دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

راه و رسم خنک کردن بدن

 آرزو
 ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
 8 views
 بدون دیدگاه

 • راه و رسم خنک کردن بدن

  خبرگزاري آريا – اين‌که جلوي دور تند پنکه و کولر بنشينيم و مدام دوش آب سرد بگيريم و آب يخ بخوريم ،چاره مقابله با گرماي اين روزهاي تابستان نيست. با توجه به اين‌که در شبکه‌هاي مجازي و در ميان مردم باورها و راه‌هاي مختلفي براي خنک شدن بدن مطرح است و اغلب اين روش‌ها هم مورد تائيد صاحب‌نظران نيست تصميم گرفتيم با دکتر سيد‌رضا رضايي درياکناري، پزشک و متخصص طب ايراني به گفت‌وگو بنشينيم و با طرح پرسش‌هايي به اصلاح باورهاي نادرست بپردازيم .
  هر چه هواي منطقه سکونت گرم‌تر، فرد جوان‌تر و به اواسط روز نزديک‌تر باشيم بخصوص در جنس مذکر که گرمي مزاج بيشتري دارد گرماي هوا آسيب‌زا‌تر خواهد بود. در اين شرايط مصرف غذاهاي حاوي ادويه‌جات همچون دارچين، زنجبيل، فلفل و زردچوبه بايد به حداقل برسد و نوشيدني‌هاي مورد استفاده کم‌نمک و کم‌شيرين با ميزان ترشي بيشتر باشد. نمک و شيريني جات به دليل طبع گرم باعث افزايش دماي بدن مي‌شوند. در برخي شبکه‌هاي مجازي طب سنتي و منابع غيرموثق به افراد توصيه شده که با مصرف خوراکي‌هاي با مزاج گرم همچون غذاهاي تند و تيز و خوردن خرما با کمک به افزايش سوخت و ساز و تعريق بيشتر، دماي بدن‌تان را تقليل داده و خنک شويد. دکتر رضايي ضمن رد اين موضوع مي‌گويد مصرف خوراکي‌هاي با طبع گرم بخصوص در افراد با مزاج گرم و‌ تر اخلاط را سوزانده و تبديل به سودا مي‌کند و مي‌تواند باعث تيرگي پوست، خلق و خوي بد، خشکي مزاج، کاهش انرژي، بروز بيماري‌هاي گرم مثل کهير و خارش و داغي وگرگرفتگي شود.
  ارتباط تنگاتنگ کولر گازي و گرمازدگي
  استفاده مستمر از کولر گازي در منزل و محل کار که دماي آن پايين‌تر از ۲۰-۱۸ درجه سانتي‌گراد باشد مي‌تواند موجبات بروز بيماري‌هاي سرد را در فرد فراهم کند ضمن اين‌که چون اين افراد بدن‌شان به گرماي هوا عادت ندارد احتمال اين‌که با دور شدن از کولر گازي و ورود به هواي گرم دچار خستگي گرمايي و گرمازدگي شوند بيشتر است.
  چرا دوش آب سرد نگيريم‌؟
  بسياري از افراد معتقدند که با دوش آب سرد مي‌توان دماي بدن را پايين آورد، اما در مقابل قديمي ترها بر اين باورند که اين کار باعث بروز شوک و ايست قلبي مي‌شود. دکتر رضايي پاسخ مي‌دهد آمار دقيقي از بروز ايست قلبي که ناشي از تماس بدن با آب سرد باشد گزارش نشده است اما از ديدگاه طب سنتي اين روش مورد تائيد نيست. وقتي بدن گرم است منافذ پوست، غدد عرق و عروق سطحي بدن در حالت انبساط هستند و اگر از آب خيلي سرد استفاده شود اين منافذ بسته و تعريق و خروج گرماي بدن امکان پذير نخواهد بود و در نتيجه سردي آب، داغي بيشتري در بدن احساس مي‌شود. اما دوش گرفتن با آب ولرم مي‌تواند به تبادل حرارت بدن کمک کرده و دما را تقليل دهد. حتي خيس و نمدار کردن نقاط ضربان دار بدن با آب معمولي و نه کيسه يخ مثل دور گردن، مچ دست و پا، کشاله ران و پيشاني و باد زدن آن با دست و نه به واسطه کولر و پنکه مي‌تواند به کاهش دماي بدن کمک کند.
  فلزاتي براي خنک شدن بدن
  در برخي و‌بگاه‌ها و کانال‌هاي مجازي ادعا مي‌شود که با استفاده از گردنبند و دستبندهاي فلزي دماي بدن‌تان را تقليل دهيد. واقعيت اين است که از ديدگاه طب سنتي برخي فلزات مزاج سرد داشته و مي‌تواند براي گرم مزاجان کمک‌کننده باشد. اما اين‌که بگوييم گردنبندهاي فلزي مي‌توانند باعث خنک شدن بدن شوند بيشتر حالت تلقيني داشته و نمي‌تواند زياد موثر باشد.
  چرا نبايد آب يخ بخوريم؟
  از ديدگاه طب سنتي مصرف آب يخ سبب عملکرد نامطلوب کبد و دستگاه گوارش مي‌شود و در مواردي به بروز کبد چرب کمک مي‌کند. بهتر است در فصول گرم سال به جاي آب يخ از دوغ کم نمک و سکنجبيني که سرکه خانگي آن بيشتر از عسل يا شيره‌اش باشد استفاده شود. حتي مصرف ليموي ترش، آبغوره يا آب نارنج هم به تنهايي توصيه مي‌شود.
  با بدن‌هاي مرطوب چه کنيم‌؟
  افراد زيادي هستند که بيش از گرمي هوا، از تعريق زياده از حد و مرطوب شدن بدن شکايت دارند. رطوبتي که باعث عرق‌سوز شدن و در مواقعي تنگي نفس مي‌شود. دکتر رضايي مي‌گويد تعريق بيش از حد و نامطبوع نشان‌دهنده بالا بودن اخلاط بد و سموم زايد در بدن است. به طور کلي تعريق حتي پس از ورزش بايد سبک و بدون بو باشد. اين افراد ابتدا بايد با مراجعه به متخصصان طب سنتي اقدام به پاکسازي بدن از سموم کرده و براي خارج کردن مواد زائد تجمع يافته در زير پوست از نوره يا همان داروي نظافت استفاده کنند. داروي نظافت برخلاف تصور عامه مردم تنها براي رفع موهاي زائد بدن نيست و مهم‌ترين کاربرد آن کمک به خروج سموم زير پوستي است. نوره از زرنيخ و آهک تهيه شده و انواعي که در بازار موجود است اغلب حاوي ترکيبات شيميايي است که توصيه به مصرف انواع طبيعي و اصل آن است.
  فاخره بهبهاني

برچسب ها

ارسال دیدگاه