دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

توصيه هايي براي جلوگيري از عفونت مثانه و رحم در زنان

 آرزو
 ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
 1 views
 بدون دیدگاه

 • توصيه هايي براي جلوگيري از عفونت مثانه و رحم در زنان

  خبرگزاري آريا –
  عفونت رحم,عفونت مثانه در زنان,عفونت مجاري ادراري در زنان
  براي پيشگيري از عفونت مجاري ادراري مصرف ۸ ليوان آب در روز توصيه مي‌شود
  توصيه هايي براي جلوگيري از عفونت مثانه و رحم در زنان
  نزديک بودن دستگاه تناسلي زنان به دستگاه ادراري يکي از دلايل شيوع عفونت‌هاي ادراري در زنان است، زيرا باکتري‌ها مي‌توانند زودتر وارد دستگاه ادراري آنان شوند. عفونت‌هاي ادراري در زنان و دختران بيماري شايعي است، به‌طوري‌که ۲۰ درصد از آنان سالانه يک‌بار به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.
  مردان معمولاً کمتر دچار عفونت‌هاي ادراري مي‌شوند، اما بيماري آن‌ها در صورت ابتلا جدي‌تر است. حدود ۹۰ درصد از عفونت‌هاي مثانه به علت آلودگي با باکتري E.Coli است و شيوع آن در زنان چهار برابر مردان است. ممکن است زنان به عفونت کليه نيز دچار شوند که اين بيماري خطرناک‌تر از عفونت مثانه است و از جمله علائم آن درد در ناحيه پهلو، سوزش ادرار و تب مي‌باشد و ممکن است حتي بيمار نياز به بستري شدن پيدا کند.
  تماس جنسي و استفاده از قرص‌هاي ضدبارداري نيز از ديگر علل شيوع بيشتر عفونت‌هاي ادراري در زنان است. پروستات در مردان مسن باعث انسداد مجاري ادراري مي‌شود و زمينه ابتلا به عفونت‌هاي ادراري را فراهم مي‌کند. مثانه مي‌تواند به‌وسيله باکتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها و يا انگل‌ها عفوني شود. در واقع يکي از شايع‌ترين راه‌هاي ابتلا به عفونت مثانه آن است که ميکروارگانيسم‌ها از بيرون بدن وارد پيشابراه شود. در ديواره داخلي مثانه فضاهاي خالي کيسه‌مانندي وجود دارد که برخي از باکتري‌ها در آن پنهان مي‌شوند و از دسترس آنتي‌بيوتيک به دور مي‌مانند.
  تعداد بسيار زيادي از زنان به علت عدم رعايت بهداشت شخصي مبتلا به عفونت‌هاي رحمي نيز مي‌شوند که يکي از مهم‌ترين علت نازايي در زنان عفونت‌هاي رحمي است. از علل ابتلاي زنان مسن به عفونت‌هاي ادراري اين است که زنان در سن يائسگي با کاهش استروژن مواجه مي‌شوند و سيستم دفاعي آن‌ها ضعيف‌تر مي‌شود و در نتيجه مستعد عفونت‌هاي ادراري هستند.
  چه کساني بيشتر به عفونت ادراري مبتلا مي شوند؟
  در صورت وجود موارد غيرطبيعي در ساختمان مجاري ادراري که منجر به انسداد جريان ادرار گردد، همچنين در مرداني که پروستات بزرگي دارند، يا از سوند استفاده مي‌کنند و افرادي که مبتلا به ديابت يا بيماري‌هاي سرکوب‌کننده سيستم ايمني هستند ريسک اين بيماري افزايش مي‌يابد.
  دلايل بيماري عفونت ادراري در زنان
  – آسيب پيشاب‌راه
  – باکتري‌هايي که ‌ از راه خون به مثانه وارد مي‌شوند.
  – استفاده از کاتتر ادراري براي تخليه مثانه، مثلاً پس از زايمان يا جراحي.
  – باکتري‌هايي که از راه پوست اطراف ناحيه تناسلي و مقعدي به مجاري ادراري راه مي‌يابند.
  عفونت مثانه در زنان,عفونت رحم,عفونت مجاري ادراري در زنان
  تماس جنسي و استفاده از قرص‌هاي ضدبارداري از علل شيوع عفونت‌هاي ادراري در زنان است
  توصيه‌هاي تغذيه‌اي براي پيشگيري از عفونت ادراري و رحم
  √ براي پيشگيري از عفونت ادراري و رحم قره قاط مصرف کنيد. قره‌قاط ميوه‌اي است که مصرف آن مانع چسبيدن باکتري E.coli به مثانه و سلول‌هاي اپيتليوم واژينال مي‌شود و از عفونت دستگاه ادراري پيشگيري مي‌کند. عصاره قره‌قاط و زغال‌اخته به دليل داشتن پروآنتوسيانيدين، پيوستن باکتري‌ها به بافت مثانه را مهار مي‌کند.
  نوشيدن آب قره قاط شيرين نشده به‌طور منظم به کاهش خطر عفونت مثانه و مجاري ادراري کمک مي‌کند، اما دقت داشته باشيد که نوشيدن اين عصاره‌ها عفونت ادراري را درمان نخواهد کرد. پس اگر داراي علائم عفونت ادراري هستيد، بايد به پزشک مراجعه کنيد و آنتي‌بيوتيک دريافت نماييد.
  آب قره‌قاط باعث اسيدي شدن ادرار نيز مي‌شود. برخي از داروها وقتي ادرار اسيدي باشد، بهتر عمل مي‌کنند. قره قاط درختچه‌اي متعلق به خانواده Ericaceae مي‌باشد که از ديرباز به دليل اثرات کاهش قند و فشارخون در طب سنتي‌ ايران استفاده مي‌شده است. مهم‌ترين متابوليت‌هاي برگ و ميوه قره قاط را فنل‌ها و به‌ويژه آنتوسيانين‌ها تشکيل مي‌دهند که داراي خاصيت آنتي‌اکسيداني قوي هستند. نتايج نشان مي‌دهند برگ و ميوه گياه دارويي قره‌قاط سرشار از ترکيبات فنلي بوده و نيز خاصيت آنتي‌اکسيداني داشته، بنابراين مي‌توان از آن به‌عنوان يک منبع گياهي که داراي ترکيبات آنتي‌اکسيداني است در صنايع غذا و دارو استفاده کرد.
  √ براي پيشگيري از عفونت ادراري مواد غذايي حاوي آنتي‌اکسيدان مثل ميوه‌هايي چون زغال‌اخته، گيلاس و سبزيجاتي مانند کدوحلوايي و گوجه‌فرنگي را بيشتر مصرف کنيد.
  √ مصرف مواد غذايي حاوي فيبر مثل لوبيا، جو، ريشه سبزيجات مثل سيب‌زميني و دانه پسيليوم توصيه مي‌شود.
  √ براي پيشگيري از عفونت مجاري ادراري مصرف ۸ ليوان آب در روز توصيه مي‌شود. از مصرف بيش از حد کافئين پرهيز کنيد، زيرا باعث تحريک مثانه مي‌شود. به هنگام بروز عفونت ادراري بايد سريعاً براي درمان مراجعه نمود.
  √ از مصرف زياد مواد غذايي تصفيه‌شده مانند نان سفيد، پاستا و به‌ويژه شکر اجتناب کنيد.
  √ براي پيشگيري از عفونت ادراري و رحم مصرف چربي را محدود کنيد و روغن‌هايي مثل روغن‌زيتون يا روغن هسته انگور و روغن‌هاي گياهي را مصرف نماييد.
  √ مصرف اسيدهاي چرب ترانس را در رژيم غذايي خود کاهش دهيد يا در صورت امکان حذف کنيد، اين نوع اسيدهاي چرب معمولاً در مواد غذايي پخته‌شده در صنايع غذايي مثل کلوچه‌ها، کراکرها، سيب‌زميني سرخ‌کرده، مواد غذايي فرآوري شده و مارگارين وجود دارند. کاهش دريافت چربي در رژيم غذايي، سيستم ايمني را تحريک مي‌کند و به همين دليل نيز در زمان عفونت حاد، کاهش دريافت چربي پيشنهاد مي‌شود.
  √ براي پيشگيري از عفونت ادراري از مصرف قهوه و ساير محرک‌ها مانند الکل و تنباکو پرهيز نماييد.
  √ براي پيشگيري از عفونت ادراري در زنان استفاده از گوشت قرمز را محدود کنيد و بيشتر از گوشت‌هاي سفيد (مرغ و ماهي‌ها)، سويا و لوبياها به‌عنوان منابع خوب پروتئين مصرف نماييد.
  √ حداقل ۳۰ دقيقه فعاليت بدني به مدت ۵ روز در هفته داشته باشيد.
  √ مصرف روزانه ويتامين C يا منابع غذايي آن به‌عنوان يک آنتي‌اکسيدان و تقويت‌کننده سيستم ايمني توصيه مي‌شود. ويتامين C رشد باکتري اشريشياکلي را که مهم‌ترين عامل ايجاد عفونت مجاري ادراري است، مهار مي‌کند. به علاوه مکمل ياري با ويتامين C، منجر به افزايش اسيديته ادرار مي‌گردد که محيطي نا امن براي رشد باکتري‌ها است؛ در تحقيقي در ميان زنان بارداري که مکمل ويتامين C دريافت مي‌کردند، نشان داده شد که ابتلا به عفونت مجاري ادراري در آن‌ها ۵۶ درصد کمتر از گروهي است که مکمل دريافت نکرده‌اند.
  √ برخي کمبودهاي تغذيه‌اي نيز ممکن است زمينه‌ساز ايجاد عفونت مجاري ادراري باشند، به همين دليل، دريافت اين ريزمغذي‌ها به مقدار مورد نياز و حتي به‌صورت مکمل مي‌تواند کمک زيادي به بهبود بيماري نمايد. مصرف روزانه مولتي‌ويتامين شامل آنتي‌اکسيدان‌هايي چون ويتامين‌هاي C، A،E و B کمپلکس و ريزمغذي‌هايي چون منيزيم، کلسيم، روي و سلنيوم توصيه مي‌شود.
  منبع : tebyan.net

برچسب ها

ارسال دیدگاه