دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

توصيه هايي در مورد تغذيه ماه رمضان

 آرزو
 ۱۳ آبان ۱۳۹۷
 3 views
 بدون دیدگاه

 • توصيه هايي در مورد تغذيه ماه رمضان

  خبرگزاري آريا –
  تغذيه ماه رمضان
  توصيه هايي در مورد تغذيه ماه رمضان
  دانشيار گروه تغذيه دانشگاه علوم پزشکي اهواز گفت: مصرف بادمجان، فلفل و ادويه در وعده سحر موجب تشنگي در طول روز مي‎شود.
  دکتر مجيد کارانديش در گفت‌وگو با ايسنا، تاکيد کرد: در صورتي که فردي به هر دليل تحت مراقبت پزشک قرار دارد، توصيه مي‌شود براي روزه گرفتن حتما ابتدا با پزشک خود مشورت کند.
  وي با اشاره به ضرورت توجه به تغذيه سالم و منطقي در ماه رمضان، افزود: هنگام افطار بهتر است مايعات گرم نوشيده شود و از باز کردن روزه با آب سرد و يا نوشابه پرهيز شود. آب، شير گرم و يا چاي کم‌رنگ بهترين نوشيدني براي افطار است.
  کارانديش تصريح کرد: توصيه مي‌شود هنگام افطار از قندهاي طبيعي مانند خرما، کشمش و يا عسل استفاده شود، به اين ترتيب اشتها کنترل مي‎شود. نوشيدن چاي کم‌رنگ، شير گرم، فرني، حليم کم‌ روغن و يا شله ‌زرد در وعده افطار توصيه مي‌شود. نان، پنير و سبزي و يا همراه با مغز گردو براي افطار غذاي مناسبي است. مصرف سوپ‎هاي ساده هم براي وعده افطار توصيه مي‌شود.
  اين متخصص تغذيه خاطرنشان کرد: مصرف سبزي در وعده افطار توصيه مي‌شود. استفاده از مقادير کافي ميوه، سبزي و آب و همچنين فعاليت بدني، بهترين روش‎ براي پيشگيري از يبوست در ماه رمضان است.
  دانشيار گروه تغذيه دانشگاه علوم پزشکي جندي‌شاپور اهواز تاکيد کرد: براي تامين آب از دست رفته بدن توصيه مي‌شود در فاصله زماني افطار تا سحر آب و مايعات کافي مصرف شود. وعده سحري بايد با آرامش مصرف شود به همين دليل به روزه‌داران توصيه مي‌شود با فاصله زماني مناسب از خواب بيدار شوند تا وعده سحري را با آرامش مصرف کنند.
  تغذيه ماه رمضان
  کارانديش گفت: خوردن تنقلات فراوان، انواع دسرها و شيريني‎هاي داراي شکر زياد در وعده افطار و سحر به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. خورش آلو و خورش سبزي غذاهايي ملين هستند در نتيجه براي پيش‌گيري از يبوست در ماه رمضان مصرف اين نوع غذا توصيه مي‌شود.
  وي افزود: تخم‌مرغ نيمرو ديرهضم است در نتيجه براي پيشگيري از ابتلا به سوزش معده توصيه مي‌شود در ماه رمضان تخم مرغ به صورت آب‌پز مصرف شود. سالاد بدون پياز، مکمل خوبي براي وعده‌هاي غذايي در ماه رمضان است و به همين دليل مصرف سالاد در وعده‌هاي افطار و سحر توصيه مي‌شود.
  دانشيار گروه تغذيه دانشگاه علوم پزشکي جندي‌شاپور اهواز خاطرنشان کرد: مصرف کله‌ پاچه و سيرابي موجب تشنگي زياد در طول روز مي‎شود در نتيجه مصرف اين‌ گونه غذاها در ماه رمضان توصيه نمي‌شود. در صورت اصرار به مصرف، توصيه مي‌شود به صورت کم‌ آب، کم ‌نمک و در وعده افطار مصرف شود.
  کارانديش گفت: مصرف نوشابه‎هاي گازدار در ماه رمضان توصيه نمي‌شود، زيرا موجب تحريک معده به خصوص در افراد مبتلا به التهاب معده (گاستريت) مي‌شود.
  وي با تاکيد بر رعايت بهداشت دهان و دندان در ماه رمضان، افزود: پس از وعده افطار و سحر بايد حتما دندان‎ها را به دقت و با مسواک شست‌وشو داد…../ايسنا

برچسب ها

ارسال دیدگاه