دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

راههاي درمان کبد چرب

 آرزو
 ۱۸ آبان ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • راههاي درمان کبد چرب

  خبرگزاري آريا –
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  مواد غذايي مناسب درمان کبد چرب
  کبد چرب يکي از بيماري هاي رو به افزايش است که به سبب عادت هاي بد غذايي، کاهش تحرک و ايجاد مي شود. در واقع تجمع چربي و التهاب در کبد سبب چرب شدن کبد مي شود.
  بيماري کبد چرب به دو نوعِ کبد چرب الکلي و کبد چرب غيرالکلي تقسيم مي‌شود. علت اصلي بروز کبد چرب الکلي، مصرف بيش از اندازه‌ي الکل است درحالي‌که عواملي غير از سوءمصرف الکل در ابتلا به کبد چرب غيرالکلي دخالت دارند.
  به غير از مصرف بيش از حد الکل، عواملي مانند کلسترول خون بالا، فشار خون بالا، چاقي، ديابت نوع ۲، هپاتيت ويروسي، کاهش وزن سريع و سوء‌تغذيه مي‌توانند در بروز کبد چرب مؤثر باشند.
  معمولا بيماري کبد چرب در ابتدا علائم خاصي ندارد. هرچند ممکن است علائمي مانند دردهاي شکمي، احساس خستگي، کاهش اشتها و … در برخي افراد ظاهر شود. از اين رو تشخيص درست و به‌موقعِ بيماري کبد چرب، پيش از شروع روند درمان ضروري است.
  تاکنون درمان قطعي‌ِ کبد چرب شناسايي نشده است ولي عوارض منفي اين بيماري مي‌تواند با تغيير سبک زندگي، رژيم غذايي سالم و درمان‌هاي خانگي تا حد زيادي کاهش يابد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با ليموترش
  ليموترش ويتامين سي بالايي دارد. اين ويتامين با خاصيت آنتي‌اکسيداني خود به کبد کمک مي‌کند تا با توليد آنزيمي به نام گلوتاتيون، اثرات سموم را بر کبد خنثي کند. بنابراين ليموترش با خاصيت سم‌زدايي‌اش به‌عنوان يک درمان خانگي کبد چرب شناخته مي‌شود و به بهبود کبد چرب کمک مي‌کند. همچنين ترکيب ديگري که در ليموترش وجود دارد، نارنجين نام دارد و در کاهش التهابات کبدي مؤثر است.
  آب نصف يک ليموترش را در يک ليوان آب بريزيد و آن را ميل کنيد. اين کار را دو يا سه بار در روز و به‌مدت چند هفته تکرار کنيد. همچنين مي‌توانيد دو تا سه ليموترش را برش بزنيد، در ظرف آبي بريزيد و آن را در بازه‌هاي منظمي ميل کنيد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با خاکشير
  خاکشير يکي از بهترين گياهان دارويي براي درمان و پاکسازي کبد چرب است، براي اين منظور بايستي خاکشير را با ترنجبين مخلوط کنيد. ترکيب خاکشير با ترنجبين به خصوص در درمان سودا و بلغم تأثير به سزايي دارد. هم چنين اين ترکيب، بهترين نرم کننده مزاج هاي خشک (صفرا و سودا) مي‌باشد. يعني رطوبت دهنده به بدن هستند.
  همچنين خاکشير با آب پنير (ماء الجبن)، دارويي ضد سودا و ضد صفرا است و مفتح قوي کبد به خصوص بازکننده مسيرهاي کبدي به خصوص سودا مي باشد.استفاده از انواع بذرهاي ملين مانند خاکشير، اسفرزه، بارهنگ، تخم ريحان، تخم شربتي، بالنگو، شير خشت و ترنجبين نيز براي پاکسازي سموم کبدي مفيد است.
  ذکر اين نکته ضروري است که به طورکلي استفاده از داروهاي گياهي بايستي با تجويز پزشک باشد و در مورد پاکسازي کبد با خاکشير و ترنجبين به خصوص براي صفراوي مزاج‌ها بايستي با احتياط مصرف شود، اين ترکيب از دو ماده با طبيعت گرم و تر تشکيل شده و چون کبد را سريع پاکسازي مي‌کند، در غلبه با گرمي يک بيرون ريزي ايجاد مي‌کند که يک بيمار صفراوي نمي تواند اين حالت را تحمل کند.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با سير
  سير حاوي آليسين (يک نوع آنتي اکسيدان) است که يک ترکيب سولفوردار است و براي سم زدايي بهتر و موثرتر کبد لازم است. سير به کبد کمک مي کند تا بدن را از آلودگي جيوه، بعضي مواد افزودني موجود در غذاها و هورمون استروژن پاک کند.
  سير به فعالسازي آنزيم هايي که کبد را از سموم پاک مي کنند، کمک مي کند. همچنين داراي دو ترکيب طبيعي به نام هاي آليسين و سلنيوم است ،که به فرآيند پاکسازي کبد کمک مي کنند و از کبد در برابر آسيب سموم محافظت مي کنند علاوه بر آن ، سير ميزان کلسترول و تري گليسريد را کاهش مي دهد، که مانند بار سنگيني براي کبد هستند و مانع از عملکرد درست کبد مي شوند.
  براي ارتقا دادن سلامت کبد، از سير تازه به جاي سير فرآينده شده، چرخ شده و يا پودر سير استفاده کنيد.هر روز، ۲ تا ۳ حبه سير تازه بخوريد و در پخت غذا نيز از آن استفاده کنيد حتي مي توانيد بعد از مشورت با پزشک، از مکمل هاي سير نيز استفاده کنيد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با زنجبيل
  يکي ديگر از شيوه‌هاي کاهش جذب چربي در جريان گردش خون و اندام‌هاي داخلي گنجاندن زنجبيل در برنامه غذايي هفتگي است. افراد مي‌توانند يک تکه زنجبيل را درون يک کاسه ماست رنده و آن را پس از صرف وعده‌هاي غذايي ميل کنند. به اعتقاد برخي از درمانگران نوشيدن دمنوش زنجبيل در کنترل بيماري‌هاي کبد به ويژه کبد چرب نيز موثر است. مصرف دمنوش زنجبيل يا ماست کم چرب حاوي زنجبيل نيز به ويژه در وعده‌هايي که غذاي چرب مصرف کرده‌ايد، بسيار اهميت دارد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با شيرين بيان
  بيماران مبتلا به کبدچرب غيرالکلي اغلب داراي نشانه‌هاي وجود ميزان مضري از آنزيم‌هاي ترانس در کبد هستند (که با عنوان AST و ALT نيز شناخته مي‌شوند). بر اساس پژوهشي که در ۲۰۱۲ در کلينيک دستگاه گوارش و کبد قزوين در بخش مرکزي ايران انجام شد، شيرين بيان کمک مي‌کند اين آنزيم‌ها به ميزان نرمال برگردند.شرکت‌کنندگان اين پژوهش به مدت ۲ ماه روزانه يک کپسول حاوي ۲ گرم عصاره‌ي ريشه‌ي شيرين بيان دريافت مي‌کردند.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با مصرف سبزيجات
  مصرف سبزيجات جهت جلوگيري از ساخته شدن چربي توصيه شده است. به نظر مي رسد کلم بروکلي مانع از ساخته شدن چربي در کبد موش مي شود. مصرف ديگر سبزيجات مانند اسفناج، کلم بروکسل و کلم پيچ علاوه بر کمک به درمان کبد چرب مي تواند جهت کاهش وزن نيز موثر باشد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با مصرف ماهي
  مصرف ماهي جهت کاهش تورم و تنظيم چربي مفيد است. ماهي هاي چرب مانند ماهي سالمون، ساردين، تونا و قزل آلا منبع غني از اسيد هاي چرب امگا۳ مي باشند.اسيدهاي چرب امگا۳ سبب کاهش سطح چربي کبد و کاهش تورم مي شوند.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با گريپ فروت
  گريپ‌فروت داراي مقادير زيادي از ويتامين C و آنتي‌اکسيدان‌ها است که روند طبيعي پاکسازي کبد را بهبود مي‌دهند. بنابراين به طور مرتب يک ليوان کوچک آب گريپ فروت تازه بنوشيد. اين آبميوه به تقويت آنزيم‌هاي سم‌زدايي کبد کمک مي‌کند و همين به نوبه‌ي خود سبب مي‌شود که مواد سرطان‌زا و ساير سموم موجود در کبد خارج شوند.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با زردچوبه
  محققان دانشگاه «سنت لوئيس» از تاثير زردچوبه بر کنترل بيماري کبد چرب در افراد چاقي که به اين بيماري مبتلا هستند خبر داده اند. بر اساس اين تحقيقات مشخص شده، افرادي که از زردچوبه به عنوان يک چاشني در برنامه روزانه خود استفاده مي کنند کبد مقاوم تري در برابر ابتلا به بيماري کبد چرب دارند و احتمال ذخيره شدن ذرات چربي در کبد آنها کمتر است. از اين رو اين محققان به مردم توصيه مي کنند مصرف زردچوبه را به عنوان يک ادويه موثر و درمانگر در برنامه هفتگي و حتي روزانه خود بگنجانند.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با عسل
  عسل طبيعي غذايي سالم است. عسل غني از گلوکز، مواد معدني، آنتي اکسيدان ها و ويتامين هاست و اين يکي از گزينه هاي مناسب براي کبد شما ميباشد.
  مزاياي عسل و ليمو شامل محافظت از بدن دربرابر راديکال هاي سمي و مضر آزاد است که منجر بيماري هايي نظير: يبوست، آکنه يا جوش يا بسياري از مشکلات ديگر مي شود. سبک زندگي امروز ما با مواد شيميايي و کودهاي موجود باعث ورود آلودگي و آسيب هايي در بدن را افزايش داده است.
  آلودگي، عادات غذايي ناسالم و ديگر عوامل خارجي باعث انباشت سموم در بافت پوست، کبد و دستگاه تنفسي مي شود. بنابراين نوشيدن ليمو و عسل با آب به سم زدايي بدن کمک مي کند. اين باعث مي شود تا تونيک موثر کبد کمک کند که عملکرد آن را با خنثي سازي راديکال هاي مضر آزاد در بدن راحت تر مقابله نمايد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با سرکه سيب
  مصرف سرکه سيب براي بيماران مبتلا به کبد چرب مفيد است اما بايد در مصرف اين خوراکي هم مانند تمام خوراکي‌هاي ديگر، حد اعتدال را رعايت کرد.
  سيب سرشار از آنتي اکسيدان است و اين آنتي اکسيدان ها با راديکال هاي آزاد مقابله کرده در درمان کبد چرب بسيار موثر هستند. همچنين سيب حاوي اسيد ماليک است که يک عنصر اساسي براي پيشگيري از آسيب به کبد مي شود؛ در نتيجه کمک مي کند که اين ارگان در سلامت بهتري قرار داشته باشد. در سرکه سيب به دليل فرآيند تخمير اين خواص بيشتر مي شود. به همين دليل سرکه حاوي مواد احياکننده است و مصرف آن براي بيماران مبتلا به کبد چرب مفيد است و به درمان اين بيماري کمک مي کند.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با زرشک
  گياه دارويي زرشک به تغذيه‌ي کبد کمک مي‌کند و به اين ترتيب در انجام درست عملکردهاي کبد نقش مثبت دارد. شما مي‌توانيد اين گياه را هر روز به صورت مکمل‌هاي ۴۰۰ ميلي‌گرمي مصرف کنيد. اين گياه اگر بيش از دوز تعيين‌شده مصرف شود، سبب ايجاد سم و همچنين منجر به سقط جنين در زنان باردار مي‌شود (زنان باردار بايد از مصرف اين گياه پرهيز کنند). بنابراين با ارائه‌دهنده‌ي مراقبت‌هاي بهداشتي مشورت کنيد و آن را در دوز مناسب مصرف کنيد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با خارمريم
  خارمريم يکي از انواع گياهان دارويي است که مصرف آن نقش موثري در درمان و پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي کبدي دارد. اين گياه حاوي ترکيبي به نام «سيلي‌مارين» است، بنابراين استفاده از آن کاهش ميزان جذب چربي به ويژه چربي بد (LDL)، تري‌گليسيريد و کلسترول را به همراه دارد. به همين علت بسياري از درمانگران، اين گياه را از جمله موثرترين گياهان دارويي براي درمان کبد چرب مي‌شناسند و مصرف دمنوش اين گياه را در اين زمينه موثر مي‌دانند.
  مصرف اين گياه با مشورت متخصص طب سنتي مي‌تواند به بهبود عملکرد کبد کمک بسزايي کند و سرعت توليد دوباره سلول‌هاي کبدي را افزايش دهد.
  ۳٫۵ گرم دانه خارمريم را در ۱۵۰ سي سي آب جوش به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقيقه دَم و روزانه ۳ بار (نيم ساعت قبل از هر وعده غذايي) مصرف کنيد.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با سويا
  يکي از مهم ترين عواملي که مي تواند از رسوب چربي ها در بافت کبد جلوگيري کند، اصلاح رژيم غذايي است. به گفته محققان جايگزين کردن سويا و پروتئين گياهي به جاي پروتئين حيواني به ويژه گوشت قرمز مي تواند تاثير زيادي در کاهش جذب چربي و تري گليسيريد در بافت کبد داشته باشد.
  از اين رو، درمانگران به افراد مستعد ابتلا به کبد چرب و التهاب کبد توصيه مي کنند در طول هفته براي تهيه غذاهاي خود از گوشت قرمز و سويا کنار هم استفاده کنند و مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانند.
  راههاي درمان کبد چرب, درمان کبد چرب گريد 2
  درمان کبد چرب با هويج و چغندر
  هويج و ريشه‌ي چغندر منبع غني کاروتن گياهي – فلاونوئيدها و بتا کاروتن – هستند که به تحريک و بهبود عملکرد کلي کبد کمک مي‌کنند. هويج نقش مهمي در حذف تمام سموم از بدن ايفا مي‌کند و چغندر به جلوگيري از التهاب يا عفونت کبد کمک زيادي مي‌کند که در نهايت منجر به جلوگيري از هپاتيت، سيروزکبدي و کلستاز مي‌شود. از اين رو براي رفع مشکلات کبدي آنها را به طور منظم مصرف کنيد.
  گردآوري:بخش سلامت بيتوته

برچسب ها

ارسال دیدگاه