دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

ضرورت هاي تغذيه در طب سنتي براي بيماري سرماخوردگي

 آرزو
 ۱۷ آذر ۱۳۹۷
 4 views
 بدون دیدگاه

 • ضرورت هاي تغذيه در طب سنتي براي بيماري سرماخوردگي

  خبرگزاري آريا – هميشه مي شنويد که غذاي چرب نخور براي سرماخوردگي خوب نيست! ولي شايد جالب باشد بدانيد که خيلي از گزينه هايي که ما از آن به عنوان درمان استفاده مي کنيم هم جزو غذاهاي ممنوعه سرماخوردگي اند.
  به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از بهداشت نيوز، غلامرضا کرد افشار استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران در مورد درمان و بهبود دردهاي ناشي از سرماخوردگي با استفاده از طب سنتي گفت: در اين دوران غذاهاي چرب، شور و غليظ نبايد خورد و در مقابل بايد بخورات و بوييدني‌هايي مانند سياه‌دانه و بابونه مصرف کرد.
  وي گفت: زکام و نزله دو بيماري نزديک به هم هستند چون دليل پيدايش هر دو يکي است يعني در هر دو ريزش مايعات و رطوبات از مغز وجود دارد به عبارتي ريزش و فرود آمدن ضايعات و فضولات رطوبي از جلوي مغز به سمت پايين اگر به سوي منافذ بيني باشد، زکام و اگر به سمت حلق باشد، به آن نزله مي‌گويند.
  علائم زکام و سرماخوردگي
  وي علائم زکام را از راه بيني به سختي نفس کشيدن، در بيني سخن گفتن، خروج ترشحات و رطوبات از بيني برخلاف عادت طبيعي، کم شدن حس بويايي و علامت نزله را نيز گرفتن صدا، دشواري در صحبت کردن و ترشحات پشت حلق عنوان کرد.
  اين متخصص طب سنتي تصريح کرد: گاهي زکام بر اثر عوامل خارجي که گرمايي هستند ايجاد مي‌شود در نتيجه باعث خارج شدن رطوبت هاي مغز به سمت بيني و حلق خواهد شد مانند قرار گرفتن در آفتاب يا نزديک آتش، بوئيدن چيزهاي گرم مثل مشک و زعفران يا خوردن چيزهاي گرم مثل خردل، سير، پياز و مانند اينها يا ماليدن روغن‌هاي گرم که داراي علايم احساس خارش و سوزش در بيني، سرخي چشم‌ها و بيني و احياناً کمي سرخي صورت که معمولاً با تب هم همراه است.
  وي ادامه داد: اما اگر بر اثر عوامل سرد اين زکام ايجاد شود مانند برهنه نگه داشتن سر به مدت طولاني در هواي سرد يا مواجهه با آب سرد يا سر را برهنه کردن بعد از ورزش و استحمام، فرد دچار احساس سنگيني در سر مي‌شود و آنچه از بيني و حلق خارج مي‌شود غليظ و سفيد يا مايل به کبودي است.
  استاد طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار کرد: گاهي زکام به سمت حلق مي‌رود که در اين صورت فرد به سردرد و سوزش سر و چشم، ريزش اشک از چشم، تلخي دهان و حلق، تشنگي، خروج هواي گرم از بيني، تندي و گرمي منافذ بيني دچار مي شود و بيمار پيوسته ميل به خوابيدن دارد.همچنين بي‌مزگي و بدمزگي دهان و احساس طعم سوختگي در دهان را احساس مي‌کند.
  وي با اشاره به اينکه حتي استرس،اضطراب و وضعيت نامناسب روحي هم مي‌تواند به طور غيرمستقيم از عوامل ايجاد کننده زکام شود،گفت: فردي که دچار اين حالت مي شود مي تواند استحمام کند چون عرق کردن برايش مفيد است. رطوبت‌ها و بخارات که سبب زکام مي شود با عرق خارج مي‌شود به شرطي که در هنگام خروج، بدن و سر به خوبي پوشانده شود.
  توصيه امام رضا(ع) براي بهبود سرماخوردگي
  کرد افشاري به توصيه و حديثي از امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: امام رضا عليه‌السلام مي‌فرمايند، «کسي که بخواهد از زکام در هنگام زمستان جلوگيري کند روزي سه لقمه عسل بخورد و از بوييدن گل نرگس کوتاهي نکند و سياه‌دانه نيز چنين است و اگر کسي از زکام در هنگام تابستان بترسد هر روز بايد خيار تازه بخورد و از نشستن در آفتاب خودداري کند.»
  درمان سرماخوردگي با طب سنتي
  اين متخصص طب سنتي ادامه داد:خاريدن و ماساژ سر، شانه کردن سر به‌طوري‌که به عمق پوست و پياز مو برسد و مصرف سوپ براي جلوگيري از سرماخوردگي مکرر توصيه مي شود.
  وي در مورد اين سوپ گفت: سوپ سرماخوردگي حاوي رشته فرنگي يک فنجان، آب ۶ ليوان، روغن کنجد ۲ قاشق، شويد نصف نعلبکي، بال مرغ ۲تا با کمي پياز و نمک و زردچوبه و يک ليمو عماني تهيه شده و در روز يک تا ۲ بار مصرف شود.
  غذاهايي که نبايد خورده شود
  وي تصريح کرد: فردي که دچار سرماخوردگي شده بايد از مصرف گوشت‌هاي غليظ (مثل گوشت گاو و گوساله)، غذاهاي تند، غليظ، بسيارشور، بسيار ترش، چرب و سرخ کرده، لبنيات، روغن زياد، نوشيدني‌ها و غذاهاي مولد گاز مثل حبوبات، گردو، پنير کهنه، سير و پياز خام، سبزي‌جات تند مثل شاهي، ميوه‌هاي با طبيعت سرد و تر، پرتقال، نارنگي، سالاد و ماست و مخلفات به همراه غذا، آب يخ، قهوه و کاکائو، شيريني که در قنادي تهيه مي‌شود، غذاهاي آماده و يا مانده و کارخانه‌اي و … اجتناب کند.
  کردافشاري افزود: همچنين بيماران بايد کمتر بخوابند مخصوصاً در روز. همچنين بلافاصله بعد از غذا نخوابند. بايد هنگام خوابيدن بالش کوتاه و پست باشد و حتي‌الامکان نبايد به پشت بخوابند. بهتر است پيشاني و صورت روي بالش باشد و سر رو به پايين تا ماده از راه بيني خارج شود و به سينه نريزد.
  بيمار تب‌دار به حمام نرود
  استاد طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: اگر تب همراه با بيماري است، بيمار به حمام نرود و در زمان ابتلا به زکام بايد از ورزش شديد و از نشستن در کنار آب جاري و در برابر باد پرهيز کرد.
  وي ادامه داد: نوشيدن آب گرم در زماني که حلق درگير شده مفيد است چون آن را نرم مي‌کند.در زمان ابتلا به بيماري، حرکت دادن اندام‌هاي تحتاني بدن (ورزش و نرمشي که باعث حرکت پايين تنه شود) بسيار مفيد است و ماده را به سوي پايين مي‌کشد. همچنين ماليدن پاها از زير زانو با شدت و درد، بهترين و سودمند‌ترين تدبير است.
  اين متخصص طب سنتي اظهار کرد: چرب کردن کف دست‌ها و پاها با روغن حيواني و نگه داشتن جلوي حرارت در هنگام ابتلا مفيد است.همچنين پارچه کتان را حرارت بدهند و بر کف سر بگذارند. دست و پا را با روغن‌هاي گرم مثل روغن بابونه، روغن مرزنجوش، روغن سداب و روغن سوسن چرب کنند، اما اين روغن‌ها نبايد به بيني و سر برسد.
  براي کاهش آبريزش بيني چه بايد کرد؟
  کردافشاري افزود: حريره‌اي که براي تقويت مغز و کاهش درد زکام توصيه مي شود حاوي خشخاش سفيد۶ گرم، مغز بادام ۷ عدد، نشاسته ۶ گرم است که به همراه نبات روي شعله ملايم جوشانده تا مثل حريره شود. گاهي مي‌توان کمي زعفران هم به آن اضافه کرد و اگر با کمي گشنيز خشک هم مصرف شود مفيد است.
  وي ادامه داد: بادام، مغز را تقويت مي‌کند و گشنيز مانع صعود بخارات به سوي مغز مي‌شود.مصرف چنين حريره‌اي از ديدگاه طب جديد نيز چون حاوي مواد غذايي امگا-۳ مثل بادام است در کاهش آبريزش بيني آلرژيک و آسم مفيد است.
  اين متخصص طب سنتي بر خوردن غذاهاي نرم تاکيد کرد و گفت: آبگوشت،سوپ و شورباهايي که در آن شلغم و اسفناج باشد توصيه مي‌شود. اين‌گونه غذاها بهتر هضم مي‌شوند و مانع تجمع اخلاط غليظ و مواد زايد در بدن مي‌شود. کردافشاري همچنين غرغره کردن جوشانده زيره سياه و آويشن را براي آرام کردن حلق مفيد دانست.
  بخورات و بوييدني‌هاي مفيد
  وي گفت: بوييدن بوهاي سرد مثل نيلوفر، بوييدن صندل سرخ که با سرکه ساييده شده باشد و همچنين بوييدن سبوس جو با سرکه توصيه مي شود.
  اين متخصص طب سنتي ادامه داد: بخور بنفشه، بابونه، خطمي، کاهو و پوست خشخاش توصيه مي‌شود و براي تسکين خارش، بوييدن روغن‌هاي سرد مانند نيلوفر و بنفشه و بوييدن گشنيز تازه يا خشک بهتر است.
  کردافشاري افزود: ريختن آب گرم بر جلوي سر و بخور دادن با بخار آب گرم و بوييدن بوهاي گرم مثل مرزنجوش و مشک مناسب است و به افراد توصيه مي‌شود. سياه‌دانه را يک شبانه روز در سرکه خيسانده، سپس سرخ کرده، کوبيده و در پارچه‌اي بسته ببوييد.
  وي گفت: سياه‌دانه، بازکننده گرفتگي‌هاي بيني و سينوس‌هاست و مخصوصاً اگر با سرکه باشد براي زکام مفيد است. اين درحالي است که تأثير درماني سياه‌دانه در سينوزيت در مقالات طب جديد برابر با آنتي‌بيوتيک بيان شده است.
  کردافشاري ادامه داد: خوردن تخم کتان به همراه عسل با کمي فلفل سودمند است و مصرف تخم کتان از ديدگاه طب جديد براي آبريزش بيني آلرژيک مفيد اعلام شده است.

برچسب ها

ارسال دیدگاه