دوستی ها، عکس بازیگران، فال روزانه، اخبار جنجالی، آموزش مسائل زناشویی

آرام‌بخش‌هاي گياهي

 آرزو
 ۹ آذر ۱۳۹۷
 2 views
 بدون دیدگاه

 • آرام‌بخش‌هاي گياهي

  خبرگزاري آريا –
  آرام‌بخش‌هاي گياهي,داروهاي گياهي اعصاب,داروهاي افسردگي
  در تحقيقات سال‌هاي اخير در مورد گياهان موثر در مشکلات عصبي (روحي رواني) تعدادي گياه به عنوان شاخص انتخاب شده‌اند، از آن جمله گل ساعتي، سنبل‌الطيب، اکليل کوهي، اسطوخودوس، بادرنجبويه و علف چاي مي‌باشد.
  يکي از رايج‌ترين اختلالات رواني کاهش يا عدم آرامش است. گرچه تلاش محققان و دانشمندان باعث کشف داروهاي شيميايي متعدد براي رفع اين مشکلات شده ولي عوارض جانبي اين‌گونه داروها به خصوص در طولاني‌مدت باعث نگراني مصرف‌کنندگان آن‌هاست. به همين دليل از چند دهه قبل، تلاش براي تهيه داروهايي با منشأ گياهي به منظور آرام‌بخشي شروع شده و با کمک تجربه‌هاي ارزشمند گذشتگان و علوم پيشرفته امروزي، داروهاي گياهي مختلفي با اثر آرام‌بخش و ضدافسردگي و به شکل نوين تهيه شده است. از بين گياهاني که از قديم به اين منظور استفاده مي‌شده‌اند و امروزه با صنايع داروسازي جديد به فرآورده‌هاي نوين تبديل شده‌اند، مي‌توان گياهان سنبل‌الطيب (علف گربه)، رزماري (اکليل کوهي)، بادرنجبويه (مليس)، گل ساعتي، نعناع، رازک و… را نام برد.
  سنبل‌الطيب
  گياه سنبل‌الطيب با نام فارسي علف گربه از قديم به عنوان آرام‌بخش و براي رفع بي‌خوابي استفاده مي‌شده است. قسمت مورد استفاده اين گياه، ريشه‌هاي آن است که بوي خاصي دارد و مي‌تواند باعث سرمستي گربه شود به همين دليل اين‌گونه ناميده مي‌شود. مصرف سنتي آن به صورت ۵ گرم ريشه‌هاي له شده و جوشانده است و مي‌توان روزي يک يا دو نوبت از آن مقدار استفاده کرد ولي امروز از اين ريشه‌ها در صنايع داروسازي فرآورده‌هايي به شکل قرص، کپسول و قطره تهيه مي‌شود که مي‌توان به راحتي از آن‌ها استفاده کرد. نکته قابل اهميت و احتياط اين است که داروهاي ساخته شده از اين گياه را نبايد به مدت طولاني مصرف کرد و بايد پس از دو يا سه هفته مصرف آن براي يک يا دو هفته قطع شود.
  رزماري
  قسمت مورد استفاده گياه رزماري (اکليل کوهي) برگ‌هاي معطر آن است که از قديم به صورت دم‌کرده به عنوان آرام‌بخش مورد استفاده بوده است. امروزه از اين گياه فرآورده‌هايي به اشکال مختلف تهيه مي‌شود که مي‌توان از آن‌ها به راحتي استفاده کرد. مصرف سنتي آن به صورت دم‌کرده است. براي اين کار مي‌توان ۵ گرم گياه را خرد کرد و روي آن يک ليوان آب جوش ريخت و به مدت ۲۰ دقيقه روي بخار قرار داد سپس آن را صاف کرد و نوشيد. مي‌توان مصرف اين مقدار را دو بار در روز تکرار کرد و بهتر است يک نوبت آن شب، هنگام خواب باشد.
  گل ساعتي
  قسمت مورد استفاده گياه گل ساعتي گل‌هاي آن است که بسيار زيباست. اين گياه از قديم به عنوان آرام‌بخش و براي رفع بي‌خوابي مورد استفاده بوده است. امروزه نيز در صنايع داروسازي از آن فرآورده‌هاي مختلفي تهيه مي‌کنند. مصرف سنتي آن به صورت دم‌کرده است و مي‌توان حدود ۵ تا ۷ گرم از گل‌هاي خشک آن را به صورت دم‌کرده هر روز استفاده کرد. نکته مهم و مورد احتياط اين است که فرآورده‌هاي اين گياه نيز به طور ممتد و طولاني‌مدت نبايد استفاده کرد زيرا آلکالوئيدي در آن وجود دارد که مي‌تواند باعث وابستگي شود بنابراين بهتر است مصرف آن دوره‌اي باشد و پس از مدتي مصرف قطع و بعد از مدتي دوباره شروع شود.
  بادرنجبويه
  بادرنجبويه گياهي با نام علمي Melissa officinalis و از خانواده نعناع مي‌باشد. شباهت ظاهري زيادي به نعناع دارد ولي برگ‌ها نازک‌تر، سبز کمرنگ و داراي بوي مطبوع و متفاوت از نعناع است. گرچه اين گياه داراي خواص زياد و متعددي از جمله خواص ضدويروس، ضدآلزايمر، ضدنفخ و درد و اسپاسم مي‌باشد ولي يکي از اثرات آن آرام‌بخش و رفع بدخوابي است. از بادرنجبويه فرآورده صنعتي بدين منظور در ايران هنوز تهيه نشده است ولي مي‌توان بر روي ۵ گرم از برگ يک ليوان آب جوش ريخته و مدت ۱۵ دقيقه بگذاريم دم بکشد (بر روي بخار) سپس صاف کرده و ميل نمود. مي‌توان روزي تا دو نوبت اين کار را تکرار کرد.
  آرام‌بخش‌هاي گياهي,داروهاي گياهي اعصاب,داروهاي افسردگي
  اسطوخودوس
  اسطوخودوس با نام علمي Lavanula officinalis از خانواده نعناع است. از رايحه اين گياه در صنايع عطرسازي استفاده زيادي به عمل مي‌آيد و داراي خواص متعددي است ولي يکي از خواص آن‌ آرام‌بخش و رفع بدخوابي است. از اين گياه هنوز در ايران فرآورده صنعتي به منظور فوق تهيه نشده است و مي‌توان آن‌ را به صورت دم‌کرده کاملا شبيه به گياه قبلي مصرف نمود.
  علف چاي
  قوي‌ترين گياه در مورد اثرات ضدافسردگي مربوط به علف چاي با نام علمي Hypericum perforatum از خانواده Hypericaceae مي‌باشد اين گياه ارتباطي با گياه چاي معمولي ندارد ولي علف هرز مزارع چاي است به همين دليل بدين نام مشهور است. نام‌هاي فارسي ديگر آن گل راعي، هزار چشم و هوفاريقون است. اين گياه بيش از ده سال است که در صنايع دارويي به صورت قطره و به نام هايپيران در حال توليد است. داروهاي مشابه که از اين گياه توسط بيش از صد کارخانه داروسازي در دنيا تهيه مي‌شوند پرمصرف‌ترين داروي گياهي در ده سال اخير جهان است. اثرات مهم قطره هايپيران عبارت‌اند از: ضداضطراب و دلهره، رفع بدخوابي، ضد رخوت و سستي، مسکن درد، تسکين‌دهنده افکار مغشوش، ضدميگرن، ضدعدم تمرکز و فراموشي، ايجاد سرخوشي، ضدوسواس، آرام‌بخش در بيش‌فعالي و تسکين بعضي از انواع وزوز گوش است. گذشته از آثار فوق در کاهش عوارض قبل و زمان قاعدگي از جمله تغييرات خلق و خو، سردرد و دل‌دردها تأثير خوبي بر جاي مي‌گذارد. اين داروها بدون عارضه بوده و يا عوارض غيرجدي گذرا مانند دل آشوب معده را براي حداکثر دو درصد افراد به دنبال دارد که پس از دو هفته مصرف برطرف مي‌گردد. ميزان و طريقه مصرف در راهنماي دارو ارائه شده و از دسته داروهايي است که احتياج به نسخه نداشته و مي‌توان آن را بدون نسخه از داروخانه‌ها دريافت نمود.
  منابع:
  هفته نامه سلامت
  ماهنامه دنياي تغذيه
  تبيان

برچسب ها

ارسال دیدگاه