دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

اختلالات آلت تناسلي مردان (قسمت دوم)

 آرزو
 ۱۰ آبان ۱۳۹۷
 0 views
 بدون دیدگاه

 • اختلالات آلت تناسلي مردان (قسمت دوم)

  خبرگزاري آريا –
  ظايف دستگاه تناسلي مردانه, اندازه آلت تناسلي مردان,آلت تناسلي مردان,اختلالات آلت تناسلي مردان,سرطان بيضه
  اختلالات آلت تناسلي مردان
  اختلالات آلت تناسلي مردان (قسمت اول)
  التهاب پوست سر آلت تناسليbalanitis
  balanitis التهاب پوست پوشاننده سر آلت تناسلي است. وضعيتي مشابه به نام balanoposthitis ، که سر و پوست جلويي سر آلت تناسلي ملتهب مي شود. نشانه هاي balanitis شامل قرمزي، خارش، بثورات جلدي، درد و ترشح بدبو است.
  بالنيت اغلب در مردان و پسران که ختنه(برداشتن پوست جلويي به وسيله جراحي) نشده ، و داراي بهداشت پايين مي باشند اتفاق مي افتد.التهاب ميتواند اتفاق افتد اگر پوست حساس زير پوست ختنه گاه به صورت منظم شسته نشود و عرق ، مواد زائد طبيعي، پوست مرده و باکتري در زير پوست ختنه گاه جمع شده و موجب تحريک گردد. وجود پوست تنگ ممکن است تميز کردن اين ناحيه را مشکل کند و منجر به تحريک به وسيله موادي که بوي بد مي دهند (smegma) که ميتوانند در زير پوست ختنه گاه تجمع يابند شود.
  ديگر علل التهاب پوست سر آلت تناسلي شامل:
  -درماتيت/ آلرژي.درماتيت التهاب پوست سر آلت تناسلي است، که اغلب به وسيله يک ماده تحريک کننده يا حساسيت تماسي ايجاد ميگردد.حساسيت به مواد شيميايي در اغلب محصولات- مانند صابون ها، پاک کننده ها، عطرها و اسپرم کش ها- ميتواند ايجاد يک واکنش حساسيتي شامل تحريک، خارش و بثورات جلدي کند.
  -عفونت. عفونت با قارچ کانديدا البيکانس(thrush) ميتواند ايجاد خارش و بثورات جلدي پر از لکه کند. اغلب بيماريهاي منتقله از طريق جنسي- شامل سوزاک، تبخال و سفليس ميتواند توليد نشانه هاي بالينيت کند.
  -بعلاوه ، مردان با ديابت( بيماري قند خون) در خطر بيشتري براي بالينيت هستند. قند موجود در ادرار که در زير پوست ختنه گاه مي ماند محيط مساعد براي رشد باکتري است.
  التهاب مزمن سر آلت تناسلي و پوست ختنه گاه ميتواند منجر به جاي زخم شده، و در نتيجه علت تنگي پوست ختنه گاه( فيموز يا تنگي غلاف) و تنگي مجراي پيش آبراه (لوله اي که ادرار را از مثانه تخليه ميکند) شود.التهاب همچنين منجر به تورم پوست ختنه گاه شده، که ميتواند منجر به صدمه به آلت شود.
  درمان التهاب پوست سر آلت تناسلي:
  درمان بالينيت يا التهاب پوست سر آلت تناسلي بستگي به علل زمينه اي دارد.اگر عفونتي موجود است، درمان شامل يک آنتي بيوتيک مناسب يا داروهاي ضد قارچ خواهد بود. در موارد شديد يا مزمن التهاب، ختنه بايد توصيه گردد.
  استفاده از اقدامات بهداشتي مناسب ميتواند کمک به پيشگيري از بالينيت در آينده کند. بعلاوه، مهم است که از صابون هاي قوي يا مواد شيميايي، بخصوص آنهايي که شناخته شده هستند که موجب واکنش پوستي ميگردند استفاده نکنيد.
  فيموز و پارا فيموز phimosis and paraphimosis
  فيموز يکي ديگر از بيماري هاي آلت تناسلي است،فيموز وضعيتي است که در آن پوست ختنه گاه آلت تناسلي آنقدر تنگ است که به عقب بر نميگردد( دور کردن از سر آلت) که سر آلت تناسلي نمايان شود. پارا فيموز زماني اتفاق مي افتد که پوست ختنه گاه، که يکبار به عقب کشيده شده، را نتوان به محل اصلي آن باز گرداند.
  فيموز،اغلب در بچه ها ديده ميشود، ممکن است در زمان تولد وجود داشته باشد. آن همچنين ميتواند به وسيله يک عفونت ، يا به وسيله بافت پيوندي که در نتيجه يک التهاب يا التهاب مزمن شکل ميگيرد ايجاد ميگردد. ديگر علت فيموز بالينيت است، که منجر به جاي زخم و تنگي پوست ختنه گاه ميشود. توجه بي درنگ پزشکي لازم است اگر وضعيت موجب مشکل شدن يا غير ممکن شدن ادرار کردن شود.
  پارا فيموز يک اورژانس پزشکي است که در صورتي که درمان نشود ميتواند منجر به عوارض وخيم شود. پارا فيموز ممکن است بعد از يک نغوظ يا فعاليت جنسي(در افراد ختنه نشده) ، يا در نتيجه صدمه به سر آلت تناسلي ايجاد شود.
  با پارا فيموز،پوست ختنه گاه پشت لبه سر آلت تناسلي گير مي افتد. اگر اين وضعيت طولاني شود، موجب درد و تورم شده، و جريان خون را به آلت تناسلي مختل ميکند. در نهايت ، کمبود جريان خون مي تواند منجر به مرگ بافت(گانگرين) ، شده و قطع آلت تناسلي لازم باشد.
  درمان بيماري فيموز آلت تناسلي مردان
  درمان فيموز ممکن است شامل کشيدن ملايم پوست ختنه گاه به مرور زمان باشد.اغلب اوقات، ميتوان با ماليدن دارو به آلت پوست ختنه گاه را سست کرد. ختنه(برداشتن پوست ختنه گاه به وسيله جراحي)، اغلب براي درمان فيموز استفاده ميگردد. شيوه ديگر جراحي، موسوم به preputioplasty ، که در آن پوست ختنه گاه از سر آلت جدا مي شود. در اين شيوه پوست ختنه گاه باقي گذاشته ميشود و صدمه کمتري نسبت به ختنه دارد.
  درمان پارا فيموز تمرکز بر کاهش ورم سر آلت و پوست ختنه گاه دارد. گذاشتن يخ ممکن است کمک به کاهش ورم، در همان حالي که با فشار به سر آلت خون و مايع را به بيرون ميرانيم.
  اگر اين اقدامات در کاهش ورم و بازگشت پوست ختنه گاه به وضعيت طبيعي مفيد واقع نشد، تزريق دارو براي کمک به تخليه آلت تناسلي ممکن است لازم باشد. در موارد وخيم، يک جراح براي رها سازي ممکن است بريدگي هاي کوچکي بر پوست ختنه گاه ايجاد کند. ختنه همچنين به عنوان يک درمان براي پارافيموز ممکن است استفاده شود.
  سرطان آلت تناسلي
  يک شکل نادر سرطان، سرطان آلت تناسلي وقتي اتفاق مي افتد که سلول هاي غير طبيعي در آلت تناسلي تقسيم و رشد غير قابل کنترلي دارند اتفاق مي افتد.
  اغلب تومورهاي خوش خيم (غير سرطاني) ممکن است پيشرفت کرده و سرطاني شوند.
  علت دقيق سرطان آلت تناسلي شناخته شده نيست، ولي عوامل خطر معيني براي بيماري وجود دارد. يک عامل خطر هر چيزي است که شانس فرد را براي بيماري زياد ميکند . عوامل خطر براي سرطان آلت تناسلي ممکن است شامل موارد زير باشد:
  – ختنه. مرداني که در زمان تولد ختنه نشوند شانس بيشتري براي گرفتن سرطان آلت تناسلي دارند.
  – عفونت با ويروس پاپيلوماي انساني(hpv) . hpvs گروهي از بيش از ۷۰ نوع از ويروس ها هستند که موجب زگيل(papillomas) ميشوند. اغلب گونه هاي hpvs ميتوانند دستگاه توليد مثل و ناحيه مقعد را در گير کنند. اين گونه هاي hpvs از فردي به فرد ديگر در زمان تماس جنسي انتقال مي يابد.
  – سيگار کشيدن. سيگار کشيدن بدن را در معرض مواد شيميايي سرطان زاي زيادي قرار مي دهد که فراتر از ريه تاثير ميگذارد.
  -smegma .ترشحات روغني ميتواند در زير پوست ختنه گاه تجمع يابد. نتيجه يک ماده سفت، بدبو موسوم به smegma است. آلت زماني که کاملا تميز نشود، وجود smegma ميتواند علت تحريک و التهاب باشد.
  ظايف دستگاه تناسلي مردانه, اندازه آلت تناسلي مردان,آلت تناسلي مردان,اختلالات آلت تناسلي مردان,سرطان بيضه
  اختلالات آلت تناسلي مردان
  – فيموز. اين وضعيتي است که در آن پوست ختنه گاه تنگ شده و مشکل ميتوان آنرا به عقب کشيد.
  – درمان پسورياسيس. بيماري پوستي پسورياسيس برخي اوقات با ترکيبي از داروها و در معرض نور فرابنفش درمان مي شوند.
  – سن. اغلب موارد سرطان آلت تناسلي در مردان بالاي ۵۰ سال اتفاق مي افتد.
  نشانه هاي سرطان آلت تناسلي شامل گوشت زيادي يا زخم هاي روي آلت تناسلي است، ترشحات غير طبيعي از آلت تناسلي و خونريزي نيز از آن جمله است.
  درمان سرطان آلت تناسلي
  جراحي براي برداشتن سرطان شايعترين درمان سرطان آلت تناسلي است. پزشک ممکن است از روش هاي جراحي زير براي خلاصي از سرطان آلت تناسلي استفاده کند:
  – برداشتن موضعي وسيع. برداشتن بافت سرطاني و مقداري از بافت طبيعي در اطراف آن.
  – جراحي ميکروسکوپي. جراحي است که در آن سرطان همراه با مقدار بسيار ناچيزي تا آنجا که ممکن است از بافت طبيعي برداشته ميشود. در خلال اين جراحي، دکتر از ميکروسکوپي براي نگاه کردن به محوطه سرطاني براي اينکه مطمئن شود بافت سرطاني برداشته شده استفاده ميکند.
  – جراحي ليزر. از پرتو هاي باريک نور براي برداشتن سلول هاي سرطاني استفاده ميشود.
  – ختنه. جراحي است که در آن پوست ختنه گاه برداشته ميشود.
  – قطع آلت تناسلي(penectomy) . جراحي است که در آن آلت تناسلي برداشته ميشود. اين شايعترين و موثر ترين درمان سرطان آلت تناسلي است. در عمل جراحي جزئي partial از آلت تناسلي قسمتي از آلت تناسلي برداشته ميشود. در عمل جراحي کامل قطع آلت تناسلي تمامي آلت برداشته مي شود.غدد لنفاوي در کشاله ران نيز ممکن است در خلال جراحي برداشته شوند.
  اشعه درماني (راديوتراپي)، که از پرتو هاي با انرژي زياد براي حمله به سرطان استفاده ميشود ، و شيمي درماني، که از داروها براي کشتن سرطان استفاده ميکنند، انتخاب هاي ديگري هستند.
  مراقبت از آلت تناسلي
  مردها، مخصوصاً وقتي از نظر جنسي فعال باشند، بايد به طور منظم آلت تناسلي خود را معاينه کنند تا وجود سرطان بيضه يا عفونت هايي که از طريق رابطه جنسي منتقل مي شود را تشخيص دهند. اما چند وقت يکبار بايد معاينه آلت تناسلي صورت گيرد؟ هيچ قانون خاصي براي آن وجود ندارد، اما يکبار در ماه به نظر کافي مي رسد.
  براي معاينه آلت تناسلي براي بررسي سرطان بيضه، توصيه هاي زير را در نظر داشته باشيد:
  يکبار در ماه، پس از حمام:
  -هر دو بيضه را تک تک بررسي کنيد.
  -با هر دو دست، بيضه را بين شصت ها و انگشتانتان گرفته و آرام آن را بغلتانيد.
  -وجود هرگونه غده سفت يا برآمدگي را بررسي کنيد و آنرا از نظر تغيير اندازه، شکل يا همساني بررسي کنيد.
  -اپيديديم (قسمتي از مجراي منوي که در پشت بيضه قرار دارد و به وسيله مجاري باريکي به آن مربوط است) يا رگ هاي خوني و طناب اسپرماتيک را با غده سرطاني اشتباه نگيريد.
  -معاينه آلت تناسلي نه تنها به تشخيص غدد سرطاني کمک مي کند بلکه راه خوبي براي تشخيص عفونت ها و بيماري هايي است که از طريق جنسي منتقل مي شوند.
  منبع:تلخيص از سايت آموزش مسائل جنسي و کلينيک تخصصي خانواده
  چه اختلالاتي تاثير بر آلت تناسلي ميگذارند؟

برچسب ها

ارسال دیدگاه