دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

بيماري هاي خوش خيم سينه

 آرزو
 ۱۷ آذر ۱۳۹۷
 6 views
 بدون دیدگاه

 • بيماري هاي خوش خيم سينه

  خبرگزاري آريا –
  بيماري هاي خوش خيم سينه
  ▪ بيماري فيبروکيستيک پستان:
  اين بيماري که در واقع حاصل تغييرات طبيعي پستان ها در پاسخ به هورمون هاست، موجب نگراني بسياري از بانوان بخصوص در سنين ۳۵ تا ۵۵ سالگي مي شود، اما همان طور که گفته شد اين تغييرات، طبيعي بوده و در واقع بيماري نيست. اين تغييرات در ۱۰ درصد خانم ها ديده مي شود و مي تواند سابقه اين بيماري در بستگان نزديک وجود داشته باشد.
  علائم آن به صورت دردهاي دوره اي پستان ها به خصوص نزديک به شروع عادت ماهانه همراه با احساس بزرگ شدن پستان ها همراه است. اين بيماري مي تواند بدون درد بوده و تنها در معاينه با احساس توده هاي متعدد پستاني تشخيص داده مي شوند، در سونوگرافي به صورت کيست هاي متعدد و دو طرفه پستان ديده مي شوند.
  در برخي بيماران ترشحات زرد مايل به سبز يا بي رنگ از نوک پستان ها ديده مي شود. اندازه اين کيست ها کمتر از ۳ سانتيمتر بوده و اغلب در اندازه هاي ۲ تا ۱۰ ميلي متر وجود دارند. اين کيست ها هر چند وقت از بين رفته و کيست هاي جديد تشکيل مي شوند. بر خلاف تصور عمومي اين کيست ها بسيار به ندرت منجر به سرطان پستان مي شوند.
  درمان خاص و مطمئني براي اين بيماري پيدا نشده است، ولي توصيه مي شود رژيم هاي غذايي خاص رعايت شود، يعني از خوردن مواد کافئين دار مثل قهوه و شکلات و کولاها و همين طور چاي پرهيز شود. از مصرف ادويه جات و غذاهاي چرب و پنير هم پرهيز شود تا از بزرگ شدن کيست ها و دردهاي همراه با آن جلوگيري شود. در کنار توصيه هاي فوق داروهاي مختلفي، مثل ويتامين اي، دانازول و روغن گل پامچال براي درمان آزمايش شده اند.
  در مورد پيگيري و مراقبت هاي لازم در اين بيماران، معاينه ماهانه پستان ها توسط بيمار و معاينه توسط پزشک در کنار سونوگرافي يا ماموگرافي سالانه (جهت بررسي تغييرات سايز ناگهاني کيست ها) توصيه مي شود.
  ▪ فيبروآدنوما:
  از بيماري هاي ديگر پستان فيبروآدنوماست که مخصوص سنين پايين تر ۱۵ تا ۳۵ سال است. اغلب به صورت يک توده نرم و متحرک لمس مي شود، اما مي تواند متعدد هم باشد که در سنين پايين (۲۵ سالگي) يافت مي شوند. اين توده ها دردناک نيستند و معمولا از ۳ سانتيمتر بزرگ تر نمي شوند (اما انواعي هم وجود دارد که بسيار بزرگ مي شوند). اينها اغلب خود به خود بهبود مي يابند و نياز به درمان ندارند و تنها جهت تشخيص سرطان هاي احتمالي رحم (که تنها در ۴ درصد موارد چنين است) معاينه و سونوگرافي سالانه آن لازم است. در موارد خاص نمونه برداري از اين توده ها لازم مي شود.
  منبع:روزنامه جام جم

برچسب ها

ارسال دیدگاه