دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

براي درمان سينوزيت چه کنيم؟

 آرزو
 ۲۳ دی ۱۳۹۷
 6 views
 بدون دیدگاه

 • براي درمان سينوزيت چه کنيم؟

  خبرگزاري آريا – يک متخصص گوش، حلق و بيني با اشاره به اين که سينوزيت يکي از شايع ترين بيماري‌هاي سيستم تنفسي است، گفت: مصرف زياد مايعات گرم موثرترين راه درماني سينوزيت است.
  به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، دکتر مصطفي تقوي با اشاره به شيوع بيماري سينوزيت در ميان گروه‌هاي سني مختلف، اظهار کرد: حضور و فعاليت عوامل بيماري زا و همچنين آلرژي در سينوس‌ هاي صورت منجر به بروز التهاب مي‌شود که آن را سينوزيت مي‌نامند.
  وي افزود: سينوس ها حفرات خالي در درون استخوان هاي صورت هستند که سطح داخلي آنهابا غشاي مخاطي پوشيده شده و هر يک با مجرايي به بيني راه پيدا مي‌کنند.
  اين متخصص گوش، حلق و بيني سينوزيت را يکي از شايع ترين بيماري‌هاي سيستم تنفسي عنوان کرد و گفت: عفونت‌هاي موجود در سينوس‌ها ممکن است در حد التهاب مخاطي باقي بماند يا منجر به تشکيل چرک و تجمع ترشحات شود.
  تقوي با بيان اين که سينوزيت‌ها براساس مدت بيماري در دسته حاد، تحت حاد و مزمن قرار مي‌گيرند، تصريح کرد: التهاب ناشي از سينوزيت حاد تخليه ترشحات طبيعي از سينوسها را با مشکل مواجه مي‌کند و باعث توليد ترشحات غيرطبيعي مي‌شود.
  وي ادامه داد: ممکن است ابتلا به اين نوع سينوزيت باعث تورم در ناحيه اطراف چشم و صورت شود و دردهاي شديدي را در اين نقاط به همراه اورد.
  اين پزشک متخصص با اشاره به اين که سينوزيت حاد عمدتا ناشي از سرماخوردگي و آلرژي است، خاطرنشان کرد: اين بيماري معمولا در مدت ۷ تا ۱۰ روز درمان مي‌شود.
  اين متخصص در ادامه به سينوزيت‌هاي مزمن اشاره کرد و گفت: سينوزيت مزمن فرم بهبود نيافته بيماري سينوزيت حاد است که مدت ابتلا به آن بيشتراز ۸ هفته است.
  وي نشانه‌هاي ابتلا به اين بيماري را در افراد متفاوت عنوان کرد و افزود: به طور کلي افراد مبتلا به سينوزيت مزمن علائمي نظير گرفتگي بيني، درد يا احساس فشاريا سنگيني در نقاط مختلف صورت يا دندان ها، آبريزش بيني به رنگ زرد، سبز و يا بي رنگ را تجربه مي‌کنند.
  تقوي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: يکي از اقدامات مهم در راستاي درمان سينوزيت هاي بهبود نيافته عدم خود درماني و مراجعه به پزشک است.
  اين متخصص گوش، حلق و بيني با بيان اين که راهکارهاي پيشگيري از سينوزيت به هنگام سرماخوردگي يا حملات آلرژي استفاده از داروهاي ضد احتقان به مدت کوتاه است، خاطرنشان کرد: شستشوي بيني بامحلولهاي کلرور سديم رقيق، مرطوب نگهداشتن هواي تنفسي، دوري از دود سيگار، نوشيدن مايعات زياد و گرم از ديگر اقدامات پيشگيرانه اين بيماري است.
  تقوي اولين اقدام براي درمان سينوزيت حاد را رفع ارگانيسم ايجاد کننده دانست و بيان کرد: اگر در شخص علائم عفونت باکتريال وجود داشته باشد استفاده از آنتي بيوتيک مناسب‌ترين کار است و در صورت عدم بهبودي شستشوي سينوس‌ها ضرورت مي‌يابد.
  وي در پايان گفت: براي درمان سينوزيت مزمن در ابتدا بکاربردن آنتي بيوتيک ها و در صورت عدم رفع بيماري استفاده از اسپري هاي استروئيدي، آنتي هيستامين ها و در مواردشديد عمل هاي جراحي لازم است.

برچسب ها

ارسال دیدگاه