پر کالري کنيد.
  استرس
  بنابر گزارشي که در نشريه Alzheimer’s society منتشر شد، استرس مي‌تواند تا چهار سال مغز شما را پيرتر کند.
  متاسفانه، استرس چيزي نيست که همواره توانايي کنترل آن را داشته باشيم. گاهي اوقات به واسطه موارد غير منتظره مانند تصادفات يا از دست دادن شغل با استرس غير قابل مديريت مواجه مي‌شويم. با اين وجود، مي‌توان با اقداماتي مانند مديتيشن، يوگا، پياده‌روي و ورزش منظم با استرس مبارزه کرد.

برچسب ها

ارسال دیدگاه