دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

راه هاي مقابله با فراموشي

 آرزو
 ۴ آذر ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • راه هاي مقابله با فراموشي

  خبرگزاري آريا – فراموشي يا از ياد بردن حالتي است که داده‌ها يا اطلاعات ذخيره شده در حافظه بلند مدت فرد از بين رفته و يا تغيير مي‌کند.
  به گزارش خبرگزاري آريا از باشگاه خبرنگاران، از خاطر بردن و يا به ياد نداشتن مطلبي که گاهي آنقدر آزار دهنده مي‌شود که غيرقابل تحمل است. اما چه مي‌شود که فردي فراموشي مي‌گيرد و يا از طرفي آيا راهکاري براي درمان فراموشي وجود دارد يا خير؟
  فراموشي چيست؟
  فراموشي (Forgetting) يا از ياد بردن يا به ياد نياوردن حالتي است که داده‌ها يا اطلاعات ذخيره شده در حافظه بلند مدت فرد از بين مي‌روند يا تغيير مي‌يابند.
  فراموشي فرايندي ناگهاني يا تدريجي است که در آن خاطرات گذشته نمي‌توانند از ذخيره حافظه فرا خوانده شوند. فراموشي مي‌تواند کوتاه مدت يا هميشگي باشد. فراموشي علل مختلفي دارد.
  افزايش سن و دارو‌ها از مهمترين آن‌ها هستند.
  دلايل فراموشي
  رابطه جنسي ممکن است به طور موقت سبب فراموشي شود. فراموشي که از اين طريق حاصل مي‌شود نوعي فراموشي موقت و زودگذر است که به فراموشي زودگذر جهاني معروف است.
  شايد گاهي اوقات برايتان اتفاق افتاده باشد که براي چند لحظه به ياد نمي‌آوريد که کجا هستيد، ساعت چند است و …، اما خودتان و اعضا خانوادتان را مي‌شناسيد. رابطه جنسي ممکن است يکي از آن مواقعي باشد که پس از آن دچار اين مشکل مي‌شويد.
  در طول بارداري و پس از آن ممکن است فعاليت مغز کمي دچار تغييرات شود. بعضي از خانم‌هاي باردار مي‌گويند که حافظه شان کمي درحين بارداري ضعيف عمل مي‌کند، اما تحقيقات هنوز صحت اين مسئله را تاييد نکرده اند چرا که در آزمايشاتي که بر روي حافظه خانم‌هاي باردار انجام شد مشخص شد که در طول بارداري و پس از ان حافظه خانم‌ها کمي ضعيفتر از قبل عمل مي‌کند که احتمال مي‌رود فشار و استرسي که در اين دوران به خانم‌ها وارد مي‌شود سبب ضعيف شدن حافظه شان مي‌شود.
  از سن ۲۰ سالگي به بعد، سلول‌هاي مغز از بين مي‌روند و همين باعث تغيير در چگونگي به حافظه سپردن مي‌شود. البته اين مسئله کاملا طبيعيست. اما مي‌توان با داشتن فعاليت، روند از بين رفتن سلول‌ها را کاهش داد. ورزش کردن، رقصيدن، مطالعه کردن، جدول حل کردن و در اجتماع فعاليت داشتن مي‌تواند به گونه‌اي روند تحليل سلول‌هاي مغز را کاهش دهد.
  صبحانه نخوردن باعث فراموشي مي‌شود. صبحانه را از دست ندهيد. صبحانه هوش را افزايش نمي‌دهد، اما باعث مي‌شود که بهتر به خاطر بياوريد. مثلا به يک سخنراني رفته ايد يا در جلسه‌اي حاضر شده ايد اگر صبحانه نخورده باشيد محال است که سر خط را گم نکنيد و حتم به يقين فراموش مي‌کنيد که چه مي‌خواستيد بگوييد. اين فراموشي به دليل کاهش قند خون است.
  استرس ناگهاني ممکن است حافظه تان را قوي‌تر کند. با ديدن صحنه‌اي ناراحت کننده و يا وحشتناک، هورمون استرس منفجر مي‌شود و حافظه قوي‌تر عمل مي‌کند و طرف هوشيارتر مي‌شود. اما اگر اين استرس به طور مداوم ادامه پيدا کند بدن نمي‌تواند با آن سازگاري حاصل کند. استرس طولاني مدت و مزمن مي‌تواند بخشي از مغز را تحليل ببرد و به يادآوردن و تمرکز گرفتن را دچار مشکل کند؛ که همين مسئله منجر به بيماريهايي، چون افسردگي، دلواپسي، مشکلات قلبي و ديابت مي‌شود.
  آنتي هيستامين‌ها و قرص‌هاي خواب به حافظه صدمه وارد مي‌کنند. ميليون‌ها نفر در آمريکا از قرص‌هاي آنتي هيستامين براي درمان آلرژي و يا قرص‌هاي خواب آور استفاده مي‌کنند که مشکلات موقت حافظه را در بر دارند. همچنين برخي انواع قرص‌هاي کاهش کلسترول خون تا حدودي حالت گيجي و کم کاري حافظه را در بر خواهند داشت. خوشبختانه زمانيکه مصرف دارو را متوقف کنيد مشکلات حافظه هم از بين خواهد رفت.
  بعضي‌ها مي‌گويند که با شروع يائسگي، حافظه مان کمتر شده است، اما اين تفکر کاملا اشتباه است. ماه‌هاي آخر قاعدگي زنان، يعني چند ماه قبل از شروع يائسگي ممکن است تغييرات هورموني منجر به يک سري مشکلات شود. احساس گرما و حرارت زياد، و تا حدودي از دست دادن حافظه به سراغ ۶۰% از خانم‌ها مي‌آيد که خوشبختانه موقت است. پس از گذشت تقريبا يکسال از يائسگي اين مشکلات رفع شده و به حالت اوليه باز مي‌گردد.
  کلم بروکلي براي تقويت حافظه مفيد است. سبزيجات برگدار سبز مثل اسفناج و يا کلم بروکلي براي قلب و حافظه بسيار مفيد است. افرادي که اين سبزيجات را مي‌خورند خيلي ديرتر حافظه شان را ازدست مي‌دهند. غذا‌هايي که فوليک ايد فراوان دارند مانند عدس، نخود و حبوبات مي‌توانند به تقويت حافظه کمک زيادي بکنند. ماهي به دليل داشتن امگا ۳ فراوان، به مغز کمک زيادي مي‌کند.
  بازي‌هاي فکري فراموشي را از شما دور مي‌کند. مطالعه‌اي در سال ۲۰۱۱ نشان داده است که افرادي که به طور مرتب با بازي‌هاي فکري سرگرم اند و جدول حل مي‌کنند از هر سني هم که شروع به اين کار کنند تا ۲٫۵ سال روند تحليل حافظه شان را به تعويق مي‌اندازند. فعاليت‌هايي مثل خواندن، بازي‌هاي تخته اي، آلات موسيقي، رقصيدن، ورزش کردن، زوال عقل را کاهش مي‌دهند.
  تا حالا کاري را که بايد انجام مي‌داديد، فراموش کرده‌ايد؟
  در روز‌هاي پرمشغله، فراموشي اتفاقي طبيعي است. از اين روش‌ها استفاده کنيد تا از زماني که در اختيار داريد به‌درستي بهره‌برداري کنيد، از ذهن‌تان مراقبت کنيد و سالم بمانيد. به همان اندازه که فکر کردن به خاطرات مهم‌تان آن‌ها را در ذهن‌تان زنده نگه مي‌دارد، فکر کردن به کار‌هايي که بايد انجام دهيد نيز از فراموشي پيشگيري مي‌کند.
  راهکار‌هايي موثر براي درمان فراموشي و تقويت حافظه
  اگر احساس مي‌کنيد حافظه ي‌تان تحليل رفته و همه چيز را فراموش مي‌کنيد؛ زود نااميد نشويد و به جاي تسليم شدن دنبال راه حل باشيد.
  برخلاف چيزي که اکثرتان فکر مي‌کنيد، حافظه‌ي قوي مي‌تواند اکتسابي باشد.
  براي هرکسي گاهي پيش مي‌آيد که کار يا رويداد مهمي را فراموش کند.
  فراموشي براي بسياري از افراد بخشي از معضلات روزمره است.
  درمان فراموشي و تقويت حافظه هم مانند هر مشکل ديگري راهکار‌هايي دارد، که البته شايد همه از آن باخبر نباشند، اما شما مي‌توانيد در ادامه از آن مطلع شويد:
  زمان و فعاليت‌هاي‌تان را سازمان‌دهي کنيد
  براي درمان فراموشي و تقويت حافظه، يک دفترچه يادداشت کوچک براي نوشتن کار‌هايي که بايد انجام بدهيد همراه داشته باشيد. اگر در حال انجام کاري مهم حواس‌تان پرت شد، نوشتن کاري که بعدا بايد انجام بدهيد به شما کمک مي‌کند راحت‌تر آن را به خاطر بياوريد.

  مي‌توانيد از اپليکيشن نوت‌پد روي موبايل، تبلت يا کامپيوترتان نيز استفاده کنيد و يک فهرست کوتاه الکترونيکي از کار‌هايي که بايد انجام بدهيد تهيه کنيد.
  کارهايتان را روي تقويم علامت بزنيد
  اگر مشغول تحصيل، کار يا مراقبت از خانواده‌تان هستيد، سخت است همه‌ي وظايف، قرار‌هاي ملاقات و اتفاقات مهم روز، هفته و ماه را در ذهن‌تان نگه داريد. استفاده از تقويم به شما کمک مي‌کند کار‌هايي را که بايد در زمان و تاريخ معيني انجام بدهيد فراموش نکنيد.
  براي به‌ياد‌آوردن رويداد‌هاي مهم کاري و خانوادگي، يک تقويم ماهانه در محل کار يا منزل‌تان در معرض ديد قرار دهيد. از تقويمي که در محل کار قرار مي‌دهيد براي علامت زدن جلسات کاري مهم يا تولد همکارتان استفاده کنيد. از تقويمي که در خانه قرار مي‌دهيد براي يادآوري سفر‌هاي پيشِ‌رو و همچنين قرار‌ها و رويداد‌هاي مهم خانوادگي استفاده کنيد.
  براي به‌روز نگه داشتن برنامه‌هاي‌تان يک تقويم هم در کيف‌دستي يا موبايل تان داشته باشيد.
  براي خودتان يادآور تنظيم کنيد
  براي اينکه کار‌هاي روزمره را مانند مصرف دارو در زمان خاص يا بيدار شدن در زمان خاص، آسان‌تر به‌ياد آوريد روش‌هاي مختلفي هست. مي‌توانيد از روش‌هاي زير براي درمان فراموشي و تقويت حافظه استفاده کنيد:
  يادداشتي بنويسيد و آن را جلوي چشم‌تان قرار دهيد، نزديک صفحه‌ي کامپيوتر، روي در يخچال، يا روي آينه‌ي دستشويي.
  هشدار تنظيم کنيد. اگر لازم است در طول روز براي کار‌هايي غير از بيدار شدن هشدار تنظيم کنيد، از هشدار موبايل‌تان، يا ساعتِ زنگ‌دار، يا هر وسيله‌ي ديگري که قابليتِ هشدار دارد استفاده کنيد.
  خودتان را عادت دهيد
  مثلا اگر هميشه فراموش مي‌کنيد براي کلاس يوگايي که بعد از ساعت کار داريد، زيرانداز همراه ببريد، مي‌توانيد اين کار را به بخشي از فعاليت‌هاي روزمره‌تان تبديل کنيد و براي خودتان يک عادت جديد خلق کنيد. عادت کردن براي بعضي‌ها بيشتر از بقيه زمان مي‌برد، اما انجام‌شدني است. از روش «يادآوري، عمل، جايزه» براي عادت دادن خودتان استفاده کنيد.
  يادآوري با نشانه‌گذاري کار‌هاي روزمره. کاري را که هر روز انجام مي‌دهيد براي يادآوري کاري ديگر نشانه‌گذاري کنيد. مثلا فرض کنيد هر شب قبل از خواب لباس روز بعد را آماده مي‌کنيد، همين را علامت‌گذاري کنيد تا به‌ياد بياوريد زيراندازتان را در کيف‌تان بگذاريد. کار‌هايي را که معمولا فراموش مي‌کنيد روي عادات روزمره‌تان سوار کنيد.
  عمل، بخشي است که کار را انجام مي‌دهيد. در مثال بالا عمل، برداشتن زيرانداز يوگاست. نخ‌دندان کشيدن، خاموش کردن چراغ، پرداخت قبوض و غيره، نمونه‌هاي ديگر هستند.
  جايزه، پاداش عمل‌تان است. اگر هميشه اتفاق خوبي در پي عملي رخ دهد، براي تکرار آن بيشتر ترغيب مي‌شويد. حتي مي‌توانيد هر دفعه که آن عمل را تکرار مي‌کنيد با گفتن جملات ساده‌اي مانند «آفرين که انجامش دادي!» خودتان را تشويق کنيد.
  طفره نرويد
  ممکن است کاري را به دليل اينکه وقت‌گير است، جذاب نيست، پراسترس است يا به نظرتان زياد مهم نيست به تعويق بيندازيد. اما وقتي موعد مقرر فرامي‌رسد، براي انجام دادنش دست و پا مي‌زنيد، زيرا آن کار را به کلي فراموش کرده‌ايد يا مدام پشتِ گوش انداخته‌ايد.
  وقتي کاري را به تعويق مي‌اندازيد يا فراموش مي‌کنيد، دليل آن تلفيقي از اجتناب فعال و فراموش‌کاري است.
  کار‌هايي را که هميشه فراموش مي‌کنيد مشخص کنيد، ممکن است فراموش‌کاري شما ناشي از طفره رفتن باشد. وقتي بفهميد از چه چيز‌ها و کار‌هايي طفره مي‌رويد، کمتر آن‌ها را فراموش مي‌کنيد و راهي پيدا مي‌کنيد تا اين عوامل استرس‌زا را از ميان برداريد.
  عوامل حواس‌پرتي را که باعث فراموش‌کاري‌تان مي‌شود شناسايي کنيد
  در يک زندگي پرمشغله و پراسترس، ممکن است برخي از اعمالي که شما و ديگران انجام مي‌دهيد حواس‌تان را از انجام کارهاي‌تان پرت کند. حواس‌پرتي ممکن است ناشي از عوامل محيطي‌اي باشد که مانعِ تمرکز و حواس‌جمعي‌تان مي‌شوند.
  آيا در مدرسه، دانشگاه يا محل کارتان افرادي هستند که مرتبا زمان و انرژي‌تان را هدر مي‌دهند؟ ممکن است همان‌ها عوامل محيطي حواس‌پرتي و عدم تمرکزتان باشند.
  آيا مسئله‌اي شما را نگران کرده و تمرکزتان را مختل کرده‌است؟ با متمرکز کردن وقت و انرژي‌تان روي نگراني‌ها، کمتر مي‌توانيد کار‌هايي را که بايد انجام بدهيد به خاطر بياوريد.
  اول و آخر هر روز زمان معيني را به چک کردن پيام‌هاي‌تان اختصاص دهيد. براي به حداقل رساندن حواس‌پرتي در محل کار، پيام‌رسان‌تان را غيرفعال و موبايل‌تان را سايلنت کنيد. اگر در دفتر خودتان کار مي‌کنيد، زماني که به تمرکز نياز داريد و نمي‌خواهيد حواس‌تان پرت شود، در را ببنديد.
  از ذهن‌تان مراقبت کنيد
  روزتان را با جلسات، رويداد‌ها و کار‌هاي روزمره به نحوي پر نکنيد که براي استراحت وقت نداشته باشيد. قرار نيست در مسابقه‌ي ذهن‌مشغولي شرکت کنيد! ذهن‌تان نبايد هميشه و بي‌وقفه مشغول باشد. حتما زماني را به خودتان اختصاص دهيد تا به علت کار زياد دچار تنش نشويد.
  اگر دانشجو يا دانش‌آموز هستيد، حواس‌تان باشد تکاليف و فعاليت‌هاي جانبي شما را از پا در نياورد. استراحت را فراموش نکنيد، مخصوصا زماني که بيشتر از دو ساعت به صفحه‌ي کامپيوتر خيره شده‌ايد.
  اگر شاغل هستيد، تايمِ کاري و تايمِ شخصي را جدا کنيد، اجازه ندهيد تمام وقت‌تان صرف کار شود.
  اگر فرزندي داريد يا از کسي مراقبت مي‌کنيد، حتما هر روز يا هر هفته کاري را به خودتان اختصاص دهيد. مي‌توانيد زندگي‌تان را وقف مراقبت کنيد، اما براي جلوگيري از فرسودگي و استرس، نياز داريد زماني متعلق به خودتان داشته باشيد.
  مغزتان را تمرين دهيد
  با کمک بازي‌ها و سرگرمي‌هايي که نياز به تمرکز دارند و قدرت ذهني‌تان را افزايش مي‌دهند، مغزتان را فعال نگه داريد. همانطور که تمرينات فيزيکي سلامتي‌تان را حفظ مي‌کنند و استرس را کاهش مي‌دهد، اين فعاليت‌ها نيز در حفظ سلامت مغزتان مؤثر است.
  پازل و بازي فکري؛ سعي کنيد هر روز جدول و سودوکو حل کنيد، پازل کلمات بازي کنيد، يا هر بازي مشابه ديگري که به تمرکز و فعاليت ذهني نياز دارد انجام دهيد.
  موسيقي بنوازيد؛ ساز زدن مي‌تواند تمرکز و يادگيري‌تان را تقويت کند، زيرا لازم است روي نواختن نت‌هاي صحيح تمرکز کنيد و با ترانه‌اي که مي‌نوازيد همگام باشيد.
  کتاب بخوانيد؛ کتاب خواندن تمرکز و قوه‌ي تخيل‌تان را تقويت مي‌کند.
  براي درمان فراموشي و تقويت حافظه، بهتر است اول از سوابق پزشکي خانواده‌تان آگاه باشيد. آيا در خانواده‌تان سوابق جنون، اختلال تيروئيد يا اختلال ذهني موجود است؟ در مورد اوضاع سلامتي خود و سوابق پزشکي خانواده‌تان با پزشک‌تان بي‌پرده صحبت کنيد تا از ميزان احتمال وقوع اختلال حافظه آگاه شويد.
  عوارض جانبي بعضي دارو‌ها روي حافظه تأثير مي‌گذارند. در مورد دارو‌هايي که مصرف مي‌کنيد و احتمال وقوع اختلال حافظه در پي مصرف آنها، با پزشک‌تان صحبت کنيد.
  بعضي بيماري‌ها مانند اختلالات تيروئيد، هشياري شما را تحت تأثير قرار مي‌دهند. با کمک آزمايشات پزشکي از هرگونه بيماري‌اي که ممکن است فراموشي شما را افزايش دهد پيشگيري کنيد.
  فراموشي، عدم تمرکز و خستگي ممکن است از عوارض يک اختلال روحي کشف نشده باشد. با يک روانشناس يا روانپزشک در مورد علائم افسردگي، اضطراب، استرس و عدم تمرکز صحبت کنيد.
  خاطرات مهم‌تان را به ياد داشته باشيد
  شما موقعيت‌هاي احساسي را آسان‌تر به ياد مي‌آوريد. زماني را که بسيار خوشحال بوديد به خاطر آوريد. هنگامي که از نظر عاطفي برانگيخته مي‌شويد، بيشتر از اطلاعات، خاطرات را به ياد مي‌آوريد.
  هر روز اندکي درباره‌ي خاطرات خوب گذشته تأمل کنيد. آن‌ها منابعي هستند که به شما ثبات و انگيزه مي‌بخشند، به اين ترتيب مي‌توانيد از فراموشي جلوگيري کنيد.
  خاطرات خوب را با تعريف کردن آن‌ها زنده نگه داريد.
  اگر نگران هستيد اتفاقات مهم گذشته را فراموش کنيد، با خانواده و دوستان‌تان بيشتر درباره‌ي آن‌ها صحبت کنيد. يادآوري خاطرات گذشته روابط عاطفي را تقويت مي‌کند.
  روش‌هاي مناسبي براي صحبت کردن با نسل‌هاي مختلف درمورد خاطرات گذشته پيدا کنيد. با خويشاوندان مسن‌تر صحبت کنيد. تجربيات زندگي خودتان را با تجربيات والدين، پدربزرگ، مادربزرگ و بزرگ‌تر‌هاي فاميل مقايسه کنيد.
  يادگاري تهيه کنيد
  هر يک از مراحل مهم زندگي، مهماني‌هاي خانوادگي، تعطيلات به‌يادماندني و مسافرت‌ها ممکن است براي‌تان خاطرات باارزشي باشند. يک يادگاري، خاطرات‌تان را به شما يادآوري مي‌کند و از فراموش شدن‌شان جلوگيري مي‌کند. روش‌هاي زيادي براي تهيه‌ي يادگاري وجود دارد. براي زنده نگه داشتن خاطرات‌تان مي‌توانيد از روش‌هاي زير استفاده کنيد.
  آلبوم و قاب‌ عکس
  جعبه‌ خاطراتي که يادگاري‌هايتان را در آن نگه داريد.
  صنايع دستي، مانند لحافي که از پارچه‌هاي قديمي و خاطره‌انگيز دوخته شده است.
  ويدئو يا فيلمي که از رويدادي تهيه‌کرده‌ايد.
  خاطرات‌تان را بنويسيد
  با نوشتن و فاش کردن افکارتان هنگام وقوع يک رويداد، زمان حال را ثبت مي‌کنيد. دفترچه خاطرات، به شما کمک مي‌کند خاطرات‌تان را زنده نگه داريد. ممکن است سال‌ها بعد به نوشته‌هاي‌تان نگه کنيد و تغييراتي تأمل برانگيز بيابيد.
  نوشتن شخصي‌ترين روش ثبت خاطرات است. يادداشت‌هاي شما مي‌توانند مفاهيم و جزئيات دقيقي را در اختيارتان قرار دهند که عکس‌ها از آن عاجزند.
  سلامت مغزتان را حفظ کنيد
  رژيم غذايي شما روي تمام اجزاي بدن تان از جمله مغزتان تأثير مي‌گذارد. با تغذيه‌ي سالم و پرهيز از غذا‌هاي مضر، عملکرد بدن و مغزتان را تقويت کنيد و توانايي تمرکز و يادآوري خاطرات‌تان را افزايش دهيد. حتما آبِ فراوان بنوشيد. مواد غذايي زير براي مغزتان مفيد هستند:
  سبزيجات معطر، انواع کلم و کاهو؛ مانند کلم بروکلي، کلم‌پيچ و مغز کاهو.
  انواع توت‌ها؛ از جمله بلوبري، گيلاس و شاه‌توت.
  ماهي و ديگر پروتئين‌هاي شامل اسيد‌هاي چرب امگا۳؛ مانند تخم‌مرغ، ماهي سالمون و تن ماهي.
  آجيل و انواع مغزها؛ مثل گردو، بادام درختي و بادام هندي.
  خواب کافي داشته باشيد
  خواب کافي (بين هفت تا نه ساعت در شب) به ذهن و بدن‌تان اجازه مي‌دهد تا پيش از آغاز يک روز پرمشغله، استراحت کنيد و نيرويي تازه بگيرد. بي‌توجهي به خواب کافي، کاهش تمرکز، فراموشي و اثرات منفي ديگري در پي دارد که فعاليت‌هاي روزمره‌ي شما را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
  نبايد براي انجام کار‌هاي اضافه يا کم‌اهميت از ساعت خواب‌تان بکاهيد. به همان اندازه که حفظ تمرکزتان براي‌تان مهم است بايد به خواب‌تان هم اهميت بدهيد.
  براي پيشگيري از بي‌خوابي و بي‌قراري در شب، يک چرخه‌ي خواب ثابت داشته باشيد.
  هر شب سر ساعت معيني به رختخواب برويد و ذهن‌تان را آزاد کنيد. براي شل کردن عضلات‌تان پيش از خواب دوش بگيريد، موسيقي ملايم گوش کنيد و مديتيشن کنيد.
  ورزش کنيد
  ثابت شده است ورزش منظم نه‌تن‌ها تناسب اندام شما را حفظ مي‌کند و قلب‌تان را سالم نگه مي‌دارد، همچنين به مغزتان خون بيشتري مي‌رساند؛ بنابراين فعاليت‌هاي جسمي نه‌تن‌ها براي بدن‌تان مفيد است، به مغزتان هم کمک مي‌کند.
  روش‌هاي زير را به کار ببريد تا سالم بمانيد
  باشگاه برويد و در کلاس‌هاي بدن‌سازي شرکت کنيد.
  روزي نيم ساعت در منزل، باشگاه يا محيط آزاد ورزش کنيد.
  يوگا، رقص يا هر ورزش ديگري که انعطاف‌پذيري بدن‌تان را افزايش مي‌دهد امتحان کنيد.
  بيرون برويد، در طبيعت گردش و پياده‌روي کنيد. شنا کنيد.
  تمرينات ورزشي کم‌فشار و کششي‌اي بياموزيد که مي‌توانيد در منزل انجام بدهيد.

برچسب ها

ارسال دیدگاه