دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

تاثير آبميوه‌ هاي شيرين بر روده

 آرزو
 ۱۶ آذر ۱۳۹۷
 0 views
 بدون دیدگاه

 • تاثير آبميوه‌ هاي شيرين بر روده

  خبرگزاري آريا – قبلاً باور بر اين بود که فروکتوز، يعني قند موجود در ميوه و آبميوه، توسط کبد پردازش مي‌شود. ولي اخيراً طبق يک بررسي مشخص شده که فروکتوز عمدتاً در روده کوچک پردازش مي‌شود.
  به گزارش خبرگزاري آريا از تبيان، طبق نتايج تحقيق منتشرشده در نشريه متابوليسم سلولي (Cell Metabolism) در سال جاري (۲۰۱۸) مشخص شد که غذاها و نوشيدني‌هاي فرآوري شده حاوي مقادير قند بالا فقط زماني به سمت کبد براي پردازش شدن مي‌روند که روده کوچک مملو از مواد غذايي و نوشيدني‌هاي مصرف‌شده و تحت فشار شديد باشد.
  محققان بر اين باورند که يافته‌هاي اخير، دانش علمي و فعلي انسان نسبت به آثار فروکتوز زياد بر بدن را ارتقا داده است البته ما بر اساس تحقيقات قبلي مي‌دانيم که مصرف بيش‌ از اندازه قند براي کبد مضر و تهديدآميز است و مصرف بيش‌ازحد و مداوم آن باعث چاقي و افزايش مقاومت بدن به انسولين مي‌شود و همچنين شرايط بروز ديابت را نيز فراهم مي‌کند.
  در سال گذشته (يعني سال ۲۰۱۷) گزارشي از يک تحقيق منتشر شد که نشان مي‌داد، محصولات حاوي فروکتوز از قبيل نوشيدني‌هاي شيرين مي‌توانند خطر ابتلا به استاتوهپاتيت غيرالکلي را افزايش دهند. در مورد بيماري استاتوهپاتيت نيز بايد بگوييم که در واقع يک شکل از بيماري کبد چرب غيرالکلي است که مي‌تواند به سيروز کبدي يا سرطان کبد منجر شود.
  بررسي هضم فروکتوز در بدن با انجام آزمايش بر روي موش‌ها
  جالب است بدانيم که محققان از دانشگاه پرينستون ايالت نيوجرسي امريکا، از موش‌ها براي مطالعه و بررسي چگونگي حرکت فروکتوز در دستگاه گوارش استفاده کردند. يافته و مشاهدات آن‌ها حاکي از اين بود که يک تفاوت فيزيولوژيکي در چگونگي پردازش مقادير مختلف قند در بدن وجود دارد.
  اين تيم تحقيقاتي در مورد نتيجه مشاهدات خود در اين آزمايش مي‌گويند: به‌جاي آنکه کبد موش‌هاي مورد آزمايش، تمام قند موجود در بدن را پردازش کند، ۹۰ درصد فروکتوزها در روده کوچک آن‌ها پردازش مي‌شوند.
  همچنين تيم تحقيقاتي دريافت که فروکتوز در داخل روده کوچک جذب نمي‌شود و با عبور از آن به کولون يا روده بزرگ مي‌رسد و در روده بزرگ با ميکروبيوم‌ها تماس برقرار مي‌کنند که در واقع فلورهاي ميکروبيوتيک ثابت در آنجا يعني روده بزرگ وجود دارند.
  ما مي‌توانيم اطمينان بيشتري در اين رابطه بدهيم که فروکتوز ناشي از مصرف مقادير متوسط ميوه به کبد نخواهد رسيد و کبد را درگير نخواهد کرد.
  محققان در اين رابطه مي‌گويند: ميکروبيوم براي پردازش قند طراحي نشده است. بنابراين علي‌رغم اينکه يک شخص مي‌تواند مقدار زيادي کربوهيدرات را بدون در معرض قند قرار دادن ميکروبيوم خود مصرف کند، وقتي‌ محصولات با قند بالا از قبيل نوشابه‌هاي گازدار و آبميوه‌ها را مصرف مي‌کند ديگر معادلات تغيير کرده و نتيجه مثل نتيجه مصرف کربوهيدرات نخواهد بود.
  با وجود اينکه يافته‌ها هنوز اين موضوع را که «فروکتوز مي‌تواند روي ميکروبيوم‌ها تأثير بگذارد» اثبات نکرده‌اند، اين تيم معتقد است که تأثير فروکتوز روي ميکروبيوم‌ها بسيار محتمل است. پيشنهاد اين محققان اين است که ارتباط بين فروکتوز و ميکروبيوم‎‌ها بايد مورد بررسي بيشتري در آينده قرار گيرد و به عقيده‌ي آن‌ها ممکن است در آينده نگرش‌هاي جديدي براي آثار منفي دريافت و مصرف قند زياد به وجود آيد.
  فقط بعد از وعده‌هاي غذايي قند مصرف کنيد
  همچنين در اين تحقيق مشخص شد که روده کوچک به‌طور مؤثرتري بعد از وعده غذايي از فروکتوز پاک شد. اين تيم همچنين در پي تئوريزه کردن اين موضوع است که در طول دوره‌ها يا رژيم‌هاي فستينگ از قبيل رژيم فستينگ در صبح‌ها يا اواسط بعدازظهر، ممکن است افراد بيشتر در معرض آسيب‌پذير بودن در مقابل فروکتوز قرار داشته باشند چراکه توانايي روده کوچک براي پردازش فروکتوز در اين دوره زماني کاهش مي‌يابد.
  جوشا رابينوويتز از دانشگاه پرينستون در توضيح اين تحقيق مي‌گويد: ما مي‌توانيم اطمينان بيشتري در اين رابطه بدهيم که فروکتوز ناشي از مقادير متوسط ميوه به کبد نخواهد رسيد و اثبات اين موضوع را در آزمايش روي اين حيوانات نيز مشاهده کرديم.
  وي ادامه مي‌دهد: ما ديديم که حين تغذيه موش‌ها و قبل از اينکه آن‌ها در معرض مصرف قند قرار بگيرند، توانايي پردازش فروکتوز توسط روده کوچک آن‌ها بهبود يافته بود.اين اتفاق از کبد و ميکروبيوم‌ها در مقابل در معرض قند قرار گرفتن محافظت مي‌کند.
  به گفته رابينوويتز، اين نتايج مشاهده‌ شده از بسياري از باورها و دستورالعمل‌هاي قديمي در سراسر دنيا که مصرف شيريني‌ها و قندها را به مقادير متوسط بعد از وعده‌هاي غذايي محدود مي‌کردند و از نوشيدني‌هاي قندي خارج از وعده‌هاي غذايي اجتناب مي‌کردند، پشتيباني مي‌کند و مي‌تواند مهر تأييدي بر صحت آن‌ها باشد.

برچسب ها

ارسال دیدگاه