دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

درمان يبوست با ۹ دمنوش گياهي

 آرزو
 ۱۷ مرداد ۱۳۹۷
 0 views
 بدون دیدگاه

 • درمان يبوست با 9 دمنوش گياهي

  خبرگزاري آريا – قرن‌هاست که مردم از چاي‌هاي گياهي و دمنوش‌ها براي رفع مشکلات گوارشي از جمله تحريک سيستم گوارشي و کاهش يبوست استفاده مي‌کنند.
  به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، يبوست به وضعيتي گفته مي‌شود که روده فرد در يک هفته کمتر از سه بار کار کند. اما برخي نيز ممکن است در صورتي که هر روز روده‌شان کار نکند احساس يبوست داشته باشند. همچنين در اين وضعيت مدفوع خشک و سفت است و عمل دفع به سختي انجام مي‌شود.
  در اين مقاله سعي داريم به بررسي چاي‌هاي گياهي مختلفي که به حرکت روده‌ها و درمان يبوست کمک مي‌کنند بپردازيم.
  آيا چاي‌هاي گياهي مي‌توانند يبوست را درمان کنند؟
  نوشيدن مايعات گرم راهي عالي براي به دست آوردن آب کافي براي بدن و مصرف کافي مايعات يک روش طبيعي براي کاهش يبوست است.
  آب اضافي مدفوع را نرم‌تر کرده و کمک مي‌کند تا راحت‌تر دفع شود. در واقع کمبود آبِ بدن علت شايع يبوست است. گرماي چاي نيز ممکن است سيستم گوارشي را تحريک کرده و به کاهش علائم يبوست کمک کند.
  استرس يکي از عواملي است که مي‌تواند باعث ايجاد مشکلات گوارشي شود. به اين ترتيب چاي‌هاي گياهي مي‌توانند به حفظ آرامش افراد و از بين بردن اضطراب و در نتيجه کاهش علائم مشکلات گوارشي کمک کنند.
  ۹ چاي گياهي براي درمان يبوست
  مصرف دمنوش‌ها و چاي‌هاي زير اثرات ملين و تسکين عضلاني داشته و به کاهش يبوست و افزايش حرکات دوديِ روده کمک مي‌کند:
  ۱) چاي سِنا: سنا يکي از مواد ملين شناخته شده‌اي است که اغلب در چاي‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. چاي سنا از برگ‌هاي درختچه سناي اسکندريه تهيه مي‌شود. اين گياه حاوي ترکيباتي به نام گليکوزيدهاست که اثرات ملين دارد. بسياري از قرص‌هاي ملين حاوي غلظت بالايي از سنا بوده و مي‌توانند بهتر از چاي سنا در درمان يبوست اثرگذاري داشته باشند.
  ۲) چاي نعناع: چاي نعناع يکي از داروهاي طبيعي رايج براي مشکلات گوارشي بوده و بسياري از داروهاي ملين حاوي نعناع هستند. اثر تسکين دهنده “مِنتول” موجود در نعناع مي‌تواند باعث تسکين ناراحتي معده به هنگام حرکت مدفوع در روده‌ها شود. نوشيدن يک فنجان چاي نعناع پس از هر وعده غذايي ممکن است براي افرادي که از يبوست و ناراحتي معده رنج مي‌برند، مفيد باشد.
  ۳) چاي زنجبيل: در صورتي که مشکل يبوست ناشي از هضم ضعيف باشد، ريشه زنجبيل مي‌تواند مفيد واقع شود. بسياري از افراد از چاي زنجبيل براي تسکين تحريک سيستم گوارشي و بهبود هضم غذا بهره مي‌گيرند. چاي زنجبيل پس از يک وعده غذايي سنگين مي‌تواند به هضم غذا کمک کند. نوشيدن روزانه يک يا دو فنجان چاي زنجبيل پس از وعده‌هاي غذايي مي‌تواند به فرآيند گوارش غذا و توليد حرکات روده کمک کند.
  ۴) چاي قاصدک: چاي قاصدک (طرخشقون) مي‌تواند به کاهش علائم خفيف گوارشي مانند نفخ يا يبوست‌هاي گاه به گاه کمک کند. قاصدک کبد را براي توليد صفرا تحريک کرده و به طور غير مستقيم به يبوست کمک مي‌کند. اين چاي همچنين مي‌تواند به عنوان يک ادرارآور عمل کرده و آب بيشتري را به سيستم گوارشي و مدفوع اضافه کند که به رفع يبوست مي‌انجامد. براي تسهيل فرآيند گوارشي مي‌توانيد پس از وعده‌هاي غذايي يک فنجان چاي قاصدک بنوشيد.
  ۵) چاي سياه، چاي سبز يا قهوه: چاي سياه و سبز و قهوه نيز اثرات مليني دارند. چاي سياه، چاي سبز و قهوه به طور طبيعي شامل کافئين بوده که باعث تحريک روده‌ها در بسياري از افراد مي‌شود. اغلب اين نوشيدني‌ها در صبح و به منظور بيداري کامل از خواب و تحريک حرکات روده نوشيده مي‌شوند. با اين حال کافئين مي‌تواند عوارض جانبي منفي در افرادي که نسبت به آن حساسيت دارند، ايجاد کند.
  ۶) چاي ريشه شيرين بيان: چاي ريشه شيرين بيان يک تونيک رايج براي مشکلات گوارشي است. ريشه شيرين بيان اثر ضد التهابي داشته و به هضم کمک مي‌کند. بعد از هر وعده غذايي نوشيدن يک فنجان چاي ريشه شيرين بيان مي‌تواند به تسکين سيستم گوارش و تحريک حرکات روده منجر شود.
  ۷) چاي ريشه مارشمالو: ريشه گياه مارشمالو مانند شيرين بيان اثرات تسکين بخش داشته و خواص مليني آن، اين گياه را به گياهي رايج براي تهيه چاي‌هاي درماني تبديل کرده است. بهتر است يک فنجان از چاي مارشمالو را در آخر روز بنوشيد.
  ۸) چاي بابونه: بابونه گياهي شناخته شده و معطر است که در چاي‌ها براي اثرات تسکين دهنده‌اش استفاده مي‌شود. نوشيدن يک فنجان چاي بابونه پس از وعده‌هاي غذايي يا در آخر روز مي‌تواند به تسکين عضلات روده‌ها و تسريع حرکت روده کمک کند.
  ۹) چاي جعفري: جعفري گياهي رايج براي درمان اختلالات گوارشي است. چاي جعفري که حاوي برگ يا دانه‌هاي اين گياه است مي‌تواند به کاهش يبوست کمک کند. به طور سنتي بسياري از افراد برگ يا ساقه‌هاي جعفري را براي مقابله با مشکلاتي همچون بوي بد دهان و نفخ مي‌جوند.
  خطرات چاي‌هاي گياهي
  اگرچه بسياري چاي‌هاي گياهي را ملايم و تسکين دهنده مي‌بينند اما عوامل متعددي وجود دارد که بايد در مورد اين چاي‌ها در نظر گرفت.
  آيا چاي‌هاي گياهي براي کودکان بي خطر است؟
  بايد توجه داشت که چاي‌هاي گياهي را فقط بايد بزرگسالان مصرف کنند چرا که ممکن است بر کودکان اثرات متفاوتي داشته باشد. بهترين روش درمان يبوست در کودکان استفاده از داروهاي غيرنسخه‌اي است.
  عوارض جانبي چاي‌هاي گياهي
  برخي از مواد ملين موجود در چاي‌هاي گياهي مانند سنا مي‌تواند عوارض جانبي ايجاد کند و خطر برخي مشکلاتي مانند اسهال را افزايش دهند. همچنين برخي مواد فعال موجود در اين چاي‌ها مي‌توانند با بعضي از داروها تداخل داشته باشند. به همين دليل بهتر است پيش از مصرف اين چاي‌ها با پزشک خود در مورد تداخلات دارويي آن مشورت کنيد.
  استفاده طولاني مدت از چاي‌هاي گياهي
  اگرچه چاي‌هاي گياهي مي‌توانند يبوست‌هاي موردي را درمان کنند اما راه حل طولاني مدت براي درمان يبوست نيستند. براي درمان يبوست‌هاي مزمن بهتر است در کنار استفاده از چاي‌هاي گياهي براي تشخيص علت يبوست و راه حل‌هاي درماني طولاني مدت و موثر به پزشک متخصص مراجعه کنيد. يبوست ممکن است نشانه يک بيماري جدي باشد، بنابراين تشخيص علت آن اهميت دارد.
  درمان‌هاي ديگر براي يبوست
  بسياري از داروهاي بدون نياز به نسخه در دسترس هستند که مي‌توان از آنها براي درمان يبوست‌هاي موردي استفاده کرد.
  همچنين راهکارهاي زير مي‌تواند از ايجاد يبوست جلوگيري کند:
  مصرف کافي آب: مصرف کافي آب براي سلامت روده‌ها و عملکرد درست کلي بدن لازم است. افراد مبتلا به يبوست‌هاي مکرر بايد روزانه بيش از هشت ليوان آب بنوشند.
  افزايش فعاليت‌: فعاليت بدني سيستم گوارشي را تحريک و به حفظ حرکات روده به طور منظم کمک مي‌کند.
  کاهش استرس: تکنيک‌هايي مانند يوگا، تمرينات تنفسي و مديتيشن مي‌تواند به افرادي که به يبوست ناشي از استرس مبتلا هستند کمک کند.
  بهبود رژيم غذايي: خوردن مقادير زيادي از مواد غذايي حاوي فيبر بالا از جمله سبزيجات و ميوه‌هاي تازه مي‌تواند به تنظيم حرکات روده کمک کند.

برچسب ها

ارسال دیدگاه