دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

ام‌آر‌آي ترس ندارد

 آرزو
 ۱۹ آبان ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • ام‌آر‌آي ترس ندارد

  خبرگزاري آريا – قرار است به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه در محفظه دستگاه ام‌آر‌آي که شبيه تونل تنگ و باريکي مي‌ماند کاملا بي‌حرکت باشيد و از صداي دستگاه و حرکت تخت هم هراسي به دل راه ندهد تا تشخيص دقيقي از بيماري‌‌تان با بهره‌گيري از تصاوير ام‌آرآي ممکن شود.
  ام‌آرآي نوعي تصويربرداري با ايجاد ميدان مغناطيسي است که بيمار در داخل اين ميدان قرار داده مي‌شود و توسط ارسال امواج صوتي راديويي و دريافت آن، امواج از بدن بيمار تصوير‌هايي مي‌سازد و با پردازش رايانه‌اي پيشرفته به تصاوير آناتوميک بدن تبديل مي‌شود.
  دستگاه‌هاي ام‌‌آرآي در حال حاضر با شدت ميدان مغناطيسي ۱/۵ تا سه تسلا در حال استفاده هستند که هرچه تسلاي آن زيادتر باشد قدرت تشخيص بالاتري دارند.
  چرا بايد ام‌آرآي بشويد؟
  دکتر حسن هاشمي، دبير بورد راديولوژي تهران در اين باره مي‌گويد: ام‌آر‌آي يک روش تصوير برداري از بدن است که با امواج راديويي در يک ميدان مغناطيسي قوي انجام مي‌گيرد و چون داراي اشعه ايکس و پرتو‌هاي يونيزان نيست، عوارض آنها را هم ندارد.
  ام‌آر‌آي براي اسکن بدن جهت ديدن آسيب‌هاي وارد شده و نيز پيدا کردن مشکلات مربوط به بيماري‌هاي قلبي- عروقي، تصويربرداري ستون فقرات، مشاهده دقيق بافت‌هاي سرطاني و حتي در تشنج‌ها انجام مي‌شود .
  براي ام‌آر‌آي آماده هستي؟
  به گفته دکتر هاشمي، اگر قبل از ام‌آر‌آي با بيمار صحبت شود و از بي‌ضرري آن بيمار را مطلع کنيم بيمار فرايند انجام آن را بهتر تحمل خواهد کرد. از سوي ديگر، چون بيمار هنگام ام‌آرآي صداهاي بلندي مي‌شنود، ممکن است نتواند تحمل کند و هميشه نياز به گذاشتن پنبه در گوش وجود دارد.
  گاهي نيز به دليل ترس بيمار نسبت به اين صداها و نيز ترس از محوطه تنگ (clastrophobia) ممکن است احتياج به بيهوشي براي تحمل زمان تصويربرداري باشد.
  جالب است بدانيد که از کودکان هم در هر سني مي‌ شود ام‌آر‌آي گرفت. طي سه ماهه دوم و سوم بارداري نيز در صورت ضرورت، منعي براي ام‌آر‌آي وجود ندارد، ولي از انجام ام‌آرآي با تزريق در حاملگي بايد پرهيز کرد مگر راه ديگري براي تشخيص نباشد .
  همچنين انجام ام‌آر‌آي براي بيماران قلبي و ريوي منعي ندارد.کما اين‌که در حال حاضر ام‌آرآي قلب، نقش ارزشمند و قابل توجهي در تشخيص بيماري‌هاي قلبي دارد.
  ام‌آرآي خطري ندارد
  دکتر مرتضي صانعي‌طاهري، مدير گروه راديولوژي شهيد بهشتي با تاکيد بر اين‌که ام‌آر‌آي، خطري براي بيماران ندارد، مي‌گويد: با توجه به وجود ميدان مغناطيسي قوي لازم است که قبل از وارد شدن به اتاق ام‌آرآي لباس‌ها تعويض شود و هيچ گونه فلزي نيز همراه بيمار نباشد.
  ورود به دستگاه ام‌آر‌آي بدون فلز
  دکتر صانعي درباره ملاحظات قبل از انجام ام‌آر‌آي توضيح مي‌دهد: ورود بيماران با پيس ميکر (باتري) قلبي، استنت‌هاي فلزي،کليپس انوريسم مغزي (وقتي خونريزي در يکي از شريان‌هاي مغزي اتفاق مي‌افتد با عمل جراحي، ضايعه عروق را پيدا کرده و با استفاده از کليپس‌هاي مخصوص، جلوي آن گرفته مي‌شود) و دريچه قلبي مصنوعي اکيدا ممنوع است و سبب آسيب جبران‌ناپذير به واسطه حرکت اشياي فلزي در ميدان مغناطيسي مي‌شود.
  بيهوش و سپس ام‌آر‌آي شويد
  همان گونه که گفته شد ام‌آرآي در تمامي سنين از جمله کودکان انجام مي‌شود و منعي ندارد.
  اما براي تهيه تصاوير با کيفيت بالا لازم است در مدت زمان انجام ام‌آرآي بيمار کاملا بي‌حرکت باشد و به همين علت در کودکان و شيرخوران يا کساني که از فضاهاي بسته ترس دارند، بيهوشي انجام مي‌شود.
  خطا در نتيجه ام‌آر‌آي
  به گفته دکتر صانعي براي دستيابي به تشخيص مناسب و درست، سه اصل بايد رعايت شود:
  ‌ لزوم استفاده از دستگاهي با استاندارد و داشتن ابزارها و نرم افزارهاي تخصصي
  استفاده از پروتکل‌هاي مشخص شده و استاندارد مطابق با منابع علمي و کارشناسان متبحر
  راديولوژيست کار آزموده و با تجربه
  بدون آرايش و زيورآلات، ام‌آر‌آي شويد
  به دليل اين‌که داشتن قطعات فلزي در بدن مانند باتري يا دريچه مصنوعي قلب، سمعک، کاشت حلزون گوش، شنت فلزي مغز و پلاتين در اندام‌ها مي‌تواند منجر به خطرآفرين شدن ام‌آر‌آي شود، بيماران بايد پيش از تصويربرداري تمام قطعات فلزي شامل جواهرات، زينت‌آلات، ساعت، کارت اعتباري، تلفن همراه و… را از خود دور کنند و فقط با لباس‌هاي يک بار مصرف مخصوص وارد اتاق تصويربرداري شوند.
  همچنين براي انجام ام‌آر‌آي سر و صورت، افراد بايد توجه کنند آرايش (ممکن است حاوي سرب باشد) و لنز چشم نداشته باشند، چون منجر به اختلال در تصويربرداري مي‌شود.
  بعلاوه بيماران بايد پيش از تزريق ماده حاجب (در موارد مورد نياز ) هر نوع حساسيت غذايي و دارويي را به پرسنل اطلاع دهند و از چهار ساعت قبل ناشتا باشند.
  پونه شيرازي

برچسب ها

ارسال دیدگاه