دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

سردرد‌هايي که با خوردن مسکن تشديد مي‌شود

 آرزو
 ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 0 views
 بدون دیدگاه

 • سردرد‌هايي که با خوردن مسکن تشديد مي‌شود

  خبرگزاري آريا –
  علت بروز تاري ديد, سکته‌هاي مغزي
  مصرف الکل‌هاي صنعتي عوارضي از جمله کوري را در پي خواهد داشت
  پاسخ به سؤالات پزشکي مخاطبان در زمينه دردهاي سياتيکي، سکته‌هاي مغزي، دردهاي ميگرني و…
  علت بروز دردهاي سياتيکي:
  سياتيک يک عصب بسيار بزرگ است که شباهتي به يک کابل بسيار قطور دارد، اين عصب از ريشه‌هاي نخاع جدا مي‌شود و به هم مي‌پيوندند و عصب سياتيک را تشکيل مي‌دهند. عصب سياتيک از پشت کمر به ناحيه پاها وارد مي‌شود و اين مناطق را عصب‌دهي مي‌کند، همچنين عمده راه رفتن و ايستادن با کمک عصب سياتيک انجام مي‌شود.
  اگر عصب سياتيک را مثل يک رودخانه در نظر بگيريم و ريشه‌هايي که از نخاع جدا مي‌شوند را سرچشمه‌هاي اين رودخانه بدانيم، بايد بگوييم کساني که مبتلا به درد سياتيک هستند، ابتدا دچار عارضه‌اي مثل آرتروز يا ديسک کمر شده‌اند که طي آن مفاصل بزرگ شده و به ريشه‌هاي عصبي يا همان سرچشمه‌هاي سياتيک فشار مي‌آورند که همين موضوع باعث ايجاد درد در تمام طول عصب سياتيک مي‌شود.
  بنابراين، درد اگر محدود به ناحيه کمر باشد، معمولا علت عضلاني يا آرتروز دارد، ولي دردي که مربوط به سياتيک باشد، عموما با پادرد همراه است، البته بايد بگوييم بعد از سر درد، عمده‌ترين مشکل در ناحيه کمر و دردهاي مربوط به آن است.
  مي‌توان با رگ‌گيري دردهاي سياتيکي را بهبود بخشيد :
  سياتيک رگ نيست بلکه يک عصب است و قاعدتا رگ‌‌گيري نيز فايده‌اي براي رفع دردهاي مربوط به آن ندارد، بلکه براي درمان سياتيک بايد سرچشمه‌ها و علت‌هاي اصلي را برطرف کرد، هر چند عده‌اي ادعا مي‌کنند که با رگ‌گيري مي‌توان سياتيک را درمان کرد که اين موضوع به هيچ عنوان صحيح نيست و ريشه علمي ندارد.
  بالاي ۹۰ درصد کمردردها و دردهاي مرتبط با سياتيک نياز به جراحي ندارند، البته بايد ابتدا علت مشخص شود، بايد بررسي کرد که نخاع و اعصاب دچار فشار هستند يا خير و اگر تحت فشار باشند بايد جراحي شوند، در غير اين صورت با فيزيوتراپي و طب فيزيکي قابل درمان است.
  بالاي ۹۰ درصد موارد درمان سياتيک حتي نياز به وارد کردن يک سوزن به بدن بيمار ندارد، ولي اگر دردي موجب ضعف در ناحيه پا شده باشد و مثلا فرد نمي‌تواند دمپايي بپوشد يا دچار مشکل کنترل ادراري شده باشد، آن وقت بايد به صورت اورژانسي تحت جراحي قرار گيرد. اگر دردها مربوط به فشار نخاع بود درمان آن در حيطه کار متخصص مغز و اعصاب است و در غير اين صورت متخصصاني نظير طب فيزيکي و فيزيوتراپيست‌ها بايد به درمان بيمار بپردازند.
  شنا، راه رفتن در آب ورزش‌هاي ساده مثل پياده‌روي باعث کاهش يا از بين رفتن دردها خواهد شد و در اکثر موارد درمان اين دردها نيازي به جراحي ندارد. اگر دردي موجب ضعف پا شده باشد يا دچار علائمي مانند بي‌اختياري ادراري باشد بايد به صورت اورژانسي به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند به دليل اينکه درمان نشدن اين بيماري‌ها ممکن است منجر به ويلچر نشيني فرد شود.
  درمان دردهاي ميگرني:
  درمان سردردهاي ميگرني به حوزه متخصصان داخلي مربوط مي‌شود، ولي عمدتا مکانيسم ميگرن به اين صورت است که عروق خارج مغز منبسط شده و عروق داخل مغز منقبض مي‌شوند که اين موضوع باعث ايجاد سر درد مي‌شود و از طرفي ممکن است فرد قبل از شروع سر درد تصاويري را مشاهده يا با کاهش ديد مواجه شود.
  درباره پيشگيري از سردرد بايد گفت که فرد مبتلا به اين بيماري از نوع حساسيت‌ها اطلاع دارد و مي‌داند در چه شرايطي و با خوردن چه نوع غذايي به سردرد مبتلا مي‌شود.بنابراين بيمار بايد ليستي از موارد حساسيت‌زا را يادداشت کند و از مصرف آن‌ها پرهيز کند، متأسفانه در مواقعي مشاهده مي‌کنيم که افراد با يک سر درد ساده بلافاصله اقدام به مصرف بي‌رويه مسکن‌ها مي‌کنند که اين موضوع باعث عوارض کليوي، سردردهاي ناشي از مصرف خودسرانه دارو و بيماري‌هاي کبدي خواهد شد.
  علل بروز تنگي کانال نخاعي:
  نخاع از بين مهره‌ها عبور مي‌کند و دور اين کانال رباط و زردپي‌هايي قرار دارند که اين نقاط را به يکديگر مرتبط کرده‌اند، افرادي که کارهاي سنگين در طول زندگي انجام داده باشند ممکن است آسيب‌هايي به ستون فقراتشان وارد شود، ستون فقرات تحمل حمل بار يا کارهاي سنگين را ندارد، بزرگ شدن زردپي‌ها با کم شدن فضاي نخاع همراه مي‌شود و علائم اين بيماري تقريبا مشابه علائم بيماري سياتيک است و خود را با لنگش نشان مي‌دهد.
  علت بروز تاري ديد, سکته‌هاي مغزي
  کساني که مبتلا به درد سياتيک هستند ابتدا دچار عارضه‌اي مثل آرتروز يا ديسک کمر شده‌اند
  آيا لنگش پاها با بيماري‌هاي قلبي و عروقي مرتبط است؟
  بيمار مبتلا به تنگي کانال نخاعي اعلام مي‌کند که پس چند دقيقه پياده روي بايد بنشيند، همچنين توجه داشته باشيم که مهم‌ترين افتراق لنگيدن بيماري‌هاي قلبي عروقي است که بيمار در ابتدا بايد به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و اگر مشکلي نداشت «ام آر آي» نخاع انجام دهد تا تنگي کانال نخاعي نشان داده شود، تنها راه درمان تنگي کانال نخاعي جراحي است و انجام جراحي کيفيت زندگي بيمار را بهبود مي‌بخشد، در مواقعي تنگي کانال به صورت مادرزادي بروز مي‌کند. بيمار پس از جراحي تنگي کانال لازم است دو هفته استراحت داشته باشد.
  چگونه از بروز ديسک گردن پيشگيري کنيم؟
  شايع‌ترين علت بيرون‌زدگي ديسک در انسان مادرزادي و ژنتيکي است، آنچه باعث ابتلاي زودرس به اين بيماري مي‌شود نحوه نشستن و موقعيت غيرصحيح گردن است، استفاده بيش از حد از تلفن همراه و پايين گرفتن گردن در زمان استفاده از وسايل الکترونيک باعث آسيب به مفاصل گردن مي‌شوند. علائم اين بيماري تنها شامل پا در نمي‌شود بلکه ريشه‌هاي نخاعي به دست‌ها مي‌رسند و علائمي را در اين اندام ايجاد مي‌کند که از جمله آنها مي‌توان به ضعف عضلات دست و گزگز کردن دست‌ها اشاره کرد.
  ديسک گردن به مراتب خطرناک‌تر از ديسک کمر است به دليل اينکه امروزه بيشتر افراد روي به استفاده نامناسب از تلفن‌هاي همراه آورده‌اند. لذا توصيه مي‌شود افراد گردن را در موقعيت مناسب قرار دهند، استفاده از ميزهاي لپتاپ نيز باعث کاهش دردهاي گردن مي‌شوند.
  علت بي حسي و گزگز کردن پاها:
  بي‌حسي و گزگز کردن دست و پاها از علل متفاوتي برخوردار است، به طور مثال گير کردن عصب دست در زير رباطي که شروع مچ دست است باعث مي‌شود دست به گزگز کند و براي فرد مشکلاتي را به‌وجود آورد. بايد توجه داشت کم کاري تيروئيد و بيماري MS نيز مي‌تواند باعث اين عرضه شود.
  داغ شدن کف پاها ارتباطي با بيماري‌هاي مغز و اعصاب دارد:
  برخي از افراد از داغ شدن کف پاهايشان شکايت دارند، اولين موضوعي که در اين افراد بايد بررسي شود ميران قند خون آنها است به دليل اينکه ديابت منجر به داغ شدن کف پا مي‌شود، تغيير درجه حرارت واقعي نيست و علل رواني نيز مي‌توانند باعث بروز اين علامت شوند و نياز است فرد به پزشک مراجعه کند.
  علت شيوع فراموشي در جوانان:
  ظرفيت فکري افراد با يکديگر متفاوت است و در سنين بالاتر بيماري‌هايي مانند آلزايمر مي‌تواند باعث کاهش حافظه شود، کوچک‌شدن مغز بر اثر بالارفتن سن نيز باعث فراموشي زودهنگام مي‌شوند و حافظه کوتاه مدت را تحت تاثير قرار مي‌دهد.
  برخي از جوانان نيز اعلام مي‌کنند که با درس خواندن توانايي يادگيري آنها کاهش پيدا مي‌کند که بايد توجه داشت که اضطراب مي‌تواند باعث عدم تمرکز و کاهش يادگيري شود. متاسفانه شيوع مصرف مواد مخدر صنعتي يا مواد مخدر محرک باعث آسيب شديد به حافظه مي‌شود.
  علت بروز تاري ديد, سکته‌هاي مغزي
  بيمار پس از جراحي تنگي کانال لازم است دو هفته استراحت داشته باشد
  مصرف مواد مخدري مثل «گل» چه عوارضي براي مصرف کننده خواهد داشت؟
  مصرف مواد مخدر مانند «گل» آسيب‌هاي جبران ناپذيري به سلامت افراد وارد مي‌کند به طور مثال استفاده از اين مواد مخدر باعث پرخوري فرد مصرف کننده شده که همين موضوع مشکلاتي از جمله چاقي و فشار خون را در پي خواهد داشت.
  مصرف مزمن مواد محرک صنعتي و موادي که ترکيبات آمفتامين داشته باشد اثرات منفي بر مغز خواهد داشت، بدن برخي مواد را به مقدار نياز توليد و استفاده مي‌کند که مصرف مواد مخدر باعث سوخت بيشتر اين مواد شده و ميزان ذخيره اين مواد نيز کاهش پيدا مي‌کند که با مرور زمان فرد دچار افسردگي خواهد شد. برخي از اين مواد تمايلات خودکشي يا ديگر کشي را در مصرف کننده ايجاد مي‌کند. سلول‌هاي کورتکس مغز در اثر مصرف اين مواد مخدر از بين مي‌روند.
  سلول‌هاي مغز از لحظه جنيني تا پايان عمر همراه افراد هستند و در صورت از بين رفتن جايگزين نمي‌شوند لذا بايد خطر را بايد جدي گرفت.
  الکل چه اثرات منفي بر عملکرد مغز مي‌گذارد:
  مصرف الکل‌هاي صنعتي عوارضي از جمله کوري و از بين رفتن کامل بينايي را در پي خواهد داشت، همچنين مصرف مزمن الکل بخش مهمي از مغز را از بين مي‌برد که آن بخش با حافظه ما مرتبت است، در جوامع غربي وکلا و نمايندگان و سار نخبگان حق نوشيدن مصرف الکلي را ندارند و همچنين در برخي از کشورها فروش الکل ممنوع است، مهم‌ترين عامل براي کاهش مصرف آگاهي دادن در اين زمينه است.
  علت بروز تاري ديد :
  تاري ديد از علل زيادي برخوردار است که ابتدا لازم است فرد با مراجعه به چشم‌پزشک به دنبال درمان بيماري خود باشد و در صورتي که بيمار از مشکلات در غده هيپوفيز رنج ببرد براي درمان به متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده خواهد شد.
  ارتباط فشار بالاي خون و سکته‌هاي مغزي:
  سکته‌هاي مغزي ممکن است ناشي از نرسيدن خون به بخشي از مغز افراد باشد، برخي از سکته‌هاي مغزي به دليل بالا بودن فشار خون به وقوع مي‌پيوندد و بايد دانست که فشار خون عامل خاموش ايجاد سکته‌هاي مغزي است. برخي از افراد مبتلا به فشار خون با علائم خون‌ريزي به بيمارستان مراجعه مي‌کنند که در اين زمان شانس حيات فرد بسيار کم بوده، بنابراين توصيه مي‌شود افرادي که زمينه فشار خون در خانواده را دارند به صورت مرتب فشار خون را چک کنند و اجازه ندهند فشار خون بالا برود. شنيدن خبر ناگهاني ممکن است باعث گشاد شدن عروق شود و فرد دچار سکته مغزي شود اما اين موضوع نيز به ندرت اتفاق مي‌افتد.
  منبع:salamatnews.com

برچسب ها

ارسال دیدگاه