دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

باورهاي غلط تغذيه‌ اي

 آرزو
 ۲۸ آبان ۱۳۹۷
 3 views
 بدون دیدگاه

 • باورهاي غلط تغذيه‌ اي

  خبرگزاري آريا – مشاور رييس انجمن تغذيه ايران با اشاره به برخي از باورهاي غلط تغذيه‌اي گفت: باورهاي فردي از دوران کودکي و طفوليت همراه با گرايش‌هاي تغذيه‌اي والدين و افراد خانواده شکل مي‌گيرد، بنابراين اکتسابي بوده و قابل تغيير هستند.
  به گزارش خبرگزاري آريا از ايسنا، برليانت بزگمهر با اشاره به برخي از باورهاي غلط تغذيه‌ اي عنوان کرد: يکي از اين باورهاي غلط سرخ کردن غذا به مدت طولاني است که در اين حالت غذا نه تنها ارزش غذايي خود را از دست داده، بلکه باعث ابتلاي فرد به انواع بيماري‌هاي قلبي- عروقي، ايجاد نفخ، دل پيچه و اختلالات دستگاه گوارش مي‌شود بنابراين غذا را بايد در زمان و روغن کمتري سرخ کنيم.
  وي افزود: باور غلط بعدي تصور مفيد نبودن لبنيات براي سلامتي انسان است که عقيده کاملا اشتباهي است. لبنيات به دليل نقشي که در حفظ سلامت استخوان‌ها و تامين کلسيم مورد نياز بدن دارد، در همه رده‌هاي سني بايد مصرف شود.
  وي با بيان اينکه برخي معتقدند مصرف شيريني جات بعد از صرف غذا به هضم غذا کمک مي‌کند با نقض اين باور غلط، عنوان کرد: اين باور نه تنها درست نيست، بلکه باعث افزايش چاقي و عوارض چاقي و همچنين به وجودآورنده يک عادت غلط است که تا آخر عمر با انسان باقي مي‌ماند.
  بزرگمهر با اشاره به يک باور غلط غذايي ديگر، گفت: باور به اينکه تمايل به مصرف بعضي مواد غذايي به علت نياز بدن به آن مواد، يک باور اشتباه است. به جز ديابت و تشنگي به دليل دفع مواد قندي و آب از بدن، در بقيه موارد تمايل به ماده غذايي خاص نشان نياز بدن به آن نيست و با ترفندهايي مي‌توان اين نياز را کاهش داد.
  مشاور رييس انجمن تغذيه ايران که در يک برنامه تلويزيوني صحبت مي‌کرد، مصرف زياد نمک در غذاها را باور نادرستي دانست و ادامه داد: اين امر باعث دفع زياد کلسيم از کليه‌ها و فشار خون بالا و بيماري‌هاي قلبي- عروقي مي‌شود و براي سلامت بدن مضر است.
  وي با اشاره به باور غلط بعدي، گفت: باور به اينکه مصرف بعضي مواد غذايي در وعده شام منجر به لاغري و در وعده نهار منجربه چاقي مي‌شود و يا بالعکس بسيار نادرست است. در اين مورد، درست اين است که جايگزيني بعضي مواد غذايي کم کالري به جاي مواد غذايي پرکالري سبب لاغري مي‌شود.
  بزرگمهر در خاتمه خاطرنشان کرد: باور به اينکه براي جذب و بلع غذا همراه با غذا مقدار قابل توجهي آب مصرف کنيم، باور بسيار غلطي است و به خاطر رقيق شدن شيره‌هاي گوارشي نه تنها فرآيند بلع و جذب تسريع نميشود، بلکه باعث اختلال دستگاه گوارش و دل پيچه و نفخ نيز مي‌شود.

برچسب ها

ارسال دیدگاه