دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

آشنايي با دلايل خون ريزي شکمي

 آرزو
 ۱۵ آذر ۱۳۹۷
 1 views
 بدون دیدگاه

 • آشنايي با دلايل خون ريزي شکمي

  خبرگزاري آريا –
  خون ريزي آئورت شکم, علل شايع نبض شکم
  آنوريسم آئورت شکمي در مردان نيز چهار برابر شايع تر است
  شما در ناحيه گردن يا مچ دست نبض خود را احساس مي کنيد اما احساس نبض در ناحيه شکم چه؟ شما احتمالا نبض را در آئورت شکمي احساس مي‌کنيد. آئورت، سرخرگ اصلي است که خون را از قلب به ساير نقاط بدن، پايين قفسه سينه و داخل شکم حمل مي‌کند.
  علل شايع نبض شکم
  بارداري
  بعضي از زنان احساس نبض شکم را هنگام بارداري دارند. اگر چه اين مورد ممکن است احساس نبض کودک به نظر بيايد اما واقعا فقط نبض در آئورت شکمي است.
  زمان بارداري، گردش خون اطراف بدن به ميزان زيادي افزايش مي‌يابد. اين بدان معني است که خون بيشتري با هر نبض، پمپاژ مي‌شود که مي‌تواند در آئورت شکمي بيشتر قابل توجه باشد.
  غذا خوردن
  وقتي غذا مي‌خوريد بدن شما براي هضم غذا، اضافه کاري و انرژي و مواد مغذي را جذب مي‌کند. براي انجام اين کار، خون بيشتري به معده و روده باريک از طريق آئورت جذب مي‌شود. اگر متوجه نبض شکم بعد از غذا خوردن شديد، احتمالا به دليل افزايش پمپاژ خون از طريق آئورت شکمي است.
  دراز کشيدن
  ممکن است در صورت دراز کشيدن و بالا بردن پاها، نبض شکم را احساس کنيد. باز هم مي‌گوييم اين احساس فقط به دليل جريان خون از طريق آئورت شکمي است. اگر چربي شکمي زيادي نداشته باشيد، ممکن است حتي قادر به ديدن نبض شکم باشيد.
  خون ريزي آئورت شکم, علل شايع نبض شکم
  احساس نبض در اطراف ناف شما نشانه اي از آنوريسم آئورت شکمي باشد
  آنوريسم آئورت شکمي
  آئورت شکمي ناحيه‌اي نزديک به انتهاي بخشي از سرخرگ است. البته اگر اين ناحيه زياد بزرگ شود آئورت مي‌تواند منفجر و موجب خون ريزي داخلي خطرناک ‌شود.
  علايم آنوريسم آئورت شکمي:
  – درد عميق در شکم يا پهلو
  – نبض نزديک ناف
  – درد کمر
  علل آنوريسم آئورت شکمي:
  هيچ کس مطمئن نيست چه چيزي موجب اين اتفاق مي‌شود اما عوامل خاصي خطر آن را افزايش مي‌دهد از جمله:
  – سيگار کشيدن يا استفاده از دخانيات
  – بيماري عروق خوني همانند سختي عروق
  – فشار خون بالا
  – عفونت هاي سرخرگي
  – زخم هاي بزرگ
  – سابقه خانوادگي
  آنوريسم آئورت شکمي در مردان نيز چهار برابر شايع تر است و بر افراد بالاي ۴۸ سال بيشتر اثر دارد. آنوريسم از نظر اندازه متفاوت است و پيش بيني اين که آيا بيشتر مي‌‌‌‌شود يا نه، سخت است.
  اگر متوجه هر يک از علايمي شديد که به طور ناگهاني يا شديد ظاهر مي‌شوند، سريع با پزشکتان تماس بگيريد. نبض اطراف ناف مي تواند يک تجربه ترسناک باشد و ممکن است احساس کنيد مبتلا به يک بيماري تهديد کننده شده ايد. با اين حال، حقيقت اين است که بسياري از مردم نبض اطراف ناف را تجربه مي کنند. آئورت بزرگ ترين شريان بدن است. هنگامي که خون، قلب را ترک مي کند، وارد آئورت و از طريق آن به سراسر بدن منتقل مي شود.
  بخشي از آئورت به نام «آئورت نزولي» درست از ميان شکم عبور مي کند. اين بدان معني است که وقتي دست خود را روي شکم تان قرار مي دهيد، طبيعي است که پالس خون خود را احساس کنيد. به طور کلي هرقدر لاغرتر باشيد، نبض خود را راحت تر احساس مي کنيد.
  افرادي که داراي اضافه وزن يا چاقي هستند، نمي توانند به آساني آن را احساس کنند. ممکن است احساس نبض در اطراف ناف شما نشانه اي از آنوريسم آئورت شکمي باشد. آنوريسم زماني اتفاق مي افتد که ديواره شريان ضعيف شود. با گذشت زمان، ديواره شريان مي تواند دچار پارگي و منجر به عوارض جدي (حتي مرگ) شود.
  خون ريزي آئورت شکم, علل شايع نبض شکم
  آئورت شکمي ناحيه‌اي نزديک به انتهاي بخشي از سرخرگ است
  همچنين ممکن است در قسمت آسيب ديده شريان، لخته خون تشکيل شود. اگر لخته خون به ريه ها يا مغز منتقل شود، مي تواند منجر به مرگ شود.يکي از دلايلي که آنوريسم آئورت شکمي باعث مرگ بسياري از افراد مي شود اين است که به آرامي رشد مي کند و تا زماني که به آهستگي رشد مي کند، هيچ گونه علايمي ندارد.
  اگر پزشکتان فکر مي کند ممکن است آنوريسم داشته باشيد احتمالا از عکس برداري همانند MRI، سي تي اسکن يا سونوگرافي استفاده خواهد کرد تا بهتر وضعيت داخل شکم شما را ببيند.اگر آنوريسم داشته باشيد، درمان آن بستگي به اندازه اش خواهد داشت. اگر کوچک باشد پزشک توجه به آن و مراقبت براي علايم جديد را پيشنهاد خواهد کرد. آنوريسم بزرگ تر و خطرناک بايد جراحي شود.
  اگر چه ممکن است هنگام احساس نبض شکم به فکر فرو برويد که علت آن چيست اما معمولا فقط نبض آئورت شکم است به خصوص اگر زير ۵۰ سال داشته باشيد.
  موارد خاصي همانند بارداري يا خوردن غذاي سنگين مي‌تواند موجب احساس نبض در شکم شود. البته اگر اين موضوع همراه با درد باشد، ممکن است مشکل بزرگ تري به نام آنوريسم آئورت شکمي داشته باشيد که در اين صورت بايد به پزشک مراجعه کنيد.
  منبع:zendegisalam.khorasannews.com

برچسب ها

ارسال دیدگاه