دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

اعتماد به نفس چه وقت و چگونه شکل مي گيرد؟

 آرزو
 ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
 1 views
 بدون دیدگاه

 • اعتماد به نفس چه وقت و چگونه شکل مي گيرد؟

  خبرگزاري آريا –
  اعتماد به نفس
  اين، اطرافيان کودک هستند که نقش اصلي را در شکل گيري يا انهدام اعتماد او ايفا مي کنند
  يکي از مهم ترين و فاجعه بارترين توصيه هايي که گاه به پدر و مادرهاي جوان مي شود، اين است که کودک تان را زياد در آغوش نگيريد چون “بغلي” مي شود! اين در حالي است که در سال اول زندگي، کودک هر چه بيشتر در آغوش گرفته شود، اعتماد به نفس او بيشتر تقويت مي شود.
  پيرمردي ۸۰ ساله را در نظر بگيريد که اعتماد به نفس کافي ندارد؛ روابط اجتماعي اش چندان قوي نيست و نگاه بدبينانه اي به دنيا دارد.
  پيرمرد قصه ما، البته بعد از رسيدن به دوران کهنسالي، چنين نشده است. تا جايي که به ياد مي آورد، عنصر اعتماد در زندگي اش کم رنگ بوده است: اعتماد به محيط، اعتماد به آدم ها و حتي اعتماد به خودش.
  او ماه آينده وارد ۸۱ سالگي خواهد شد ولي احتمالاً هيچگاه نخواهد فهميد که ريشه بحران اعتماد در او، به ۸۰ سال قبل برمي گردد، زماني که کمتر از يک سال داشت.
  اريک اريکسون، روان شناس بزرگ آلماني نظريه اي دارد به نام “مراحل رشد هشت گانه اجتماعي”. او در اين نظريه، زندگي انسان را به ۸ قسمت تقسيم مي کند:اگر کودک يک ساله اي سراغ داريد، اين مطلب را حتماً بخوانيد
  ۱ – از تولد تا يک سالگي
  ۲ – سال دوم و سوم زندگي
  ۳ – سال سوم تا ششم زندگي
  ۴ – سال ششم تا دوازدهم زندگي
  ۵ – سال دوازدهم تا سال بيستم زندگي
  ۶ – سال بيستم تا سي ام زندگي
  ۷ – سال چهلم تا شصت و پنجم زندگي
  ۸ – از شصت و پنج سالگي به بعد
  در هر کدام از اين مراحل، اتفاقات خاصي مي افتد که شخصيت اجتماعي فرد را شکل مي دهند. مثلاً در ۱۲ ماه اول زندگي، موضوع “اعتماد يا عدم اعتماد” در فرد، تعيين تکليف مي شود. اگر شرايط زندگي کودک در سال اول زندگي اش، مناسب باشد، او تا آخر عمر، فردي خواهد بود که دنيا را جايي مناسب براي زندگي و موفقيت مي داند، مي تواند روابط مبتني بر اعتماد و هوشياري با افراد برقرار کند و در نهايت، به خود اعتماد کند و همين اعتماد به نفس، زيرساخت توسعه فردي او در تمام زندگي اش خواهد بود.
  پايين بردن اعتمادبه‌نفس‌
  اعتماد يا عدم اعتماد در انسان، در همان دوازده ماه نخست زندگي اش تعيين تکليف مي شود
  از همين روست که اريکسون سال نخست زندگي را مرحله “اعتماد در برابر عدم اعتماد” مي نامد.
  نوزاد، از محيط امن و آرام رحم مادر وارد دنياي پرهياهوي انسان ها مي شود. بنابراين در سال نخست زندگي اش، در حال سنجش محيط جديد است که آيا مي توان در اين محيط به خوبي زندگي کرد؟ (درست مانند کسي که وارد شهر جديدي شده و در اوايل کار، در حال سنجش شهر و مردمانش هست).
  هر چيزي که آرامش و امنيت کودک را در سال اول زندگي اش به خطر بيندازد، يک ضربه به نرم افزار اعتماد او مي زند. فريادي که بر سر او کشيده مي شود، دعوايي که پدر و مادر در حضور او مي کنند، گرسنگي و تشنگي کودک، دماي نامناسب اتاقي که کودک در آن زندگي مي کند، دردهايي که کودک مي کشد (به هر علتي مانند بيماري، سوختگي، شکستگي، عرق سوز شدن پا)، بي اعتنايي اطرافيان به کودک و … همه و همه دست به دست هم مي دهند تا عنصر اعتماد در کودک تضعيف شود.
  از اين روست که توصيه مي شود به ويژه در سال نخست زندگي کودک، امنيت و آرامش محيط زندگي او با وسواس ويژه اي تأمين شود تا کودک هيچ درد و استرسي را تجربه نکند. حتي گفته مي شود که اي کاش ممکن بود واکسن هم تزريق نشود تا کودک درد آمپول را نکشد ولي چون بحث سلامت کودک به طور جدي مطرح است، تزريق واکسن را به عنوان يک استثنا براي تحميل درد به کودک مي پذيريم.
  يکي از مهم ترين و فاجعه بارترين توصيه هايي که گاه به پدر و مادرهاي جوان مي شود، اين است که کودک تان را زياد در آغوش نگيريد چون “بغلي” مي شود و مجبور خواهيد شد مدام او را در بغل بگيريد.
  اين در حالي است که در سال اول زندگي، کودک هر چه بيشتر توسط پدر و مادرش در آغوش گرفته شود، اعتماد به نفس او بيشتر تقويت مي شود. کودک در ارزيابي محيط جديد زندگي اش، هر اندازه احساس کند به اطرافيانش نزديک است و حمايت و تأييد آنها را دارد، آرامش و اعتماد غني تري به دست خواهد آورد. حتي مشاوران خبره به پدر و مادرها توصيه مي کنند که تا حد امکان، حائل لباس را نيز بين خود و نوزاد حذف کنند و تماس پوست به پوست با او برقرار کنند.
  بنابر اين کودک زير يک سال را اصطلاحاً خيلي تحويل بگيريد، مدام او را بغل کنيد، با او صحبت کنيد، لبخند بزنيد، مراقب سلامتي اش باشيد، حواس تان به نيازهاي غذايي اش باشد، نگذاريد از خيس بودن پوشک عذاب بکشد و دچار التهاب پوستي شود، پيرامون او دعوا و جنجال نباشد، به او نهيب نزنيد، با او بازي کنيد و … .
  بدانيد که اعتماد يا عدم اعتماد در انسان، در همان ۱۲ ماه نخست زندگي اش تعيين تکليف مي شود و اين، اطرافيان کودک هستند که نقش اصلي را در شکل گيري يا انهدام اعتماد او ايفا مي کنند.
  اگر خانواده پيرمرد قصه ما در ۸۰ سال پيش، رفتار مهربانانه تري با او داشتند، او يک عمر در بحران بي اعتمادي سر نمي کرد.
  منبع: سلامت نيوز

برچسب ها

ارسال دیدگاه