دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

رژيم غذايي حجمي چيست؟

 آرزو
 ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
 1 views
 بدون دیدگاه

 • رژيم غذايي حجمي چيست؟

  خبرگزاري آريا –
  تغذيه سالم, کاهش کالري
  رژيم حجمي يک برنامه درازمدت است که با تنظيم کالري روزانه به کاهش وزن دست مي يابيد
  کليد اصلي رژيم حجمي، تمرکز بر احساس سيري کامل است. دکتر رولز مي گويد که مردم به دليل انواع و ميزان مواد غذايي که مي خورند، احساس سيري کامل مي کنند، نه به دليل تعداد کالري يا گرم چربي، پروتئين يا کربوهيدرات.در رژيم غذايي حجمي، که يک رژيم غذايي ابداع شده توسط دکتر باربارا رولزاست، اين کار را به راحتي مي توانيد انجام دهيد.
  بر خلاف رژيم هاي غذايي که مبتني برمحروميت است، در رژيم حجمي اين امکان فراهم است که غذاهاي سالمي را به مقدار زياد بخوريد و در عين حال وزن کم کنيد.
  ترفند اين رژيم اين است که غذاهاي مناسب را انتخاب کنيد تا احساس سيري کامل کرده و کالري کمتري مصرف کنيد. رژيم حجمي، به شما اجازه مي دهد که بيشتر بخوريد و در عين حال وزن کم کنيد. البته با اين برنامه در مدت کم نمي توانيد وزن زيادي از دست بدهيد، در واقع اين رژيم يک برنامه درازمدت است که شما با تنظيم کالري روزانه با کالري مصرفي از طريق پياده روي و ورزش، به اهداف کاهش وزن خود دست مي يابيد.
  تغذيه سالم, کاهش کالري
  رژيم غذايي حجمي، براي کاهش وزن استفاده مي شود
  چه چيزي بخوريد و چه چيزي نخوريد؟
  شما مي توانيد هرچيزي را بخوريد، اما بايد به تعداد کالري که در مقدار مشخص مواد غذايي است، توجه داشته باشيد.
  غذاهايي با تراکم انرژي بالا، کالري زيادي دارد و برعکس ارزش غذايي زيادي ندارد، اما موادي با تراکم انرژي کم داراي کالري کمتر با حجم بيشتري است.
  دکتر رولز غذاها را به چهار دسته تقسيم مي کند:
  دسته اول: شامل ميوه هاي هميشه مجاز يا سبزي هاي غير نشاسته اي (مانند بروکلي، گوجه فرنگي، قارچ) و سوپ هايي با پايه آب گوشت است.
  دسته دوم: شامل دانه هاي کامل و سبوس دار (مانند برنج قهوه اي و ماکاروني تهيه شده از آرد گندم کامل) پروتئين هاي کم چرب، حبوبات و لبنيات کم چرب است.
  دسته سوم: شامل تکه هاي کوچکي از غذاهايي مانند نان دسر، اسنک هاي تهيه شده بدون چربي، پنير و گوشت با چربي بالاتر است.
  دسته چهارم: شامل قسمت هايي از مواد غذايي سرخ شده، آب نبات، کوکي ها، آجيل ها و چربي هاست.
  هر روز سه وعده غذايي، دو وعده تنقلات و يک دسر خواهيد خورد.در رژيم غذايي حجمي مواد غذايي حاوي آب، مانند بسياري از ميوه ها و سبزي ها اهميت ويژه اي دارد؛ زيرا بدون اضافه کردن کالري زياد شما را سير مي کند.
  دکتر رولز مي گويد آشاميدن آب کافي نيست، زيرا اين کار فقط تشنگي شما را برطرف مي کند، اما گرسنگي شما را برطرف نمي کند.
  تغذيه سالم, کاهش کالري
  کليد اصلي رژيم حجمي، تمرکز بر احساس سيري کامل است
  انتخاب با شماست
  شما بايد به تراکم و چگالي انرژي غذاهاي انتخابي خود توجه زيادي داشته باشيد. براي مثال، در مورد کالري ها يک کاسه بزرگ سوپ از نظر کالري با يک ششم از چيز برگر برابر است.
  ورزش
  شما با استفاده از يک قدم شمار به طور روزانه شروع به اضافه کردن ۱۵۰ قدم در فعاليت هاي روزانه خود کنيد. هدف اول اين است که تا پايان هفته به روزانه ۱۰۰۰ گام برسيد.
  محدوديت هاي غذايي
  اين رژيم براي گياه خواران و کساني که نياز به محدود کردن نمک و چربي دارند، انعطاف پذير است.
  تغذيه سالم, کاهش کالري
  در رژيم حجمي غذاهاي سالمي را به مقدار زياد بخوريد و در عين حال وزن کم کنيد
  نتيجه رژيم غذايي حجمي
  توصيه مي شود از يک رژيم غذايي مغذي که هر متخصص تغذيه اي مي تواند تجويز کند، پيروي کنيد؛ کالري و چربي ناسالم را قطع و مقدار زيادي سبزيجات و ميوه هاي پر فيبر مصرف کنيد.
  اين رژيم غذايي عمدتا يک تغيير شيوه زندگي است و به شما کمک مي کند انتخاب هاي عاقلانه تري براي تغذيه داشته باشيد که به کاهش پايدار و دراز مدت وزن شما کمک مي کند.
  رژيم غذايي براي افراد داراي شرايط خاص
  رژيم غذايي حجمي، درعين حال که براي کاهش وزن استفاده مي شود، به راحتي براي بسياري از بيماران قابل انعطاف است. کاهش وزن براي بيماري هاي مختلفي از جمله ديابت، فشار خون بالا، بيماري قلبي، آپنه خواب آرتريت و… مفيد است. کاهش وزن حتي ممکن است نياز شما به داروها را کاهش دهد. قبل از شروع اين رژيم با پزشک خود مشورت کنيد.
  رژيم غذايي حجمي به شما چگونگي انتخاب غذاهاي بهتر و کاهش کالري بدون محروميت را آموزش مي دهد. اين رژيم براي هر کسي که مي خواهد يک تغذيه سالم، اما يک رژيم انعطاف پذير داشته باشد، ايده آل است.
  منبع: ze​ndegisalam.khorasannews.‎​com

برچسب ها

ارسال دیدگاه