دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

بيماري هاي فصل پاييز در راه است

 آرزو
 ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 10 views
 بدون دیدگاه

 • بيماري هاي فصل پاييز در راه است

  خبرگزاري آريا – تغييرات دما در فصل پاييز باعث بروز و شيوع بسياري از بيماري ها مانند آنفلوآنزا، آسم، برونشيت، خروسک و سينوزيت مي شود.
  به گزارش خبرگزاري آريا از ايرنا، مردم در همه گروه هاي سني براي پيشگيري از ابتلا به امراض پاييزي، بايد فضاي داخل خانه و محل کار خود را تميز نگه دارند و ابزار، ابزار و لوازمي مثل موبايل، کنترل تلويزيون يا دستگيره در را که معمولا زياد مورد استفاده قرار مي گيرد مدام ضد عفوني کرده، از عطسه و سرفه بيمار، اشياء آلوده به ويروس، دست دادن و روبوسي با فرد آلوده به شدت پرهيز کنند.
  رضا صابري، استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي گويد: تغييرات در فشار هوا و همچنين پايين آمدن دما باعث بروز دردهاي مفصلي و ماهيچه اي در افراد مي شود و کم تحرکي در پاييز، ميزان اين دردها را به مراتب بيشتر و عميق تر مي کند.
  دماي بدن را بالا نگه داريد
  وي اظهار مي دارد: افراد بايد روزانه با انجام ورزش هاي سبک، فعاليت بدني مطلوبي داشته و دماي بدن خود را بالا نگه دارند تا از ميزان دردهاي آنها کاسته شود.
  اين متخصص گوارش با بيان اينکه فصل سرما زمان اوج ابتلا به بسياري از بيماري هاي ويروسي، به ويژه آنفلوانزاست، ادامه مي دهد: ويروس ها به راحتي بين افراد سرايت کرده و به ويژه براي افراد مسن، جوان و کساني که از سيستم ايمني ضعيفي برخوردارند، خطرناک هستند.
  صابري اضافه مي کند: درد عمومي بدن و تب ضعيف، گلو درد يا احساس سوزش و خارش در گلو، عطسه، سرفه و آب ريزش بيني، گرفتگي بيني، ريزش اشک، احساس پري در گوش‌ها، سرفه خشک يا به همراه ترشحات سفيد و روان، احساس خستگي عمومي از عوارض آنفلوآنزاست و طول دوره بيماري حدود يک تا دو هفته است و اغلب با استراحت، مصرف ميوه و مايعات گرم قابل درمان است.
  اين پزشک تصريح مي کند: با توجه به اينکه بيماري آنفلوانزا مسري است بايد افراد دست‌هاي خود را به طور مرتب بشويند، به ويژه بعد از دست دادن با افراد و بعد از تماس با سطوح عمومي، گوشي تلفن، درها، ميزها و اشيايي که همه افراد آنها را لمس مي‌کنند و سعي شود به صورت، چشم‌ها و بيني دست زده نشود.
  هواي آلوده برونشيت را افزايش مي دهد
  وي تهويه مناسب محل و رطوبت مناسب با بخور را در فصل پاييز مناسب مي داند و مي گويد: پرهيز از گرد و غبار و هواي آلوده، دود و مصرف سيگار به خاطر افزايش احتمال ابتلا به برونشيت يا سينه پهلو لازم است و براي کاهش التهاب گلو يک قاشق چايخوري نمک را بايد داخل يک ليوان آب گرم حل کرده، هر ۴ ساعت غرغره شود.
  صابري اظهار مي داد: در صورت طولاني شدن علايم و ترشحات زرد بيني، درد اطراف چشمها يا دردناک بودن اطراف چشم در لمس، تورم دردناک غدد لنفاوي اطراف گردن، سرفه هاي خلط دار زرد رنگ و دردناک سينه، سردرد هاي شديد به خصوص پيشاني، تنفس دردناک، تنگي نفس يا کوتاهي تنفس، تب بيش از ۳۸٫۵ درجه سانتي گراد، وجود لکه هاي سفيد رنگ روي گلو يا لوزه ها، خستگي و ضعف غير طبيعي و طولاني مدت حتما به پزشک مراجعه شود.
  خروسک را جدي بگيريد
  وي در مورد بيماري کروپ يا خروسک مي گويد: شيوع اين بيماري در فصل پاييز بوده و تب، سرفه هاي خشک و خشن و صدادار از علائم آن است.
  استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران، مي افزايد: اين ويروس باعث تنگ‌شدن حنجره و ناي مي‌شود و اين مجاري که مجاري اصلي هستند، مشکلات تنفسي را براي کودکان پديد مي‌آورند، اين بيماري معمولا با يک سرماخوردگي ساده شروع مي‌شود.
  وي ادامه مي دهد: شدت بيماري خروسک در شب‌ها بيشتر است، تنفس تندتر مي‌شود و پوست شکم و دنده‌ها حالت فرورفته پيدا مي‌کند و گاهي کبودي لب‌ها نيز ديده مي‌شود.
  صابر بيان مي کند: مدت بهبودي اين بيماري حدود يک هفته است و بخور و افزايش رطوبت هواي تنفس هم براي رهايي از آن کمک کننده است.
  سينوزيت از عوارض سرماخوردگي
  مهدي رمضاني، متخصص داخلي نيز در اين باره به خبرنگار ايرنا مي گويد: سينوزيت از عوارض سرماخوردگي و فصل سرما است که شنا يا شيرجه در آب و نارسايي هاي مادرزادي ناحيه بيني و غيره باعث تشديد آن مي شود.
  وي با اشاره به اينکه انواع سينوزيت بر اساس طول مدت بيماري حاد کمتر از ۴ هفته و مزمن بيش از ۱۲ هفته است، مي افزايد: احتقان بيني، ترشح چرکي، ترشح غليظ و زرد و سرفه‌هاي شبانه، عطسه، بوي بد دهان، اِدِم دور چشم و سردرد و درد در محل سينوس مبتلا، احساس فشار در صورت، گاهي اختلال بويايي از عوارض سينوزيت است و بايد با تشخيص پزشک، آنتي بيوتيک مصرف شود.
  خود درماني نکنيد
  وي هشدار مي دهد: مردم بايد مراقب سلامت خود باشند و از خود درماني و استفاده بي رويه از داروها به خصوص آنتي بيوتيک پرهيز کنند.
  اين پزشک، آسم را نيز يکي ديگر از بيماري هاي پاييز مي داند و اظهار مي دارد: هواي سرد يکي از دلايل تشديد بيماري آسم است و با سرفه، خس خس سينه و تنگي نفس همراه است.
  رمضاني و استفاده از لباس مناسب و شال و کلاه و پرهيز از تردد در مکان هاي شلوغ و آلوده و سرماي شديد را براي افراد توصيه مي کند و مي گويد: نوشيدن مايعات فراوان، عوارض حساسيت‌هاي تنفسي فصلي را کاهش مي‌دهد. در واقع مايعات ترشحات تنفسي را رقيق کرده، باعث مي‌شود عامل حساسيت زا اثر کمتري بر بدن بگذارد.
  وي خاطرنشان مي کند: مردم بايد هواي داخل خانه خود را در فصل سرما با دستگاه بخور سرد مرطوب نگه دارند و براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماريهاي بهداشت فردي را رعايت کنند. اگر دچار آبريزش بيني و سرفه شدند، از دستمال استفاده کنند و حتما دستمال را پر از استفاده دور بيندازند، از انتقال ترشحات سرفه و عطسه به ديگران و سطوحي که ديگران به آن دست مي زنند مانند ميز و صندلي، کيبورد، دستگيره در و در اماکن و وسايل نقليه عمومي خودداري کنند.

برچسب ها

ارسال دیدگاه