دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

سرطان غدد بزاقي چيست؟

 آرزو
 ۳۰ آبان ۱۳۹۷
 4 views
 بدون دیدگاه

 • سرطان غدد بزاقي چيست؟

  خبرگزاري آريا – عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به راه‌هاي درمان سرطان غدد بزاقي گفت: رشد تومور در غدد بزاقي بناگوشي به عصب اين منطقه آسيب مي رساند و فلج شدن يکطرفه صورت را به همراه دارد، لذا درمان به موقع بسيار حائز اهميت است.
  به گزارش خبرگزاري آريا از انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن، دکتر صالح محبي در آستانه برگزاري شانزدهمين کنگره بين المللي انجمن علمي جراحان گوش، گلو بيني و سر و گردن ايران در ارتباط با سرطان غدد بزاقي اظهار داشت: هر چند که تومورهاي غدد بزاقي در ميان تومورهاي ساير قسمت‌هاي بدن شيوع چنداني ندارند ولي در سرطان‌هاي حوزه سر و گردن شايع هستند.
  وي افزود: غدد بزاقي به دو دسته اصلي و فرعي تقسيم مي شوند که غدد اصلي شامل غدد بناگوشي، تحت فکي و زير زباني هستند و غدد فرعي در کل حفره دهان، بيني، سينوس، حلق، کام نرم، سخت، حنجره و … قرار دارند که در غدد اصلي، تومورها بيشتر خوش‌خيم بوده ولي غدد فرعي بيشتر بدخيمي‌ها را به خود اختصاص مي‌دهند.
  اين متخصص گوش، حلق و بيني با اشاره به اين که سرطان‌هاي غدد بزاقي اکثرا بدون علامت هستند، گفت: اين تومورها در نقطه‌اي رشد کرده و آهسته بزرگتر مي‌شوند و از آنجا که درد خاصي ندارند فرد زماني به پزشک مراجعه مي‌کند که ضايعه بزرگ شده است.
  فوق تخصص جراحي قاعده جمجمه و سرطان گفت:‌ تومورهاي بزاقي زماني که رشد کنند خود آنها يا درن آنها ممکن است به بافت‌هاي مجاور از جمله اعصاب حرکتي و حسي آسيب برسانند بنابر اين تشخيص به موقع اين بيماري و درمان آن حائز اهميت است.
  وي بيان داشت: درمان اصلي اين سرطان در هر دو مورد خوش خيم و بدخيم جراحي است و در کنار آن روش‌هايي استفاده مي‌شود البته نوترون و پروتون‌ راديوتراپي هم در برخي از کشورها براي درمان اين بيماران استفاده مي‌شود که در کشور ما اين تکنولوژي وجود ندارد. شيمي‌درماني جايگاه خاصي در درمان سرطان غدد بزاقي نداشته و گاهي فقط بعنوان درمان تکميلي در کنار راديوتراپي بکار مي‌رود.
  عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به اين که بروز اين سرطان در زنان و مردان تفاوت چنداني ندارد و عامل اصلي آن به جز در موارد خاص مشخص نيست، عنوان کردند که به طور کلي ترس از جراحي با احتمال آسيب به عصب باعث تاخير درمان و افزايش عوارض احتمالي خواهد شد وبايد اذعان کرد که اين عوارض در دستان جراح متبحر بسيار نادر است.
  شانزدهمين کنگره بين المللي انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن، ۶ تا ۹ آذرماه سال جاري با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته برگزار مي‌شود.
  علاقمندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به سايت www.Ent2018.com مراجعه کنند.

برچسب ها

ارسال دیدگاه