دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

جنس قوي بعلاوه‌ي احساس

 آرزو
 ۱۶ آذر ۱۳۹۷
 4 views
 بدون دیدگاه

 • جنس قوي بعلاوه‌ي احساس

  خبرگزاري آريا –
  سن ميانسالي,اندوه ناشي از ميانسالي
  به نظر مي‌رسد ميانسالي براي مردان امروز با گذشته بسيار متفاوت است و انتظارات جديدي كه اطرافيان از مردان دارند، انتقال به دوره ميانسالي آنان را بيشتر با مشكل مواجه مي‌كند.
  سن ميانسالي ، مردان را در معرض آسيب قرار مي‌دهد . متخصصان، اندوه ناشي از ميانسالي را در مردان به عنوان كاتاليزوري قوي در رشد شخصي آنان مي‌دانند و برخي نيز اين دوره را يك فرصت مي‌دانند و معتقدند در اين مقطع مردان سوالاتي چون من كيستم؟ به چه چيزي معتقدم؟ و به چه چيزي واقعا علاقه دارم؟ را مطرح مي‌كنند. همچنين در اين دوره تمايلي در مردان وجود دارد كه آن را «برزخ جنس مخالف» مي‌نامند كه طي آن مردان متكي‌تر، نيازمندتر و متفكرتر و زنان مستقل‌تر و پرخاشگرتر مي‌شوند. مي‌توان گفت دوره ميانسالي در مردان زمان پذيرش خود واقعي آنان است در اين دوره مردان نياز به فردي قابل اعتماد دارند كه بتوانند با وي از واقعيت‌هاي مربوط به خود صحبت كنند. در اينجا دوستان خوب مي‌توانند بسيار مثمرثمر باشند، هر چند كه مردان در مقايسه با زنان كمتر از هنر ‌ايجاد رابطه دوستانه برخوردارند. در اين دوره معمولا برخي از مردان با مشكلات (جسمي ـ‌ روحي) روبه‌رو مي‌شوند كه در صورت مراقبت نشدن مي‌تواند آنان را با بحران مواجه كند. در اين نوشتار به برخي از مهم‌ترين اين مشكلات مي‌پردازيم:
  فشار رواني: در پاسخ به اين پرسش كه آيا واقعا مردان جنس قوي‌تر هستند، مي‌توان گفت از نظر بدن و وزن عضلات ممكن است چنين باشد ، اما زماني كه به مقاومت در برابر فشار رواني مي‌رسد، اينچنين نيست. بيشتر اوقات، مردان به علائم و نشانه‌هاي مرتبط با فشار رواني‌شان توجهي نمي‌كنند و نتايج خطرناك آنها را انكار مي‌كنند. معمولا زماني كه از مردان خواسته مي‌شود در مورد نشانه‌هاي جسمي‌شان در برابر فشارهاي رواني سخن بگويند، شايد آنان تنها به چند علامت اشاره كنند، در صورتي كه مردان تحت فشار رواني علائمي را از خود نشان مي‌دهند كه فقط مختص آنهاست و در زنان ديده نمي‌شود.
  فشارهاي رواني در مردان باعث به وجود ‌آمدن علائم (روان‌ ـ تني)‌ مي‌شود. يعني فشار رواني يا ذهني (فكري)‌ باعث اثرات فيزيولوژيكي يا بدني مي‌شود. بعضي مواقع فشارهاي رواني طولاني باعث ايجاد فرسودگي و نقص در اعضاي سالم و سيستم‌هاي بدن مي‌شود. بعضي موارد نيز فشار رواني باعث مي‌شود كه قسمتي از عضو بيمار روبه وخامت برود مانند زخم معده يا عضوي از بدن آمادگي براي از كار افتادن را پيدا كند مانند نارسايي قلبي كه تحت شرايط فشار رواني به وجود مي‌آيد. در حقيقت علائم روان ـ تني خيالي نيست ، زخم‌هاي معده واقعي است . آسم واقعي است و حملات قلبي نيز واقعي است. برخي از علائم فشار رواني كه مكررا در برخي از مردان ديده مي‌شود، ممكن است به حالتي باشد كه خود مردان نيز به آنها آگاه نباشند، مثلا اين علائم ممكن است به صورت حالات رواني مانند حالت تدافعي، افسردگي، بي‌نظمي، بي‌اعتنايي، وابستگي و اشكال در تصميم‌گيري خود را نشان دهد. حالت تدافعي منعكس‌كننده انتظارات غيرمنطقي است كه مرد با خود مي‌گويد «مردباش».
  يکي ديگر از خصوصيات ميان سالي اين است که اين دوره همراه باکاهش توانايي هاي بدني و انرژي رواني فوق العاده فرد است . اما اين دوران هم جزئي از زندگي است و لازم است براي آن تجهيز شويد
  افسردگي مردان معمولا ناشي از عصبانيت يا از دست دادن حساسيت‌هاست، تحت فشار رواني مردان از اين بابت احساس عصبانيت مي‌كنند كه چرا‌ آنها نتوانسته‌اند زندگي خود را از تمام جهات و موارد اداره نمايند. برخي از مردان نيز دچار حالت‌هاي خشن و تهاجمي مي‌شوند. بسياري از آنان نيز در اين مواقع دوست دارند مورد توجه قرار گيرند و از آنها مراقبت شود، در حالي كه اين احساس خود را نيز انكار مي‌كنند و گاه نيز فشار رواني در مردان حتي تصميم‌گيري‌هاي ساده را نيز دشوار مي‌سازد.
  با ميانسالي کنار آمدن!
  بسياري از روان شناسان دوره ميان سالي را پرفشارترين دوره زندگي دانسته اند که داراي ويژگيهاي زير مي باشد در اين دوره مسائل زندگي خانوادگي ،پرورش فرزندان ، به دست آوردن و نگهداري و ارتقاي شغل ،مشکلات تهيه مسکن فشارهاي گوناگوني را بر فرد وارد مي کند سنين ميانسالي همراه با تغييرات مهم رشدي در زمينه هاي فکري ، عاطفي ، اجتماعي و حتي زيستي است . اين سن مهمترين سالهاي بارآوري و پرورش فرزند است و زندگي پدر و مادر واقعيت بسيار مهمي از زندگي بزرگسالي است . يکي ديگر از خصوصيات ميان سالي اين است که اين دوره همراه باکاهش توانايي هاي بدني و انرژي رواني فوق العاده فرد است . اما اين دوران هم جزئي از زندگي است و لازم است براي آن تجهيز شويد.
  مشکلات خاص اين دوران را بپذيريد و با توکل بر خدا در جهت رفع آنها اقدام کنيد ، سعي کنيد از حمايت عاطفي دوستان و همسر خود استفاده کنيد .
  اما اگر احساس مي کنيد فشار رواني خيلي شما را آزار مي دهد ، موارد زير را خيلي جدي رعايت کنيد :
  با توجه به موارد يادشده براي غلبه بر فشارهاي رواني لازم است مردان موارد زير را به ياد داشته باشند:
  **احساس داشته باشيد و سعي كنيد احساستان را بيان كنيد.
  **گذشته را از آينده جدا كنيد و داستان‌هاي قديمي را دوباره و دوباره زنده نكنيد.
  **با صحبت كردن خود را تخليه كنيد، اين امر مي‌تواند جانشين حركات و رفتارهاي خشونت‌‌آميزتان شود.
  ** زماني كه دچار فشار رواني هستيد با افرادي مانند همسر، دوستان (زن يا مرد)‌،‌ والدين، بچه‌هاي بزرگ‌تر، برادر، خواهر يا همكارتان صحبت كنيد؛ كساني كه فكر مي‌كنيد عضوي از شبكه پشتيباني شما هستند.
  ** اگر در شرايط فشار رواني احساس مي‌كنيد كسي نيست كه با او صحبت كنيد، پس با يك متخصص حرفه‌اي صحبت كنيد.
  ** روي رفتار ديگران اثر (خوب)‌ بگذاريد، تا رفتارهاي آنها فشار رواني شما را كاهش دهد نه اين كه آن را افزايش دهد.
  منابع : جام جم – پيام تهران

برچسب ها

ارسال دیدگاه